Свідки Єгови

Матеріал з Вікіцитат
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свідки Єгови
TestigosdeJehovaEsinoLario.jpg
Проповідування свідків Єгови зі стендом в Езіно-Ларіо, Італія.
Wikipedia-logo.svg Стаття у Вікіпедії
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Свідки Єгови — християнська релігійна організація. Західні релігієзнавці вважають її християнською деномінацією реставраціоністського напряму.

Походження назви із тексту Біблії[ред.]

 •  

«Ви мої свідки, — каже Єгова,—
мій слуга, якого я вибрав,
щоб ви знали мене, вірили в мене
та розуміли, що я завжди той самий.
До мене не було Бога,
і після мене немає жодного.[1]Біблійний вірш, який став основою для назви релігійної спільноти. Ісаї 43:10.

 

אַתֶּ֤ם עֵדַי֙ נְאֻם־יְהוָ֔ה וְעַבְדִּ֖י אֲשֶׁ֣ר בָּחָ֑רְתִּי לְמַ֣עַן תֵּ֠דְעוּ וְתַאֲמִ֨ינוּ לִ֤י וְתָבִ֨ינוּ֙ כִּֽי־אֲנִ֣י ה֔וּא לְפָנַי֙ לֹא־נֹ֣וצַר אֵ֔ל וְאַחֲרַ֖י לֹ֥א יִהְיֶֽה׃ ס[2]

 •  

Нехай з вами буде незаслужена доброта й мир від «того, хто є, хто був і хто має прийти» та від семи духів, що перед його престолом, а також від Ісуса Христа — «Свідка вірного», «первістка з мертвих» і «Правителя земних царів».[3]Об'явлення 1:4-5.

 

χάρις ὑμῖν καὶ εἰρήνη ἀπὸ ὁ ὢν καὶ ὁ ἦν καὶ ὁ ἐρχόμενος καὶ ἀπὸ τῶν ἑπτὰ πνευμάτων ἃ ἐνώπιον τοῦ θρόνου αὐτοῦ καὶ ἀπὸ Ἰησοῦ Χριστοῦ, ὁ μάρτυς, ὁ πιστός, ὁ πρωτότοκος τῶν νεκρῶν καὶ ὁ ἄρχων τῶν βασιλέων τῆς γῆς.[4]

  Апостол Іван

З автобіографій, історичних праць і конференцій[ред.]

 •  

Я з глибокою повагою ставлюсь до всіх, хто в чомусь глибоко переконаний. Візьмемо, скажімо, сектантів від релігії, таких як баптисти чи єговісти. Вони бачать наш світ досить своєрідним. Навіть проникнути в структуру подібного мислення дуже важко. Але серед них є й такі, котрі заради віри підуть на вогнище. Як я можу їх не поважати, хоч таке світосприймання мені зовсім чуже?[5]«Сповідь у камері смертників».

  Левко Лук'яненко, український дисидент
 •  

Я неодноразово казав Миколі Гуцуляку: «Миколо, Ви щаслива людина, бо сидите за віру в Бога, за те, що не відреклися від нього в час випробувань. А за що сиджу я?! Тільки за те, що я син своїх батьків-українців».[6]Передмова до книги Олега Голька «Загартовані в Сибіру».

  Ярослав Дашкевич, український історик
 •  

А віруючі — молилися, і, переклавши на Бога результат кенгірського сум'яття, як завжди були найбільш спокійними людьми. У великій їдальні за графіком йшли богослужіння всіх релігій. Єговісти дали волю своїм правилам і відмовилися брати в руки зброю, робити укріплення, стояти на варті. Вони довго сиділи, зсунувши голови, і мовчали. — З твору «Архіпелаг ГУЛАГ», том 3, частина 5 «Каторга», глава «Сорок днів Кенгіру».

 

А верующие — молились, и, переложив на Бога исход кенгирского смятения, как всегда были самые успокоенные люди. В большой столовой по графику шли богослужения всех религий. Иеговисты дали волю своим правилам и отказались брать в руки оружие, делать укрепления, стоять в караулах. Они подолгу сидели, сдвинув головы, и молчали.[7]

  Олександр Солженіцин, російський дисидент
 •  

Свідки є свідками не тільки Єгови, а вони є свідками того бездушного, антигуманного режиму, який був встановлений радянською владою.[8]Виступ на прес-конференції «Операція «Північ». 70 років потому: важливі уроки репресій».

  Людмила Филипович, українська релігієзнавиця
 •  

Заборона Свідків в Росії — це є своєрідна помста українцям за те, що вони в 51 році в кількості 10 тисяч людей принесли світло віри в безбожну Росію.[8]Виступ на прес-конференції «Операція «Північ». 70 років потому: важливі уроки репресій».

  — Людмила Филипович, українська релігієзнавиця
 •  

Відношення до релігійної спільноти Свідків Єгови — це своєрідний лакмусовий папірець як на толерантність, так і на тоталітаризм.[8]Виступ на прес-конференції «Операція «Північ». 70 років потому: важливі уроки репресій».

  Ігор Козловський, український історик

З інтерв'ю та публіцистики[ред.]

 •  

Біля пам'ятнику Сковороді на Подолі завжди стоять Свідки Єгови — гарно вбрані й культурні люди з візочком, на якому брошури і журнали. Сьогодні їх нема, уперше за багато років. Починаю хвилюватись за людство.[9]Допис у «Facebook» 16 березня 2020 року на початку пандемії COVID-19.

  Вахтанг Кіпіані, український журналіст
 •  

— А в Ірпені ти була?
— Була.
— А чому не розповідаєш про нього?
— Ну, там центральний парк гарний — я завжди про нього розповідаю. Парк в Ірпені такий ідеальний, знаєш, як рай у брошурах Свідків Єгови.[10]З есе «Земля у чотирьох кадрах», розділ «4. Ірпінь».

  Вікторія Амеліна, українська письменниця
 •  

Нас обстрілювали важкою артилерією, «градами». І ось, сидячи в підвалі, щоб не збожеволіти від страху, я почала писати звичайні історії свого життя та моїх сусідів. Одного разу мені почали відповідати, і утворилася так би мовити молитва-перекличка. Молилися своїми словами православні й католики, баптисти та єговісти. І слова «Свердловка — тримайся!» — теж були частиною цієї молитви.[11]

  Олена Степова, українська письменниця
 •  

Захист родини там зводиться до істеричної гомофобії, релігійність — до гонінь на свідків Єгови, а більшість поширених народних звичаїв — це недавній радянський конструкт.[12]Зі статті «Фальшивий консерватизм Росії».

  — Максим Віхров, український публіцист
 •  

Загалом із кримськими татарами спілкування було. Бувало, повезуть нас на слідчі дії на весь день, а рідні їм приносять обіди, бо ж вони місцеві, і ці обіди вони ділили між усіма ув'язненими. Не розумію, як можна звинувачувати в тероризмі людей, у яких величезні сім'ї, господарство, діти. Я не читав їхньої релігійної літератури детально, але знаю, що тим, хто в «Хізб ут-Тахрірі», заборонено брати до рук зброю. Чи вибухівку. Якщо спрощено, щоби було зрозуміліше, то це такі мусульманські Свідки Єгови. Ми з ними про Бога розмовляли, про різні речі загалом.[13]

  Євген Панов, український громадський активіст
 •  

А свідки Єгови? Вони не йдуть в армію, бо їм не дозволяє їхня релігія. І ми їх захищаємо?.. А інші діти лягають трупами, захищаючи Україну, у якій іде війна, вони ж захищають і цих «свідків». Для них існують тільки вони, свідки Єгови, а все інше їм по цимбалах. Оце спільнота, яка має вижити, а решта хай гине.[14]

  Юрій Винничук, український письменник
 •  

Не надихає і політична модель країни. Консерватори зазвичай виступають за сильні й незалежні інституції — у Росії таких немає. Консерваторам подобається верховенство права — у Росії панує деспотизм. Консерваторам імпонує свобода віросповідання — Росія утискає релігійні меншини, зокрема «Армію спасіння» і «Свідків Єгови».[15]«Консерватори 2.0».

  Едвард Лукас, британський публіцист
 •  

Ми часто жартуємо, що ходимо по лікарнях, як свідки Єгови, і розповідаємо людям, як жити після травми. Дуже часто наштовхуємося на нерозуміння працівників медзакладів, — нас не пускають: не можна з вулиці прийти до незнайомої людини і щось почати їй розповідати про життя.[16]

  Уляна Пчолкіна, українська громадська діячка
 •  

У західноукраїнському селі, де народився мій тато, сотнями років поруч жили люди різних національностей, а відповідно й різних вір (іудеї, суботники, єговісти, католики, православні). Наша бабця до всіх ставилася, і нас, онуків, привчала, з християнською любов'ю. Саме життя спонукало українців творити культуру толерантності, доброзичливості, гостинності, інклюзивності.[17]

  Людмила Филипович, українська релігієзнавиця
 •  

Також було важкувато на півночі, на Поліссі, тому що там люди загалом дуже некомунікативні, сприймають тебе майже як свідка Єгови.[18]Про збір інтерв'ю для книги «Асиметрична симетрія».

  Лесь Белей, український письменник
 •  

Дорогою додому мене перестріли суперактивні бабусі із секти свідків Єгови. Вони тривалий час тримають в «облозі» Стрийський парк.
— Пані, візьміть гарну книжку — знатимете, як врятувати душу, — вкотре запропонували мені. — А туди не йдіть, там — диявол.
Я подякувала і не взяла безплатних книжок. Сподіваюся, що зумію порозумітися з Творцем без «сталкерів».[19]Зі статті «Із рекетирів — у контактери».

  Оксана Теленчі, українська журналістка
 •  

Перед виборами, коли в низові осередки кидаються додаткові гроші, шикуються черги в приймальнях з вродливими секретарками нового типу — сірі й убогі пенсіонери та невдахи чекають допомоги. По неї йдуть сьогодні або до свідків Єгови, або до СДПУ(о).[20]Зі статті «Антипартійний погляд з невеличкої черги за партквитком».

  — Володимир Килинич, український публіцист
 •  

Пам'ятаю, коли комусь із свідків Єгови пропонували працювати на кухні, то вони висували умову: або вся зміна складатиметься з єговістів, або ніхто з них на кухні не працюватиме. Тому що на кухні крали, а свідки Єгови не хотіли, щоб на них потім пляма була. Вони ж дуже чесні.[21]Про своє ув'язнення в мордовському Дубравлагу.

  — Ігор Ломов, в'язень ГУЛАГу, український правозахисник
 •  

Католицький священник не низького чину нарікав у своїй проповіді на такий стан, що люди перестають вірити, що ченці і черниці виступають з манастирів. Він болів над тим і закликав людей, щоб вони вірили, а як приклад подав свідків Єгови, «які так сильно вірять», і закликав людей, щоб наслідували свідків Єгови. Я слухав тої проповіді дуже уважно, але я не розумів. У чому наслідувати свідків Єгови? Щоб переходити на віру свідків Єгови? Предмет віри визначує виразно форму і силу вірування. Чому католицькі священники не потраплять створити такої віри у своїх мирян, такої сили віри, як мають свідки Єгови?[22]З твору «Тіяра продана», частина І, розділ «Говорить минуле і говорить сучасне».

  — Володимир Пасіка, український діаспорний психіатр

З художньої літератури[ред.]

 •  

І свідки Єгови, які чи не кожного дня, саме коли ви, після нічної зміни, наміряєтесь спати, приходять навертати вас на справжню віру і спасати від пекла.[23]З роману «На твердій землі» (розділ ІІ).

  Улас Самчук, український діаспорний письменник
 •  

По Києву ходять «Свідки Єгови», у них тут Міжнародний конґрес на стадіоні «Олімпійський». По Києву багато хто ходить. У нас тут мотиляється такого-всякого люду. Всі конфесії, партії, угруповання й секти, братства і панібратства, і «Посольство Боже». Тамплієри, місіонери і проповідники. Нелегали і неформали, кілери й наркоділери, і шахраї міжнародного класу. Як колись було все заборонено, так нині усе дозволено. Сипонуло, як з мішка. Ми країна вільна, у нас тут прохідний двір. Часом щось таке загніздиться — ніякий протяг не видме.[24]З роману Ліни Костенко «Записки українського самашедшого».

  — Програміст
 •  

Нам зі Стефою можна було ближчим часом подавати заяву до загсу, і я вже навіть прикинув, кого візьму за шлюбного свідка. Тут і думати не було чого, я не мав особливого вибору, але якщо на безриб'ї і рак риба, то на безлюдді й Хома чоловік. Випадало так, що моїм свідком мав бути свідок самого Єгови.[25]З роману Василя Шкляра «Троща» (частина третя «Вирок», 7).

  — Вояк УПА
 •  

Всі наркомани — кінчені люди, недолугі мавпи з одностороннім квитком до пекла, де вони вічно мучитимуться і жертимуть лайно. Гірше від них нікого бути не може… Ну, звісно, якщо не брати до уваги адвентистів та свідків Єгови.[26]З технотрилера Макса Кідрука «Бот» (розділ «Епізоди: початок...», параграф II).

  — Матір Текіто Рейеса
 •  

Попри те, що цього його не вчили, чилієць тямив: стати душогубом — це гірше, ніж підсісти на героїн. Це навіть гірше, ніж податись в адвентисти чи до свідків Єгови.[27]З технотрилера Макса Кідрука «Бот» (розділ «Епізоди: початок...», параграф II).

  — Слова автора
 •  

Я православний уніат,
Я католицький єговіст:
Я і нацфронт, і комуніст —
ко-ко, му-му, ні-ні, центрист.[28]З вірша «Виборча платформа закарпатського центриста».

  Павло Чучка, український мовознавець
 •  

Діоталлеві, не можна вирішити стати євреєм, як вирішуєш стати філателістом чи свідком Єгови. Євреєм треба народитися.[29]З роману Умберто Еко «Маятник Фуко» (розділ 3 «Біна»).

  — Якопо Бельбо
 •  

мені причулось як завжди щось найгірше
хоча чому правда — це найгірше

а може просто мама належить до секти свідків єгови
і в них це нормально — так розмовляти з дітьми
не приховуючи найгіршого
не приховуючи простий факт смерті[30]З вірша «Дівчинка. Дніпропетровськ 7.04.2006».

  Андрій Бондар, український поет

З гумористичних творів і виступів[ред.]

 •  

Свідки Єгови, які подзвонили у квартиру п'яного викладача філософії, прийняли іслам просто в під'їзді.[31]

 •  

Свідки Єгови подзвонили у квартиру районного прокурора і вже через 15 хвилин змінили свій статус зі свідків на підозрюваних.[32]

 •  

Років десять тому в мене був один знайомий — свідок Єгови. До 27 років у цю пургу вірив. А потім призовний вік закінчився.[33]

 •  

Дзвінок у двері. Мужик прокидається з бодуна, баняк розколюється…
— Хто там?
— Свідки Єгови! Ми вам пропонуємо…
— Свідки?! Зараз будете потерпілими![34]

 •  

Вуличний агітатор секти «Свідки Єгови» Петренко знає 137 інтонаційних відтінків фрази «пішов на фіг»…[35]

 •  

Ранок. Дзвінок в двері. Відкриваю. На порозі стоїть молодий хлопчина і каже:
— Доброго ранку! Я свідок єгови. Хотів би з вами поговорити.
— Добре, кажу я, — пройдіть в квартиру.
Він пройшов, але виглядав дещо розгубленим.
— Ну, і про що ви хотіли поговорити?
— Я не знаю, — сумно відповів він, — так далеко я ще не заходив…[36]

 •  

Лиш трохи тепліше за вікном і зразу надворі
на вулицях всюди так багато щасливих людей.
Їх легко впізнати, бо вони всі ходять по двоє
з усмішкою ніжних, красивих, щирих і добрих очей.

Свідки Єгови, Свідки Єгови — сумки через плече.
Ходять по двоє, ходять по двоє чи дощ, чи сонце пече.
Люди стараються їх уникати: тікають навіть на стрих,
але не знають, що на стриху вже баптисти там чекають на них.[37]

  Володька, член гумористичного колективу «VIP Тернопіль»

З радянської антирелігійної пропаганди[ред.]

 •  

Не вірте щирості його ви,
не душі він опікун.
Такий він, свідок Ієгови, —
зрадник Батьківщини і шпигун! — Вірш «Свидетель Иеговы» на плакаті серії «Боевой карандаш».

 

Не верьте кротости его вы,
не о душе печеться он.
Такой свидетель Иеговы —
предатель Родины, шпион![38]

  — В. Алєксєєв, радянський пропагандист

Примітки[ред.]

 1. Біблія. Переклад нового світу, 2014, с. 993
 2. Biblia Hebraica Stuttgartensia — Isaiah 43 // Deutsche Bibelgesellschaft. — Переглянуто: 25 червня 2022
 3. Біблія. Переклад нового світу, 2014, с. 1640
 4. Novum Testamentum Graece Nestle-Aland 28 — Revelation 1 // Deutsche Bibelgesellschaft. — Переглянуто: 25 червня 2022
 5. Лук'яненко Л. Сповідь у камері смертників. — Київ, журнал «Вітчизна», газета «Ділова Україна», 1991. — С. 111. — ISBN 5-7707-0927-8
 6. Голько О. Загартовані в Сибіру. — Львів: Піраміда, 2011. — С. 7. — ISBN 978-966-441-212-1
 7. Солженицын А. Архипелаг ГУЛАГ, Т. 3. — Москва: Центр «Новый мир», 1990. — С. 235
 8. а б в Операція «Північ». 70 років потому: важливі уроки репресій на YouTube
 9. Вахтанг Кіпіані // Facebook. — Переглянуто: 18 березня 2020
 10. Земля у чотирьох кадрах // LB.ua. — Переглянуто: 25 червня 2022
 11. Особова О. Блогер Олена Степова: «Люди, які проклинали й запевняли, що російських військових в Україні немає, почали просити: допоможи знайти сина» // Урядовий кур'єр. — 2014. — №237 (5366). — 19 грудня. — С. 8
 12. Віхров М. Фальшивий консерватизм Росії // Український тиждень. — 2019. — №26 (606). — 27 червня—4 липня. — С. 39
 13. Козлюк С. Євген Панов: «Важко усвідомити, що багато змін в Україні відбувалося без тебе» // Український тиждень. — 2019. — №39 (619). — 27 вересня—3 жовтня. — С. 14
 14. Корнелюк І. Юрій Винничук: «Національна ідея спрацювала саме тепер» // Український тиждень. — 2017. — №20 (496). — 19—25 травня. — С. 45
 15. Лукас Е. Консерватори 2.0 // Український тиждень. — 2017. — №30 (506). — 28 липня—3 серпня. — С. 32
 16. Руднєва О. «Я навчилася використовувати інвалідність на благо» // Дзеркало тижня. — 2018. — №33 (379). — 8—14 вересня. — С. 10
 17. Лавриш Ю. Про правильні пріоритети // День. — 2016. — №161-162 (4767-4768). — 9—10 вересня. — С. 20
 18. Яремчук О. «Асиметрична симетрія» // День. — 2014. — №102-103 (4225-4226). — 6—7 червня. — С. 23
 19. Теленчі О. Із рекетирів — у контактери // Голос України. — 2003. — №192 (3192). — 11 жовтня. — С. 4
 20. Килинич В. Антипартійний погляд з невеличкої черги за партквитком // Українська правда. 2003. — 8 липня
 21. Скачко І. «Нас звинувачували у створенні терористичної групи…» // Віртуальний музей «Дисидентський рух в Україні». — Переглянуто: 6 лютого 2021
 22. Пасіка В. Тіяра продана: Рефлексії і конклюзії. — Торонто: Kiev Printers Ltd., 1983. — С. 71
 23. Самчук У. На твердій землі. Вінніпег. New Partway Publishers Ltd. 1967. С. 17
 24. Костенко Л. Записки українського самашедшого. — Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. — С. 305. — ISBN 978-966-7047-88-7
 25. Шкляр В. Троща: роман. — Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. — С. 367. — ISBN 978-617-12-3940-1
 26. Макс Кідрук. Бот. — Харків: Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2012. — С. 20. — ISBN 978-966-14-4654-9 (PDF)
 27. Макс Кідрук. Бот. — Харків: Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2012. — С. 24. — ISBN 978-966-14-4654-9 (PDF)
 28. Чучка П. Виборча платформа закарпатського центриста // Деца у нотаря: Закарпатська читанка для тверезих і п'яних у 2-х томах (том перший і останній). — Ужгород: Поліграфцентр «Ліра», 2010. — С. 41
 29. Еко У. Маятник Фуко / перекл. з італ. М. Прокопович. — Львів: Літопис, 2004. — С. 77. — ISBN 966-7007-112-4
 30. Бондар А. Дівчинка. Дніпропетровськ 7.04.2006 // Український журнал. — 2002. — №2 (20). — С. 37
 31. Приколи // Україна молода. — 2017. — №13 (5174). — 31 січня. — С. 16
 32. Приколи // Україна молода. — 2013. — №169. — 19 листопада
 33. Приколи // Україна молода. — 2013. — №051. — 4 квітня
 34. Приколи // Україна молода. — 2012. — №026. — 17 лютого
 35. Приколи // Україна молода. — 2011. — №149-150. — 26 серпня
 36. Анекдоти на перерві… // Християнський портал «Кіріос». — Переглянуто: 6 лютого 2021
 37. Волинські Новини Сільські жарти від Володьки на YouTube
 38. Безбожная утопия: попы, раввины, иеговисты и космонавты в советской антирелигиозной пропаганде // Cameralabs. — Переглянуто: 6 лютого 2021

Джерела[ред.]

 • Біблія. Переклад нового світу. — Brooklyn, New York: Watch Tower Bible and Tract Society of New York, Inc, 2014. — 1797 с.


Bookmark-new.svg