Умберто Еко

Матеріал з Вікіцитат
Перейти до: навігація, пошук
Умберто Еко

Умбе́рто Е́ко (іт. Umberto Eco; * 5 січня 1932 року, Алессандрія, П'ємонт, Італія) — італійський письменник, семіотик і медієвіст.

Цитати[ред.]

  • Перший обов'язок культурної людини — бути завжди готовим переписати енциклопедію.

(«Випадкові відкриття або Мовне божевілля» (англ. Serendipities: Language and Lunacy), 1998).

  • У Сполучених Штатах політика — це професія, тоді як у Європі — це право і обов'язок.
    (Передмова до американського видання книги «Для домашнього вжитку» (іт. Il costume di casa, 1973), що в США з'явилася під назвою «Віра в підробки: Подорожі гіперреальністю» (англ. Faith in Fakes: Travels in Hyperreality, 1986).
  • Однак не піддавайтеся і «психозу першоджерел». Той факт, що Наполеон помер 5 травня 1821 року, всім відомий, і, як правило, відомий з вторинних джерел (тобто книг з історії, написаних на матеріалі попередніх книг з історії). Якщо хтось сумнівається в даті смерті Наполеона, нехай він йде і перевіряє стан за справжніми документами. Але вам, для міркування про вплив його кончини на настрої молодих європейських лібералів, чому б не довіритися першому ліпшому підручнику історії, в якому зазначені цей день і рік?[1]
  • Можливо, мої установки були невірними, що мене не радує — але я мав рацію, і це мене радує ще менше. Втім, ці два невдоволення все ж доставляють мені деяке задоволення.[2]
  • Коли я пишу, то звертаюся до Вікіпедії за довідками 30-40 разів на день, тому що це дійсно корисно. Я вимушено користуюся Вікіпедією, в тому числі й через артритні причини: чим більше болить моя спина, тим більших зусиль мені коштує піднятися і перевірити «Treccani» (Італійська енциклопедія наук, літератури і мистецтва — ред.), отож, якщо я можу знайти дату чийогось дня народження у Вікіпедії — тим краще. Вікіпедія корисна для мене, бо я можу знайти потрібну мені інформацію; я їй не довіряю, бо кожен знає, що зі зростанням Вікіпедії, кількість помилок теж росте. Я дивлюся в італійську Вікіпедію; я не впевнений чи повідомлення точне, тоді я перевіряю англійську версію, а пізніше ще інше джерело, і якщо всі три кажуть мені, що якийсь пан помер 371 року, тоді я починаю цьому вірити.

Вікіпедія, як і все міжмережжя, має проблему фільтрування інформації. Там є як брехлива, так і правдива інформація; але багатий (під багатими і бідними в даному випадку Еко має на увазі людей освічених і не дуже — ред.) володіє технікою фільтрування, принаймні у тих сферах, де він хоч трохи розбирається. Бідний підхоплює перший уривок інформації, що йому трапляється.

Джерела[ред.]

  1. Умберто Еко «Как написать дипломную работу». М., Книжный дом «Университет», 2001. стр. 67 ISBN 5-8013-0125-9 (рос.)
  2. «Отсутствующая структура», предисловие, 1980 (рос.)