Мойсей (поема)

Матеріал з Вікіцитат
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обкладинка видання 1905 року.

«Мойсе́й» — поема Івана Франка, написана 1905 року.

Цитати[ред.]

Цитати про поему[ред.]

  •  

…ставлячи не раз питання про джерела сеї поеми, ніхто з тих руських інтелігентів не звернув уваги на властиві і самим змістом вказані її джерела, але майже кождий, як се покажу далі, шукав їх деінде, звичайно, там, відки я не взяв нічого. Моя поема основана майже вся на біблійних темах, отже, що ж природніше для кождого критика, як пошукати тих джерел у Біблії і порівняти їх із тим, що я зробив із них? Се якраз досі не прийшло на думку ні одному з критиків моєї поеми. Знак, що Біблія лежить далеко поза кругом їх духовних інтересів.[1]Передмова до другого видання поеми.

  Іван Франко
  •  

Єгова, це ніякий метафізичний Бог великий і непонятний з усіма своїми атрибутами, якого існування доказував Картезій та християнські догматики, а се Бог реальний, живий у всіх людських серцях, справді всюди присутній, великий і могучий своєю силою — Бог національний! […] Нарід кождий має свого національного Бога, котрого вважає вищим понад усіх, але узнає так само інших національних богів, а також дає право другому народові уважати свого бога за більшого.[2]

  Микола Євшан

Примітки[ред.]

  1. Мойсей, 1976, с. 201
  2. Євшан М. Критика; Літературознавство; Естетика / Упор. Наталя Шумило. — Київ: Основи, 1998. — С. 444

Джерела[ред.]

  • Франко І. Зібрання творів: в 50 т. // за ред. О. Ф. Погребенника; АН УРСР. Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка. — Київ: Видавництво «Наукова думка», 1976. — Т. 5. — 381 с.