Перейти до вмісту

Магнус Карлсен

Матеріал з Вікіцитат
Магнус Карлсен
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Свен Магнус Еєн Карлсен (Sven Magnus Øen Carlsen; нар. 30 листопада 1990 року) — норвезький шаховий гросмейстер, лідер світового рейтингу. Чемпіон світу з шахів з 2013. 26 квітня 2004 Карлсен став гросмейстером, тоді йому було 13 років, 4 місяці і 27 днів, третій наймолодший гросмейстер в історії.

Цитати[ред.]

  •  

Я почав просто сидіти за шахівницею, вивчаючи фігури. Спочатку я навіть не читав книг і просто грав сам. Я думаю, що це та причина, чому в мене розвинулося гарне інтуїтивне розуміння шахів[1].

  •  

Особливо хочу відзначити виступ Іванчука. 30 років на вершині — це ж неймовірно! Мене він в сьомому турі просто переграв. Я не бачив інші його партії, але якщо він їх грав так само, як зі мною, то повністю заслужив перемогу[2]. — Про чемпіонство Іванчука зі швидких шахів у 2017 р.

Цитати про Карлсена[ред.]

  •  

Його сила в тому, що там, де інші не бачать в позиції нічого, він тільки починає грати[3].

  Люк Ван Велі
  •  

У світі шахів є кілька людей з абсолютно неймовірними гіпнотичними здібностями. Я вважаю, що Енріке Мекінг знаходиться в групі з трьох осіб, які домагалися успіхів не завжди шаховим шляхом. Це Михайло Таль, Магнус Карлсен і Енріке Мекінг.

 

В мире шахмат есть несколько человек с совершенно невероятными гипнотическими способностями. Я считаю, что Энрике Мекинг находится в группе из трёх человек, которые добивались успехов не всегда шахматным путём. Это Михаил Таль, Магнус Карлсен и Энрике Мекинг[4].

  Віктор Корчной
  •  

Тактик він найзвичайнісінький, але от позиційний талант у Магнуса на рівні Петросяна або Карпова.

 

Тактик он самый обыкновенный, но вот позиционный талант у Магнуса на уровне Петросяна или Карпова[5].

  Юрій Разуваєв
  •  

Він виграє у провідних шахістів такі позиції, в яких зазвичай погоджуються на нічию. У нього зовсім феноменальна техніка і вдобавок нібито повна відсутність нервової системи. Ну, а варіанти Карлсен рахує дуже добре, як і всі молоді. <...> Магнус Карлсен — це шахова машина для досягнення результату.

 

Он выигрывает у ведущих шахматистов такие позиции, в которых обычно соглашаются на ничью. У него совершенно феноменальная техника и вдобавок как будто бы полное отсутствие нервной системы. Ну, а варианты Карлсен считает очень хорошо, как и все молодые.<…> Магнус Карлсен — это шахматная машина для достижения результата[5].

  Євген Бареєв
  •  

Карлсен є кращим шахістом світу ось уже кілька років. Зараз його лідерство стало явним і незаперечним. Магнус — домінант і гегемон! Тьмяні виступи офіційного чемпіона світу вигідно відтіняють гідність норвежця. <...> Нинішнє рейтингове досягнення Карлсена дійсно можна порівняти з піком Каспарова, незважаючи на помітну інфляцію рейтингу. Так, відрив Каспарова від еліти його років був більше, але тоді не було настільки сильних програм, які допомагають при підготовці, як зараз. Комп'ютер, подібно кольту на Дикому Заході, підрівняв сили конкурентів. І в наш час відірватися від переслідувачів стало важче. Тим вагоміше досягнення Карлсена. Він — спадкоємець Каспарова. Саме він, а не Крамник, Топалов або Ананд. Тому що зміг стати не просто першим серед рівних, а об'єктивно і безсумнівно найсильнішим. Залишилося всього нічого — завоювати титул. <...> Не вважаю, до речі, що Карлсен слабенький в дебюті. Просто він не слідує модним актуальностям, шукає свої шляхи, вміло вибирає несподівані для суперника схеми. У кожного свій стиль. Своя стратегія. Свій підхід. Дійсно слабких місць у грі норвежця не бачу. Він абсолютно універсальний. Нинішній Карлсен — це Спаський 60-х, посилений всіма знаннями шахів, накопиченими за минулі півстоліття. — Підводячи підсумки за 2012 р.

 

Карлсен является лучшим шахматистом мира вот уже несколько лет. Сейчас его лидерство стало явным и неоспоримым. Магнус — доминант и гегемон! Тусклые выступления официального чемпиона мира выгодно оттеняют достоинства норвежца. <…> Нынешнее рейтинговое достижение Карлсена действительно сопоставимо с пиком Каспарова, несмотря на заметную инфляцию рейтинга. Да, отрыв Каспарова от элиты его лет был больше, но тогда не было настолько сильных программ, помогающих при подготовке, как сейчас. Компьютер, подобно кольту на Диком Западе, подравнял силы конкурентов. И в наше время оторваться от преследователей стало труднее. Тем весомее достижение Карлсена. Он — наследник Каспарова. Именно он, а не Крамник, Топалов или Ананд. Потому что смог стать не просто первым среди равных, а объективно и несомненно сильнейшим. Осталось всего ничего — завоевать титул. <…> Не считаю, кстати, что Карлсен слабоват в дебюте. Просто он не следует модным актуальностям, ищет свои пути, умело выбирает неожиданные для соперника схемы. У каждого свой стиль. Своя стратегия. Свой подход. Действительно слабых мест в игре норвежца не вижу. Он абсолютно универсален. Нынешний Карлсен — это Спасский 60-х, усиленный всеми знаниями шахмат, накопленными за прошедшие полвека[6][7].

  Сергій Шипов
  •  

Карлсен — це прихід у вищу шахову лігу абсолютно нового покоління. Покоління — і він перший чемпіон з цього покоління, — яке виросло в століття суперпотужних комп'ютерних шахів. Коли грав я, то моїми постійними супутниками були паперові картки для нотаток і стопки старих книг. І мені було потрібно навчитися користуватися базами даних і допомогою шахових комп'ютерів: машини на моїх очах спочатку стали достатньо потужними, щоб допомагати, а потім і перемагати майстрів шахів. Комп'ютери певною мірою перетворили шахістів покоління Карлсена в трошки роботів. І звичайно, іронія полягає в тому — приємна для мене іронія, — що новим чемпіоном світу з шахів став гравець, який насамперед керується своєю інтуїцією. Карлсен зовсім не машина — він дуже, дуже людський, якщо можна так сказати, чемпіон.

 

Карлсен — это приход в высшую шахматную лигу совершенно нового поколения. Поколения — и он первый чемпион из этого поколения, — которое выросло в век супермощных компьютерных шахмат. Когда играл я, то моими постоянными спутниками были бумажные карточки для заметок и стопки старых книг. И мне потребовалось научиться пользоваться базами данных и помощью шахматных компьютеров: машины на моих глазах сначала стали достаточно мощными, чтобы помогать, а потом и побеждать мастеров шахмат. Компьютеры в известной мере превратили шахматистов поколения Карлсена в немножко роботов. И конечно, ирония состоит в том — приятная для меня ирония, — что новым чемпионом мира по шахматам стал игрок, который прежде всего руководствуется своей интуицией. Карлсен совсем не машина — он очень, очень человеческий, если можно так сказать, чемпион[8].

  Гаррі Каспаров
  •  

Я тренував норвежця протягом року, в 2009 році. І був вже тоді вражений, наскільки точно — на рівні інтуїції, без всяких додаткових прорахунків — він здатний оцінювати позицію на шахівниці і діяти далі максимально акуратно. Мій стиль зовсім інший: він вимагав колосальної концентрації енергії і праці за дошкою, вимагав глибокого прорахунку безлічі варіантів, щоб знайти єдино правильний хід в кожній даній позиції на дошці. Карлсен належить до іншої чемпіонської школи, тієї, що представляли Хосе Капабланка і Анатолій Карпов: по здатності відчувати гармонію на шахівниці вони нагадують музикантів-віртуозів з абсолютним слухом.

 

Я тренировал норвежца в течение года, в 2009 году. И был уже тогда поражён, насколько точно — на уровне интуиции, без всяких дополнительных просчётов — он способен оценивать позицию на шахматной доске и действовать дальше максимально аккуратно. Мой стиль совершенно другой: он требовал колоссальной концентрации энергии и труда за доской, требовал глубокого просчёта множества вариантов, чтобы найти единственно правильный ход в каждой данной позиции на доске. Карлсен принадлежит к другой чемпионской школе, той, что представляли Хосе Капабланка и Анатолий Карпов: по способности чувствовать гармонию на шахматной доске они напоминают музыкантов-виртуозов с абсолютным слухом[8].

  Гаррі Каспаров

Примітки[ред.]

Чемпіони світу з шахів
1886—1993
Шаховий король
Шаховий король
Шаховий король
Шаховий король
Вільгельм СтейніцЕмануїл ЛаскерХосе Рауль КапабланкаОлександр АлехінМакс ЕйвеМихайло БотвинникВасиль СмисловМихайло ТальТигран ПетросянБорис СпаськийРоберт ФішерАнатолій КарповГаррі Каспаров
1993—2006
За версією ФІДЕ За версією ПША
Анатолій КарповОлександр ХаліфманВішванатан АнандРуслан ПономарьовРустам КасимджановВеселин Топалов Гаррі КаспаровВолодимир Крамник
2006—
Володимир КрамникВішванатан АнандМагнус Карлсен