Перейти до вмісту

Ботвинник Михайло Мойсейович

Матеріал з Вікіцитат
Ботвинник Михайло Мойсейович
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Миха́йло Мойсе́йович Ботви́нник (4 (за ст. ст.) (17) серпня 1911, Санкт-Петербург — 5 травня, 1995, Москва) — радянський шахіст, шостий чемпіон світу з шахів. Також спеціаліст в галузі електротехніки, доктор технічних наук.

Цитати[ред.]

  •  

Шахи — гра не тільки фігур, а й людей — психологія має значення.

 

Шахматы — игра не только фигур, но и людей — психология имеет значение[1]

  •  

Можна вважати, що шахи близькі до мистецтва, — це очевидно. Але для того, щоб довести, що шахи є особливим видом мистецтва, треба подолати важкий бар'єр — довести, що в художніх образах шахових творів відбивається специфічна реальність.

 

Можно считать, что шахматы близки к искусству, — это очевидно. Но для того, чтобы доказать, что шахматы являются особым видом искусства, надо преодолеть трудный барьер — доказать, что в художественных образах шахматных произведений отражается специфическая реальность[1].

  •  

Треба грати у змаганнях, де супротивники трохи сильніше тебе, інакше можна провалитися і отримати психологічну травму.

 

Надо играть в соревнованиях, где противники немного сильнее тебя, иначе можно провалиться и получить психологическую травму[1].

  •  

Кожен з нас знає, що шахіст ніколи не продумує усі можливі варіанти... Шахіст під час партії обмірковує приблизно 2-4 ходи; визначає він їх інтуїтивно, на підставі досвіду[2].

  •  

Я маю два покликання: шахи та інженерію. Якби я грав тільки в шахи, мій успіх не був би значно більшим. Я можу добре грати в шахи, тільки коли я повністю від них відсторонений, коли я відчуваю «шахову спрагу»[2].

Примітки[ред.]

  1. а б в И. Ю. Ботвинник.. Матч на первенство мира Ботвинник — Петросян: Москва, 1963 год. — Галерия, 2005. — 152 с. — 5000 прим. — ISBN 5-8137-0138-9
  2. а б 25 найкращих цитат про шахи
Чемпіони світу з шахів
1886—1993
Шаховий король
Шаховий король
Шаховий король
Шаховий король
Вільгельм СтейніцЕмануїл ЛаскерХосе Рауль КапабланкаОлександр АлехінМакс ЕйвеМихайло БотвинникВасиль СмисловМихайло ТальТигран ПетросянБорис СпаськийРоберт ФішерАнатолій КарповГаррі Каспаров
1993—2006
За версією ФІДЕ За версією ПША
Анатолій КарповОлександр ХаліфманВішванатан АнандРуслан ПономарьовРустам КасимджановВеселин Топалов Гаррі КаспаровВолодимир Крамник
2006—
Володимир КрамникВішванатан АнандМагнус Карлсен