Перейти до вмісту

Софійський собор (Київ)

Матеріал з Вікіцитат
Вікіпедія
Вікіпедія
Собор святої Софії

Софійський собор, або Софія Київська — визначна пам'ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі міста Києва. Збудований 1037 року київським князем Ярославом. Названий на честь Софії.

Цитати про Софію Київську

[ред.]
  •  

Подібно до того, як афінський Парфенон збудовано на місці історичної битви з персами — київську Софію збудовано на місці історичної битви з печенігами, після якої ці кочівники взагалі зійшли з історичної арени. Літописець пише: «Многие утопиша, многие погибаша, а иные бегают до сих пор неизвестно где...[1]». — «Ефект високого неба»

  Сергій Борисович Кримський
  •  

Софія Київська — пам’ятка світового значення. Такого ж значення, як грецький Парфенон і римський Колізей. Справа ось у чому: звичайно християнські церкви присвячуються або святу (Різдва, Стрітення, Великодня...) або якому-небудь святому (Павлу, Миколаю, Петру...). А такої християнської святої як Софія до XV століття не було. Це просто образ мудрості. Рідкісний, особливий випадок, щоб до XV ст. християнська церква називалася ім’ям Софії[2]. — «Ефект високого неба»

  — Сергій Борисович Кримський
  •  

Сфери, кола — це Софія Київська. І спектр — це теж Софія: з усіх середньовічних пам’яток саме Софійський собор у Києві має найширшу колористичну гамму. У ньому все побудовано на сферах, все побудовано на колах. Богомазов розумів оцей космізм через сфери, де навіть орнаменти йдуть у круглих пагонах винограду[3].

  Діана Клочко
  •  

У деісусі Софії ми бачимо в центрі Христа, а праворуч і ліворуч — найбільш близьких йому осіб — духівника (Іоанна Хрестителя) і Богородицю. Вони просять його про полегкість до грішного людства. Над Орантою напис з 45-го псалму — «Воно не похитнеться» (у давньогрецькій мові, як і в українській, — місто — середнього роду). «Воно не похитнеться, Бог у середині його, Бог йому допоможе із самого ранку». Цим написом і цим зображенням Київ знаходиться під заступництвом Божої Матері[4]. — «Ефект високого неба»

  — Сергій Борисович Кримський

Примітки

[ред.]

Джерела

[ред.]
  • Екстракт 150. У двох частинах. Частина перша. За заг. редакцією Лариси Івшиної. Упоряд. Надія Тисячна, Ольга Решетилова. Марія Томак, Ігор Сондюков. — Київ: 2009. — 1040 с. — ISBN 978-966-8152-15-3