Перейти до вмісту

Літературний критик

Матеріал з Вікіцитат
Вікіпедія
Вікіпедія

Літерату́рний кри́тик — літератор і вчений, що займається літературною критикою, тобто тлумаченням і оцінкою переважно сучасних творів, нових явищ і тенденцій в художній літературі з погляду сучасності, — на відміну від літературознавців, що займаються історією і теорією літератури.

Цитати

[ред.]
  •  

Завдання критика: попередити й розповісти, що вдалося і не вдалося зробити авторові, щоби той у свою чергу проаналізував коментарі й розвивав свої найкращі сторони. Критика має бути збалансованою і зваженою. Добрий фахівець точно не буде все в тексті лаяти чи хвалити, байдуже у початківців чи в метрів, як Умберто Еко. Є тексти, які я обов’язково пораджу, а є такі, що їх я радитиму обережно й далеко не кожному, — це нормально[1].

  Ростислав Семків
  •  

Зараз багато не так літературних критиків, як літературних терористів[2].

  Євген Дудар
  •  

По-перше, добрий критик повинен мати багаж естетичного досвіду і вироблений смак. Ми їх напрацьовуємо тим більше, чим більше читаємо, слухаємо музику, відвідуємо виставки тощо. У XVII ст. кардинал Рішельє, засновник Французької академії, прагнув знайти точні критерії для визначення хорошого мистецького твору. Але тепер ми знаємо, що абсолютного смаку не існує. [...]
По-друге, критик має бути відвертим, щирим та емоційним. І обов’язково — сміливим! Звісно, є ризик нажити ворогів у літературній спільноті[1].

  — Ростислав Семків
  •  

Смак критику варто формувати у певному жанрі. Якщо прочитати 200 детективів, то можна оцінити нові тексти жанру, але такий досвід не допоможе оцінити нонфікшн. Писати про поезію, нонфікшн або роман — це окремі напрями роботи критика, в кожному використовують різні інструменти. Українські фахівці, як-от Улюра, Трофименко чи Стасіневич, часто пишуть про різні жанри одразу. Добре, що їх на все вистачає, але за спокійніших часів критики мали б спеціалізуватися кожен і кожна на своєму сегменті[1].

  — Ростислав Семків

Див. також

[ред.]

Примітки

[ред.]