Андрей (Шептицький)

Матеріал з Вікіцитат
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрей (Шептицький)
Andrzej Szeptycki (a).jpg
Wikipedia-logo-v2.svg Стаття у Вікіпедії
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Митрополи́т Андре́й Шепти́цький (світське: Рома́н Марі́я Алекса́ндр Шепти́цький; 1865–1944) — єпископ Української Греко-Католицької Церкви; з 17 січня 1901 року Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української Греко-Католицької Церкви. Прихильник неотомізму.

Цитати[ред.]

 • Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну![1]
 •  

Під національним кутом зору всі мої дії завжди були логічними і християнськими… Кохаючи Польщу і Поляків, від дитинства більше кохаю Русь і Русинів… В ім'я тої засади, котра Польщу, Русь і Литву вважала від віків за три братні народи. Чому є чимось гіршим кохати русинів більше, ніж поляків, аніж кохати поляків більше як русинів? Чому ж одне є доброчинством, а друге має бути проступком?[2]

Перше слово Пастиря, 1899

 • Від сеї хвилі я, з приказу Христа, маю бути не лиш Вашим братом, але Вашим пастирем, Вашим вітцем; маю вже лиш для Вас жити, для Вас з цілого серця і з цілої душі працювати, для Вас все посвятити, за Вас, як буде того треба, життє своє положити.
 • Такої бесіди Ви не сподівалися від мене. Чи я лікар, чи я хлібороб, чи я політик, щоби питати про здоровлє, про добрий бит та просвіту? Ні! Я не лікар, не хлібороб, ані політик, я отець! А вітцеви нічого не є чуже, що синів, дітей єго обходить.
 • Браття мої милі! Коли любите свої діти і свій нарід, коли дбаєте о щастє і здоровлє, жийте морально, не убивайте самі себе, не убивайте своїх дітей, не марнуйте неморальністю основних, фізичних сил народних! Бійтеся гріха, бійтеся дочасної і вічної кари Божої, бійтеся тих страшних наслідків, які наносить неморальність на кождого зосібна, на родину, на цілий народ!
 • Ліпше уміє ощадним бути, хто свою працю вважає не за свою лишень власність, але також за власність дітей і будучого покоління, а по части за власність цілої суспільности; хто знає, що з дарів Божих має здати колись строгий рахунок перед Богом.
 • Християнин, а тим більше священик мусить домагатися якнайстислішого контролю. Контроль вважати за брак довір'я, а навіть за особисту образу є знаком такої примітивності у справах фінансових та економічних, що мусить бути підозріння, що тим самим прикриваєте нелад і невміння провадити справи[3] (послання “Про милосердя”, 1942)

Митрополит Андрей Шептицький, Документи і матеріали, Львів, 2007

 • Божественний закон є законом, а тому він є виявом Божої справедливості. Божественний закон пов'язаний із турботою про людство, а тому є виявом милосердя. Божественний закон вчить про необхідність відносин любові в сім'ї, в громаді, нації, людстві, церкві, — а тому є виявом любові. Також і християни божественним законом зобов'язуються бути справедливими, милосердними й люблячими.[4]
 • Від сорок літ при кожній нагоді повторюю, що родина як суспільна одиниця, яка не віддає спільно честі Всевишньому, не може називатися християнською родиною, бо не виконує найпершого й найвищого обов'язку кожної християнської суспільної одиниці. Така родина не може мати Божого благословення, яке Бог дає тільки тим, що виконують свої християнські обов'язки.
 • Кожне слово молитви — це двері чи віконце в небо.
 • Нам треба довгої й ревної праці, щоб зрозуміти потребу та як слід оцінити значення того, що є найкращим ви цвітом християнського життя і воднораз найбільшою потребою цього життя, а саме — молитву. Не переможе гріха той, хто не цінить молитви, не любить її й достатньо не молиться. Не покається, хто не випросить собі цієї ласки. І не переможе спокус і не уникне зла, хто не випросить собі цієї ласки… Вічного спасіння не осягне, хто собі цієї ласки не випросить… Молитва є найзагальнішою і найуспішнішою дорогою до Божої ласки.
 • Передусім пам'ятайте, що основою монашого життя, як у монастирі, так і поза ним, є молитва. Будьте людьми молитви, любіть молитися, давайте приклад молитви, і будьте переконані, що ваші молитви будуть вислухані.
 • Поза святими Тайнами і добрими ділами нема іншої дороги до Божої благодаті, крім молитви.
 • Спільні молитви — це найкращий спосіб освячувати хату й життя християн.
 • Це ж основна правда віри, що молитва — найважливіша з усіх Божих справ життя. Ця правда така основна, що треба б її помістити поміж найважливішими правдами віри, про які і діти мусять навчитися в катехизмі, якщо вона посередньо вже не міститься між шістьома правдами віри… Молитва — це найважливіша й найголовніша умова благодаті, єдина дорога до благодаті… Від тридцяти кількох літ я не перестаю християнським родинам пригадувати спільні молитви як єдину форму родинних молитов і потрібну умову християнського життя родини.

Примітки[ред.]

Джерела[ред.]

 • Ліліана Гентош. Митрополит Шептицький: 1923-1939. Випробування ідеалів. — Львів: ВНТЛ-Класика, 2015. — 596 с.
 • Цитати про молитву