Перейти до вмісту

Український авангард

Матеріал з Вікіцитат
Василь Єрмилов. Обкладинка часопису «Авангард», 1929.
Вікіпедія
Вікіпедія

Український аванга́рд — течія в українському модерному мистецтві 1910—1930 років, сформована в процесі синтезу європейського модернізму з традиціями народного мистецтва. Представлена головним чином творами кубістів, футуристів, фовістів.

Цитати про український авангард

[ред.]
  •  

Коли починав досліджувати авангард 1910–1930 років, українських митців у ньому, на Заході справді не було великого зацікавлення в цій темі. Деякі люди не звертали увагу на ідею існування українського авангарду, а далі робили те, що завжди: казали про цих людей як про росіян, як про частину російського авангарду.
Ситуація почала змінюватися 2014 року, коли музеї, куратори, науковці відчули певний спротив з українського боку, і ще більше змінилася після 2022-го. Уже сьогодні в багатьох музеях пишуть про художників чи авторів, що це українець українка, або родом з України[1].

  Мирослав Шкандрій
  •  

Коли я писав книжку «Авангардне мистецтво в Україні. 1910-1930. Пам’ять, за яку варто боротися», я розумів, що треба пояснити, розказати про тло, причини деяких проблем у відносинах українців та євреїв.
Я показав, що українці та євреї живуть на одній території вже тисячу років, що їхні культурні зв’язки дуже глибокі й що вони одне від одного багато беруть, учаться, обмінюються досвідом. Подав контекст цих відносин, розповів, як у літературі українці показували євреїв і як наприкінці ХІХ — на початку XX століття євреї почали писати українську літературу. Тобто я намагався показати розвиток відносин у політиці й культурі, зокрема в літературі.
Мені здавалося, що це потрібно зробити, аби допомогти подолати ті непорозуміння, стереотипи, які колись мали місце[2].

  — Мирослав Шкандрій
  •  

Український авангард 1920-х років неодмінно супроводжувався епатажними заявами, маніфестами та жестами з руїнницьким пафосом, деклараціями про «смерть мистецтва» та іншими екстравагантними іграми[3]. — Зі статті «Не радянський Бажан. Він любив красиво жити, здав друга та розкаювався за це, підтримував репресованих» (2018)

  Олег Коцарев
  •  

У курсі про український авангард я розказую, що цей славний напрямок, що розвивався з 1910 до 1930 року, творили українці або вихідці з України зі світовою славою, і їхня творчість пов’язана з нею.
Ідеться про своєрідне відвоювання нашої власної історії. Аби люди бачили й знали, що ті зразки мистецтва у музеях, галереях, якими вони захоплюються, створені українцями. Україна творила цей авангард від самого його зародження. Тобто промоутерами цього міжнародного руху були також українці, що здобули світову славу[2]

  — Мирослав Шкандрій

Галерея

[ред.]

Примітки

[ред.]