Пекка Гаавісто

Матеріал з Вікіцитат
Пекка Гаавісто
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Пе́кка О́лаві Га́авісто (фін. Pekka Olavi Haavisto; нар. 23 березня 1958, Гельсінкі, Фінляндія) — фінський політик, конфліктолог. Активіст руху Зелених. Міністр закордонних справ Фінляндії з 6 червня 2019 року по 20 червня 2023.

Цитати[ред.]

  •  

До багатьох традиційних військових загроз ми готові. У нас є сильна армія, велика кількість резервістів, 300 тисяч. Але якщо нам погрожують неконвенційною зброєю – то для подолання таких загроз нам треба діяти спільно з іншими націями. Як наслідок цієї оцінки, ми природним чином вирішили вступати до НАТО[1]. — Про вступ Фінляндії до НАТО

  •  

Доки ядерна зброя існує – ядерна ескалація є можливою. Звичайно, при цьому держави мають свої ядерні доктрини і утримуються від використання ядерних потужностей та погроз ядерною зброєю, але ми не можемо виключити також і ядерної війни. І це одна з важливих задач людства – намагатися уникнути ядерної ескалації, адже у ядерній війні переможців не буде[1].

  •  

Ми, коли стежили за навчаннями РФ поблизу ваших кордонів та оцінювали ризики – чи є це справжньою підготовкою до війни, – намагалися оцінювати усі можливі джерела інформації, у тому числі питали в України, у інших країн, у США. Цікаво, що тоді різні розвідки давали дуже різну оцінку. І навіть Україна тоді не вірила, що готується атака на Київ.
Тому коли російський напад на вашу столицю розпочався, нам довелося заново оцінити, якими є російські задачі, як вони змінилися порівняно з війною на Донбасі.
І було чітко видно, що Росія має на меті змістити український уряд, повалити силою уряд 40-мільйонної держави[1]!

  •  

На початку ми багато говорили про ядерну загрозу, часом про хімічну, про гібридну – але подивіться зараз на те, що ми бачимо на полі бою!
Те, що відбувається на фронті в Україні, нагадує Другу світову війну чи часом навіть Першу світову. На жаль. Це здивувало багатьох – те, як Росія веде війну. Але також це означає, що вона обрала війну з конвенційними механізмами[1].

  •  

На початку, після повномасштабного вторгнення, Росія дуже вільно і необережно використовувала ядерну риторику, а також часом згадувала хімічну зброю – тобто йшлося про застосування неконвенційної зброї в широкому сенсі.
Це було однією з причин, чому Фінляндія вирішила ще раз провести оцінку своїх безпекових ризиків – що зрештою призвело до зміни нашої політики[1].

  •  

Протиракетна, а також протидронова оборона стає дедалі важливішою.
Це – один із нових викликів. Міжнародна спільнота, звісно, допомагає Україні отримати системи ППО, у тому числі, що стає особливо важливим зараз, для захисту цивільних цілей.
ППО все одно не може, на жаль, зупинити 100% ракет, але ефективність її роботи зростає[1].

  •  

Так, Росія – ядерна держава. Але якщо подивитися у минуле, там було багато війн, у яких брали участь ядерні держави – і ці ядерні держави не виходили з них переможцями. Достатньо згадати ту ж В’єтнамську війну[1].

  •  

У нас ще з 2004 року у так званій «білій книзі» нашої безпеки зафіксований принцип: у разі, якщо безпекове середовище змінюється, ми готові розглянути можливість вступу до НАТО. Отже, у лютому-березні ми почали дискусію про те, чи змінилося це середовище настільки, щоби ми пішли до НАТО. Дискусія в парламенті про це виявилася дуже швидкою, ми дійшли згоди, але мали на меті переконати також Швецію зробити те саме[1]. — Про вступ Фінляндії до НАТО

  •  

Фіни – це нація, орієнтована на безпеку. Наприклад, ви знаєте, що ми досі будуємо бомбосховища? Ми не припиняли це робити після Другої світової війни. Раніше казали, що ми – остання країна, яка це робить.
Це – щоби ви зрозуміли, наскільки для нас важлива безпека. Інший показник – торік ми купили 64 винищувачі F-35, хоча тоді світ ще здавався трохи спокійнішим, ніж зараз[1].

  •  

Фінляндія – одна з тих держав, які давно підтримували шлях України до ЄС. Ми також обговорювали з Зеленським і Кулебою, як можна допомогти Україні виконати критерії ЄС. Адже ми розуміємо, що дорога до вступу складна.
Тому ваше майбутнє членство в ЄС ми точно підтримуємо[1].

  •  

Ядерна держава не завжди говорить останнє слово у конфлікті.
Хоча ваша війна – це особлива ситуація, у якій Захід, включно з кількома ядерними державами, виступає проти Росії у війні за долю України, за право України обирати своє власне майбутнє[1].

Примітки[ред.]