Перейти до вмісту

Патріотизм

Матеріал з Вікіцитат
(Перенаправлено з Патріот)
Вікіпедія
Вікіпедія
Картина «Вашингтон переправляється через Делавер» (Емануель Лойце, 1851)

Патріотизм — це любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам.

Цитати про патріотизм[ред.]

 •  

Патріотизм — останній притулок негідника.[1]

  Семюел Джонсон
 •  

Любов Батьківщини, оперта на любові Бога і з нею злита в одну велику любов, повинна бути діяльна-активна. Доля Батьківщини основується на діяльній любові кожної одиниці. Батьківщина буде такою, якою будуть її діти. Добрий патріот — це людина передусім праведна, шляхетна, жертвенна і безінтересовна. Праця над ушляхетненням свого духа і серця повинна тісно в'язати любов Батьківщини із сповененням своїх обов'язків[2]. — Із Послання Патріярха Йосипа (Сліпого) з нагоди празника Покрова Пресятої Богородиці, Рим, 1/14 жовтня 1982 р.

  Йосип (Сліпий)
 •  

Насамперед признаюся в тому гріху, що його багато патріотів уважає смертельним моїм гріхом: не люблю русинів. […] Так мало серед них знайшов я справжніх характерів, а так багато дріб'язковості, вузького егоїзму, двоєдушності й пихи, що справді не знаю, за що я мав би їх любити, незважаючи навіть на ті тисячі більших і менших шпильок, які вони, не раз з найкращим наміром, вбивали мені під шкіру.

 

Przedewszystkiem przyznaję się do grzechu, który mi wielu patryotów poczyta za śmiertelny: nie kocham Rusinów. […] Tak mało pośród nich znalazłem prawdziwych charakterów, a tak dużo małostkowości, ciasnego sobkostwa, dwulicowości i pychy, że zaiste nie wiem, za co bym miał ich kochać, nawet pominąwszy te tysiące większych i mniejszych szpilek, jakie mi, nieraz w najlepszej intencyi, wbijali pod skórę.

  Іван Франко, «Nieco o sobie samym» (збірка «Obrazki galicyjskie»; Львів, 1897)
 •  

Ненавиджу патріотизм. Терпіти його не можу. Коли я перевіряв останній раз, то ним був переповнений весь світ.

  Білл Гікс
 •  

Патріотизм — це переконання, що твоя країна краща від інших тому, що саме ти в ній народився.

 

Patriotism: Your conviction that this country is superior to all other countries because you were born in it.[3]

  Бернард Шоу
 •  

Патріотизм і дбання про добро своєї нації вважалися завжди за Богом дані обов'язки. Добро нації треба деколи боронити перед ворогами чи внутрішніми чинниками, які інакше довели б до занедбання основних потреб народу. Та сама засада стосується і Церкви, а саме, що існує Богом даний обов'язок позитивно дбати про її добро, обов'язок і право боронити її проти будь-кого, хто спричинив би їй шкоду[4].

  Йосип (Сліпий)
 •  

Патріотизм мусить проявлятися не тільки в охоті зложити життя в жертві за національні ідеали, але й в охоті щоденною тяжкою працею здобути щораз нові позиції, творити щораз нові вартости.[5]«Про ще один героїзм» (1943)

  Петро Федун-«Полтава», провідний ідеолог ОУН
 •  

Суспільну відповідальність сучасних патріотів я бачу, насамперед, як щоденну працю задля зміцнення економічних та інтелектуальних основ української державності, а не як показну «боротьбу» за минуле, за якою нерідко приховується небажання і невміння працювати.[6]Інтерв'ю для «Час і Події» (18 квітня 2012).

  — Мар'ян Мудрий, український історик
 •  

Патріотизм — це коли ти знаєш, відчуваєш і поважаєш культуру, історію, сутність свого народу, віриш тим, хто стоїть за твоєю спиною, і відчуваєш тих, хто стоїть поряд. І ти теж готова стати тією, хто опиниться за спинами інших, коли їм буде потрібна опора, або попереду них, коли вони потребуватимуть захисту[7].

  Лариса Денисенко
 •  

Патріотизм — це особлива сила земного тяжіння[8].

  Василь Шкляр

Примітки[ред.]

 1. «Патриотизм — последнее прибежище негодяя» (рос.)
 2. 125 думок, 2017, с. 80
 3. Forbes Quotes (англ.)
 4. 125 думок, 2017, с. 88
 5. Федун Петро — «Полтава». Про ще один героїзм // Концепція Самостійної України. Том 1. Твори / Упоряд. і відп. ред. М. В. Романюк; НАН України. Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича; ГДА СБУ. — Львів, 2008. — С. 32 — ISBN 978-966-02-4910-3
 6. Історик Мар’ян Мудрий: «В Україні є ознаки отруєння історією» // Час і Події. — Переглянуто: 10 червня 2022
 7. RECвізити1, 2015, с. 136
 8. RECвізити3, 2017, с. 286

Джерела[ред.]

 • 125 думок патріярха Йосифа Сліпого Упоряд. Ференц Тереза. — Львів: Свічадо, 2017. — 144 с. — ISBN 978-966-938-103-3