Дедукція

Матеріал з Вікіцитат
Дедукція
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Деду́кція (лат. deductio, від deduco — «низводжу, відводжу») — процес виведення висновку, що гарантовано слідує, якщо вихідні припущення істинні, то висновок на їх підставі є чинним. Висновок повинен базуватись винятково на основі попередньо наведених доказів та не повинен містити нової інформації про предмет, що досліджується.

Цитати[ред.]

  •  

Індукція і дедукція зв'язані між собою з такою ж необхідністю як синтез і аналіз. Замість того щоб однобічно підносити одну з них до небес за рахунок другої, треба старатись застосовувати кожну на своєму місці, а цього можна добитися лише в тому випадку, якщо не випускати з уваги їх зв'язок між собою, їх взаємне доповнення одна одної.

  Ф. Енгельс[1]
  •  

Для пізнання речей у нас лише два шляхи: досвід і дедукція.

  Р. Декарт[2]
  •  

Взаємозв'язок загального з окремим, дедукції з конструктивним підходом, логіки з уявою — якраз це й становить саму сутність живої математики.

  Р. Курант[3]
  •  

Математична мова дає до послуг дедукції точне знаряддя, якого вона потребує для здійснення по змозі безпомилкового переходу від засновків до висновків. Учений, що використовує дедуктивне міркування, починає з абстрактних формул, в яких фізичні величини подано символами, далі перетворює за правилами логіки свої рівняння і приходить до остаточних співвідношень, які він хоче перевірити. Тоді він повинен замінити символи цифрами, щоб добути числові результати, які можна порівняти з експериментом; міркування поступається місцем перед розрахунком. Така схема дедуктивного міркування у тому вигляді, який воно має в усіх науках, досить точних і досить опрацьованих для застосування в них математичного апарата.

  Л. де Бройль[4]
  •  

«Математична істина» міститься виключно в логічній дедукції із засновків, довільно встановлених аксіомами.

  Н. Бурбакі[5]
  •  

Дедукція, виражена в адекватній математичній формі, — необхідна основа індукції, яка дає нам нові узагальнення, а отже, і нові факти.

  Ф. Франк[6]
  •  

Математика — не тільки наука, а й мистецтво, і то прекрасне мистецтво. Естетичні відчуття є, власне, головним стимулом праці для математика-теоретика. Структура математичної дедукції чарівно гарна… Мотиви естетичного характеру — одні з головних збудників у нашій праці. Математика нам подобається — через це ми її і досліджуємо.

  Р. Сікорський[7]
  •  

Постає питання: чому слід віддати перевагу, укладаючи основи [геометрії] — приступності чи строгій точності? Очевидно, що саме питання містить хибне припущення, ніби строга точність може не бути приступна; але в дійсності навпаки: чим строгіша дедукція, тим приступніша вона для сприймання, бо точність саме й полягає у зведенні всього до найпростіших принципів. Звідси також випливає, що суворість у власному розумінні слова неминуче веде до найприроднішого і найпрямішого методу.

  Ж. Даламбер[8]
  •  

Разючі тріумфи цієї галузі математики [геометрії] показують, яка сильна зброя така форма дедукції що розвивається шляхом штучного виділення фактів, самих собою нероздільних.

  Г. Бокль[9]

Примітки[ред.]

Джерела[ред.]

Математика в афоризмах, цитатах і висловлюваннях / Н. О. Вірченко. — Київ: Вища школа, 1974. — 272 с.