Перейти до вмісту

Гендер

Матеріал з Вікіцитат
Дві статі
Вікіпедія
Вікіпедія
Дивіться у Вікіпедії:
Commons
Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою:

Гендер (англ. gender — «стать», від лат. genus — «рід») — набутий у результаті соціалізації конструкт, приписані культурою уявлення про те, ким соціально є «чоловік» та «жінка», як вони мають поводитись та почуватись, тобто «соціальна стать» людини.

# А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я


Цитати

[ред.]
  •  

Гендер у мові – це не те саме, що стать, яка визначає фізичні відмінності між жінками й чоловіками. Гендер буквально означає вид, як англійські слова generic, general і в біології genus. Просто вид, як старші й молодші, живі та неживі[1].

  Стівен Пінкер
  •  

Люди народжуються жіночої (female) або чоловічої (male) статі, але вчаться бути дівчатками та хлопчиками, що виростають в жінок та чоловіків. Ця навчена поведінка утворює гендерну ідентичність та визначає гендерні ролі.

 

People are born female or male but learn to be girls and boys who grow into women and men. This learned behaviour makes up gender identity and determines gender roles.

  Всесвітня організація охорони здоров'я, "Gender: definitions" на euro.who.int, 2014.
  •  

Гендерний переворот — нова позиція жінки стосовно чоловіка в сучасному суспільстві, уявити яку в часи торжества чоловічого фемінізму не могли навіть автори «Камасутри»[2].

 

Гендерный переворот — новая позиция женщины относительно мужчины в современном обществе, вообразить которую во времена торжества мужского шовинизма не могли даже авторы «Камасутры».

  Євген Головаха
  •  

Слово ґендер з’являється в 60-70-х роках. Його ввели, бо побачили, що відмінності між жінками і чоловіками недостатньо пояснювати лише біологією. Є певні суспільні ролі і очікування щодо жінок і чоловіків. Стереотипні уявлення про поведінку чоловіків вважають «маскулінністю» чи «чоловічністю»; жінок – «фемінністю» чи «жіночністю». Ґендер — це соціальний прояв статі, це те чого в суспільстві очікують від жінок і від чоловіків[3].

  Тамара Марценюк
  •  

Сучасна теорія ґендеру доводить, що суспільні відмінності між чоловіками та жінками не мають біологічного походження, не є одвічно даними, а лише набутими, приписаними індивідові суспільством. Ця ідея найкраще висловлена у знаній сентенції Сімони де Бовуар: «Жінкою не народжуються, жінкою стають»[4]. — Зі статті «Дефініції фемінізму», 2000 р.

  Кісь Оксана

Примітки

[ред.]
  1. Спочатку було слово? Інтерв’ю зі Стівеном Пінкером
  2. Завдання кожного громадянина. — «День», №144, 13 серпня 2010
  3. Фемінізм — це про рівні права: соціологиня Тамара Марценюк
  4. Кісь, Оксана. Дефініції фемінізму // Ї: Незалежний культурологічний часопис. — Львів: 2000. — № 17. — С. 14-28.