Перейти до вмісту

Ільченко Петро Іванович

Матеріал з Вікіцитат
Ільченко Петро Іванович
Стаття у Вікіпедії

Петро́ Іва́нович І́льченко (23 лютого 1954, с. Кислиця, Суворовський район, Одеська область, СРСР) — радянський та український театральний режисер. Заслужений діяч мистецтв України (2004), заслужений працівник культури АР Крим, професор, режисер-постановник Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франко.

Цитати

[ред.]
  •  

«Мені здається першим вплинуло те, що я працюю в Національному не за титулом, а за духом театрі. Театр Франка завжди був театром високої української теми. Іноді це була класична, сучасна, радянська п’єса, але все одно українська. Вже більш ніж 100 років це театр української теми.

Друге — так вийшло, що моя перша вистава (а взагалі їх було більш ніж півсотні), була за п’єсою сучасного українського драматурга Ярослава Стельмаха. Я дякуючи цій постановці потім був запрошений працювати до Театру Франка.

Це зовнішні чинники, а є ще й внутрішні. Мені здається, що театр, це естетичний прогноз. А зробити точний прогноз тільки на загальнолюдській драматургії — Шекспір, Шиллер, Гете, неможливо. Має обов’язково бути інструментарій саме національної драматургії. Точність, абсолютну глибину дає саме українська класика. Для мене це святая святих. Звичайно, ми використовуємо Сервантеса і Лопе де Вегу, але без національного інструментарію не зможемо зробити точний прогноз, не зможемо всеохоплююче подивитися на життя.

Є ще один чинник. Я глибоко шаную українську класику. У мене ніколи не було відчуття меншовартості нашої літератури. Мені здається, що українські корифеї зробили все для того, аби ми сьогодні виглядали достойно. Щоб ми чесно дивилися на наші і світові проблеми. Вони змогли як тематично, так і глибинно відобразити всі процеси, і зробити ту перспективу, дякуючи якій ми можемо сьогодні припарирувати сучасний і майбутній світ». — про те чому в творчості провідне місце посідає українська класика Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Не скажу, що все життя мріяв про театр. Я хотів бути агроном. Вже був студентом Одеського сільськогосподарського інституту, коли прийшло рішення вступати до театрального вишу. Мій брат був артистом на всю округу і навіть вступив в Одеське театральне училище. Врешті він став агрономом, а я — артистом. (Сім років був актором Київського театру оперети і два працював в ансамблі Київського військового округу). Потім став режисером. Спитаєте чому. Багатьох речей я не знаю.

Зізнаюся, що я не завжди знаю чому обрав для постановки ту чи іншу п’єсу. Здається, що іноді якась енергія мені каже «треба». От, приміром, «Кайдашева сім’я». Ми якось переговорили з Богданом Ступкою, який тоді був художнім керівником театру і я погодився, хоча сам би не обрав цей твір. Після цього дізнався, що це виявляється ювілейний рік Івана Нечуя-Левицького.

Часто, як мені здається, є якийсь енергетичний імпульс. Не знаю, чому я потрапив до Театру Франка. Ніколи не хотів бути педагогом, а вже маю 44 роки педагогічної практики. Життя іноді веде людину і його треба слухати. Але це не означає, що ми не повинні мати свого стрижня». — про те, як став режисером Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Мені здається, що їхня популярність у співзвучності нашому часу. Вони, як не дивно, не повертають нас до класики, а кличуть вперед до класики. Класика, особливо такого рівня як Котляревський, Карпенко-Карий, Кропивницький — далеко попереду. Це як горизонт. Ми наближаємося до класики, а вона підіймається вище.

Весь секрет успішності режисера — знайти моменти зіткнення вистави й глядача. Тому що проблеми у глядацькому залі, а не тільки в голові режисера. Ці вистави ми возили за кордон, возили у російськомовні регіони — на Донбас, у Запоріжжя, Крим. І, найдивніше, що їх найкраще сприймалися в Криму. Коли йшла «Кайдашева сім’я» у Севастополі були забиті коридори. Це був 2008 рік, тоді ніхто не ставив мовного питання. Бо в Севастополі були ті самі проблеми: фальсифікації стосунків, щирості, гармонії, комунікації. Возили ці вистави і до Санкт-Петербургу без перекладів. Якщо вистава знаходить больову константу, то глядач може на неї ходити багато разів. Я теж ходив на деякі вистав інших режисерів по кілька разів, вже потім зрозумів чому». — про те, чому багато років на головній драматичній сцені країни поставлені вистави «Шельменко денщик», «Мартин Боруля» та «Кайдашева сім’я» збирають аншлаги Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Так, вистава дійсно особлива. Готувалися до 80-річчя нашої уславленої артистки Галини Яблонської. Обрали п’єсу нашого співвітчизника Ігоря Афанасьєва, з яким я разом навчався на режисерському відділі театрального інституту. Ми її переробили. Спершу вона була контекстуально російського спрямування. А ми її зробили абсолютно українською і автобіографічною для Галини Гілярівни. Зібрали ті костюми, в яких вона грала, реквізит, фотографії з ролей. Це була вистава про вікову самотність і вікову мудрість. Хоча дали певний віковий посил, але на виставу завжди приходило багато молоді. Мене це дивувало. Після закінчення вистави була ще одна вистава. Глядачі виходили на сцену, починали фотографуватися, задавати питання, брати автографи, ділитися враженнями. І так було після кожного показу.

Чому такий успіх? Бо самотність дуже хвилює, особливо в урбаністичному середовищі. Так, молодь повна енергії, повна діянь. Але вона все більше замислюється про комунікацію цього світу, що світ стає егоїстичним. Що людина не дивлячись на вік, не дивлячись на талант пронизується самотністю. Тому, напевне, на виставу приходила молодь і розділяла цей діалог». — про те, що особливе місце у творчості посідає вистава «Самотня леді Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Камерна сцена вимагає відсікати багато зайвого. Тут менший формат за часом, простором, менша відстань між глядачем і самим дійством. Мала сцена вимагає не тематики, а теми, не проблематики, а проблеми, більш камерного і більш довірливого контакту. У той же час велика сцена вимагає більше видовища для очей. Там більше гарніру. А мала сцена не потребує гарніру, тут не треба розтікатися. Мала сцена — досить вдячний майданчик для роботи». — про те, що в останні роки переважно ставить вистави на камерній сцені театру Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Я був ініціатором першої постановки цієї вистави у 1993 році зі Степаном Олексенком у головній ролі. А ініціатором нової вистави став Володимир Нечепоренко. Він захотів з іронією подивитися на себе і на закулісне життя. Це потужний актор, корифей нашого театру. У попередній версії вистави Нечепоренко грав Хвилю. Є тут ще кілька акторів, які грали 30 років тому.

«Житейське море» — це перша в українській драматургії п’єса, де дія відбувається не в селі. Це Харків і Крим. Розширити рамки української драматургії вдалося лише 1904 року. А до цього такі п’єси автоматично не проходили цензуру. Процес роботи над виставою під час війни відрізняється загостреністю і, можливо, навіть конфліктністю. Для комедії це не дуже добре, адже в комедії інколи треба і «дурня поваляти» і «спробувати постояти на голові». Так, під час роботи репетицій відчувалася загостреність відчуттів, але ми змогли досягти ансамблевості. А це дуже важливо на театрі, коли вистава позначена як ансамбль. Звичайно є соліст — Володимир Нечепоренко, який зміг очолити увесь цей процес». — про те, що після початку повномасштабної війни поставив «Житейське море» за Іваном Карпенком-Карим Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Театр досить часто виступає як контрапункт. А в наш час ілюструвати атмосферу можливо не найкращий варіант. Ми можемо закликати, адже театр, це певною мірою прогнозування і закликання. Ми хочемо, щоб на нашу землю рано чи пізно прийшов сміх, гумор, самоіронія. Війна, біди, обмеження з цим не дружать. Тут не до іронії, а до максимальної напруженості всіх зусиль. Тому я думаю, що під час війни питома вага комедій виростає. Це звісно не означає, що сьогодні мають йти тільки комедії. Але їхня амплітуда певною мірою зростає». — про те яке місце під час війни посідають комедійні вистави Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Я за те, що вистава творчість колективна. Даю матрицю, даю певну константу, певний напрямок. А далі свою працю вкладають актори, художник, композитор, працівники зі світла, пластики. Ми працюємо разом. У кінці режисер все це має привести до стилістичної єдності, щоб дійство відповідало його задуму». — про роль режисера і актора при створенні вистави Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Це абсолютно інша галузь, думаю, що це робота на майбутнє. Звісно, можна не дочекатися результатів своєї праці. Хтось може реалізуватися і через 30 років. Ми знаємо акторів, які реалізовувалися у 50 і більше років. Але думка про майбутнє наповнює викладацьку діяльність глибиною і смислом. Якщо ми робимо справу без віри в майбутнє, вона досить прозаїчна, досить побутова. Людина повинна мати крильця. Комусь Бог дає розлогі, комусь менші. Але гірше, коли ми безкрилі. А працювати тільки на сьогодні — це творити дійство без крил. Ми ж хочемо летіти до горизонту.

Був на похоронах мого побратима Віталія Білоножка, з яким ми разом служили в армії. Хтось сказав, що зі смертю закінчилася його епоха. Мені здається, що насправді він нам подарував цю епоху, яку хтось обов’язково підтримає. Так само хтось підтримає епоху Дмитра Гнатюка, інших наших видатних митців. Коли художник подарував певну епоху, то вона не закінчується з його фізичним відходом, а продовжується. Значить людина народила справжню епоху. А якщо епоха закінчується зі смертю, то вона була утилітарною, тільки під цю людину.

Якщо підрахувати моїх вихованців, які вже себе реалізували у мистецтві, то вийде понад 70 людей. Серед них Олександр Книга — директор Херсонського музично-драматичного театру; Стас Жирков, який очолював столичні театри «Золоті ворота» та Драми і комедії, а зараз ставить вистави у театрах Німеччини, Литви та Швейцарії; Оксана Ромашенко керує театром у Литві, Олександра Кирейко — театром в Угорщині. Євген Лебездюк три роки тому був визнаний кращим актором Словаччини, а Наталія Тимошкіна багато років режисерка Житомирського музично-драматичного театру. Моя студентка Лада Шиленко, яка ставила вистави у Київському театрі юного глядача та Київській опері, два місяці тому здійснила постановку «Лісової пісні» в Будапешті. Тобто, є про кого поговорити.

Це дає надію, що ми на вірному шляху. Адже сподіваємося, що те покоління, яке йде після нас, може зробити набагато більше у контекстуальному, загальнолюдському процесі». — про свою викладацьку діяльність Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Мені здається, що процеси йдуть на розширення, ідейне, жанрове різнобарв’я, стає все більше хороших спеціалістів. Але є й проблеми. Є страшне бажання обов’язково уніфікуватися під європейський театр.

Я вважаю, що європейського театру як такого немає. Є певні тенденції, але фінський театр один, албанський — другий, італійський — третій, а польський — четвертий. Не можна сказати, що все це один театр. Цікаві ті театри, які мають свою самобутність.

Чому ми любимо італійський театр? Бо він обов’язково італійський. А от чим відрізняється фінський театр від датського я не особливо розумію. Зате ми знаємо польський театр як глибоко національний за змістом і європейський за засобами виразності. Мені здається, що бажання працювати під когось, а не бути самобутнім, трішки збіднює наш театр». — про оцінку стану сучасного українського театру Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

  •  

«Раніше це були вистави Сергія Данченка. Такі як «Візит старої дами», «Тев'є Тевель», «Енеїда». «Візит старої дами» — вистава пророча. У цій постановці 1986 року я побачив події, що відбулися через 15 років.

Сьогодні багато чого кальковано. Особливо у сценографії, засобах виразності. Але треба враховувати, що я вже людина певного віку, сформувався у Радянському Союзі, жив у консервативний час. І сам вік приводить до певного консерватизму. Я не впевнений, що мої роздуми точні». — про те, які вистави інших режисерів Вам особливо запам’яталися Петро ІЛЬЧЕНКО: «Секрет успішності режисера — знайти момент зіткнення вистави й глядача» (11 березня 2024)

Примітки

[ред.]