Мантас Кведаравічюс

Матеріал з Вікіцитат
Мантас Кведаравічюс
Стаття у Вікіпедії

Мантас Кведаравічюс (лит. Mantas Kvedaravičius; 28 серпня 1976, Біржай, Литовська РСР — 2 квітня 2022, Маріуполь, Україна) ― литовський режисер, документаліст.

Цитати[ред.]

  •  

В нинішньому суспільстві ми використовуємо багато ідей, які прийшли звідкись. Наприклад, «політика» пішла з Греції, від слова «поліс», слова «місто». Мені цікаві ці категорії – яким чином вони живуть, якими формами вони живуть. Це та трансформація, яка відбувалась останні пару тисяч років[1].

  •  

В фільмі було три оператори. Кожний знімав, думаю, те, що йому було цікаво. Звичайно, ми разом всі локації об’їхали. Звичайно, були і якісь спільні задачі. Але я бачу, що у фільм увійшли такі кадри, до яких я б міг не додуматись. Я думаю, що тому фільм вийшов таким особливим: три погляди, один час, різні простори одного міста[1]. — Про знімання фільму «Маріуполіс»

  •  

Для античних істориків стазис – це конфлікт, який зупинився, але напруга залишилася. Ми зараз живемо у світі, де стазис – це частина нашої політики. Тому що ми якось домовились забути якийсь конфлікт, якийсь глибокий політичний конфлікт між різними сторонами. Ця напруга, цей заморожений конфлікт – одна з головних складових так званої демократії[1].

  •  

Мова, настільки сильна і настільки цілісна, що нам видно, що воно так і є. Це якийсь онтологічний ефект[1].

  •  

На узбіччях імперій речі завжди набагато ясніші, аніж у центрі. Скажімо, якщо думати про Афіни як якийсь центр, то всі колонії греків метафорично можуть сказати більше. Периферія в цілому може сказати більше, ніж центр. Якщо розмова йде про приазовських греків, то, звичайно, це цікава община та цікаві міста[1].

  •  

Я за першою освітою антрополог. В антропології є таке поняття як етнографічні описи. Вони майже літературні, якщо ти захочеш, якщо тобі це потрібно. Але це не те щоб уява. Врешті-решт, ти можеш дозволити своє сприйняття того чи іншого відрізку часу чи простору передати мовою, словами – як ти це сприйняв, як ти це відчував[1].

  •  

Я проводив польове дослідження. Як антрополог у Чечні. Я писав дисертацію і мені стало якось цікаво почати думати, що можна передати документалістикою, іншими способами, не просто мовою. І я тоді почав під час цього антропологічного дослідження знімати[1].

Примітки[ред.]