Перейти до вмісту

Косарик-Коваленко Дмитро Михайлович

Матеріал з Вікіцитат
Косарик-Коваленко Дмитро Михайлович
Стаття у Вікіпедії

Дмитро Михайлович Ковале́нко (псевдоніми — Коса́рик Дмитро, Оболонь, Рокитянський, Михай­­лович, Ген Ушер, Стьопченко; 31 жовтня 1904, Фидрівка — 21 лютого 1992, Київ) — український радянський письменник і літературознавець, кандидат філологічних наук з 1945 року; член літературної організації «Плугу».

Цитати

[ред.]

З автобіографії (24 березня 1929 р., с Ракитна)

[ред.]
  •  

Після мого переїзду на Харківщину (ст. Мерчик — агрошкола) довгий час не писав. Аж ось несподівано до нас приїхали шефи і серед них т. Пилипенко С. В. — привезли книжок силу українських, і між ними був «Плуг» (це ще 1922 р.)…
І в мені спалахнув майбутній плужанин[1].

  •  

Почав селькором писати до «Сел[янської] Правди», а разом з дописами й вірші. Перший вірш 1923 р. «На жнивах» вмістила «Сел[янська] Правда». Почав їздити на вечірки «Плуга». Прочитав на вечірці «Голодне хлоп’я» та антирелігійного вірша, і мене прийняли до «Плуга»[1].

  •  

Слухав лекції по історії літератури М. Плевако, М. Васильківського, В. Бойко та Ізотов, а мови вчив жвавий Хведір Дем’янович Пущенко.
А плужанські студії, зустрічі з письменниками настроювали мене до літературної роботи.
У 1923 року потроху працюю в «Плузі»[1].

  •  

Що краще: писати повість чи організувати лікарню? Коли скоріше село прийме мої думки чи через оповідання, чи коли я промову в день Першого Травня виголошу з трибуни, оброблю її образами, зроблю її зворушливою, емоціональною і навтикаю в неї ідей будівничих[2].

  •  

Що краще бачити як ліктями мою книжку давить школяр, чи коли після промови біля трибуни дядьки тільки не б’ються: одні проти мене, другі — за… А треба на сльозу вдарить — так це можна на похоронах комсомольця, над ямою виголосити траурну промову; або з хором проспівати жалібної пісні. А потім й бадьорість збудити піснею «Ми ковалі», або «Карманьолою» [2].

  •  

Я проти оповідання і за прокатний пункт[2]!

  •  

Літературна робота привабна, щаслива та мучить ой як мучить вона мене. Чи будуть з мене люди, чи читає хто те, що я написав, чи є в мене хоч один читач (крім редактора)?
Пережито вже багато, фактів багато, а деталій скільки… Та писати важко[2].

  •  

Секрет заголовка трохи розгадав. Як робити героїв теж уже знаю. Яку саме тему вибирати теж знаю Та важко організувати сюжет, щоб читач не одривався.
Збираю мову. У основі у мене ова дитинства (полтавська) а тепер ось 6 років на Харківщині спостерігаю мову[2].

  •  

Прийду пізнього вечора із зборів. Голова горить, кладу компреса до висків і думаю:
— Кинути й думку про літературу… Потім того — ні, таки писати… Мука[2]!

Примітки

[ред.]

Джерела

[ред.]
  • Самі про себе. Автобіографії українських митців 1920-х років/ Упоряд. Раїса Мовчан. — Київ: Кліо, 2015. — 640 с. — ISBN 978-617-7023-36-3