Експериме́нт (англ. experiment) — сукупність дослідів, об'єднаних однією системою їх постановки, взаємозв'язком результатів і способом їх обробки. Унаслідок експерименту отримують сукупність результатів, які допускають їхню сумісну обробку і зіставлення.
Математичні методи посідають у сучасній теоретичній фізиці провідне становище, в той час як експеримент зберігає вирішальне значення для доведення правильності теорії.
В експериментальних науках знання має лише приблизний характер. Те, що сьогодні є загальноприйнятою теорією, завтра, — коли здобуто нові експериментальні дані, — може бути відкинене як хибне або недостатнє.
Усяке співвідношення між математичними символами відповідає співвідношенню між реальними речами, — математичне міркування рівнозначне з експериментом бездоганної точності, перевіреним безліч разів, і повинне приводити до логічно й матеріально безпомилкових висновків.
Від математика не вимагають уміння провести фізіологічний експеримент, але він повинен розуміти такий експеримент, уміти піддати його критиці й уміти запропонувати новий експеримент.
Питання про те, як виникає гіпотеза, належить до тієї сфери, в якій немає ніяких загальних правил, тут набирає права голосу експеримент, аналогія, конструктивна індукція.