Вітрувій

Матеріал з Вікіцитат
Вітрувій
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Вітру́вій, Марк Вітру́вій Полліон (лат. Marcus Vitruvius Pollio, народився близько 80–70 р. до н. е., помер близько 15  р. до н.е) — римський архітектор, військовий та цивільний інженер 2-ї половини I століття до н. е, автор праці «Десять книг про архітектуру» (De architectura).

Цитати Вітрувія[ред.]

  •  

Вчений з усіх людей один тільки виділяється тим, що він і в чужих краях не є чужинцем[1].

  •  

... У славному і великому грецькому місті Ефесі здавна встановлено, як кажуть, строгий, але цілком справедливий закон. Саме: архітектор, котрий береться за виконання державної роботи, повинен оголосити, у що вона обійдеться. За затвердження кошторису посадовими особами в забезпечення витрат береться в заставу його майно до тих пір, поки робота не буде виконана. Якщо після закінчення її виявиться, що витрати відповідають оголошеним, то його нагороджують похвальним відгуком і іншими знаками пошани. Також якщо перевитрати перевищать кошторис не більше ніж на чверть її, то вони виплачуються з державної скарбниці і ніякого покарання за це він не несе. Але якщо буде потрібно витратити понад цієї чверті на роботу, то кошти на її закінчення беруться з його власного майна[2].

  •  

... При будівництві міста треба дотримуватися таких правил. Перш за все, треба вибирати найбільш здорову місцевість. Вона повинна бути високою, не туманною, не морозною і зверненою ні до спекотних і холодних, а до помірних сторін світу, а крім того, необхідно уникати сусідства боліт. Тому що, коли при сході сонця до міста буде доходити ранковий вітер разом з туманом, що піднімається, а жителі будуть схильні до пошесті від отруєного дихання болотних тварюк, змішаного з туманом, це зробить місцевість зараженою. Також, якщо місто буде розташоване біля моря і звернене на південь або захід, воно не буде здоровим, так як влітку південна частина неба нагрівається при сході сонця і опівдні палає; точно так же частина, звернена на захід, як сходило сонце теплішає, опівдні буває нагріта, а ввечері розпечена.
... Таким чином, зміна спеки і охолодження шкідливо відгукується на здоров'ї місцевих жителів[2].

  •  

... Наші предки, приносячи в жертву при будівництві міст або військових постів пасшихся в цій місцевості овець, розглядали їх печінку, і якщо в перший раз вона виявлялася синюватою і хворою, то приносили в жертву інших — для з'ясування, чи страждає худоба від хвороби або від поганого пасовища. І де після повторних спостережень вони переконувалися, що печінка тварин здорова і не страждає від води і пасовища, там вони будували укріплення. Якщо ж вони знаходили печінку хворою, то заключали звідси, що і для людей будуть шкідливі і вода і їжа, що походять з цієї місцевості, і тому йшли звідти і переселялися в інші області, шукаючи насамперед здорових умов життя[2].

  •  

... Зимовий же дуб, в якому всі основні початки розподілені рівномірно, надзвичайно придатний для будівель; але будучи поміщений в вогкості, він, вбираючи через пори всередину себе рідину, причому з нього видаляються повітря і вогонь, псується під дією сили вологи. Церр і бук, у яких однаково змішані волога, вогонь і земне начало разом з великою кількістю повітря, вбираючи через повітряні пори всередину вологу, скоро трухлявіють. Біла і чорна тополя, так само як верба і липа, не володіючи твердістю, що походить від домішки земного начала, завдяки своїй пористості дуже білі і зручні для проведення різьблених робіт. Вітекс, від достатку в ньому вогню і повітря, помірної кількості вологи і лише невеликої частки земного начала, будучи дуже легкого складу, вважається, що володіє чудовою для виробів твердістю[2].

  •  

... Вільха ж, що зростає по самих берегах річок і здається абсолютно непридатним будівельним лісом, володіє чудовими якостями. Справді, вона складається найбільшою мірою з повітря і вогню, невеликою — з земного начала і найменшою — з вологи. Тому, будучи вбита частими палями під фундаментами будівель в болотистих місцевостях і вбираючи в себе рідину, якої є трохи в її деревині, вона ніколи не гниє, підтримує величезну вагу кладки і зберігає її без ушкоджень. Таким чином, не будучи в змозі триматися над землею навіть короткий час, вона, занурена у вологу, залишається незайманою на довгі роки[2].

  •  

Самі ж лазні, як гарячі, так і теплі, повинні висвітлюватися з зимового заходу, а якщо цьому перешкоджають умови місця, то з полуденної сторони, так як митися прийнято головним чином від полудня до вечора. Також треба простежити, щоб чоловіча і жіноча гарячі лазні були суміжними і містилися в одній і тій же частині будівлі, тому що тоді можна зробити так, що і в котельні підпільна піч буде у них загальною. Зверху підпільної печі поміщають три мідних котла — один для гарячої, інший для теплої, третій для холодної води — і ставлять їх так, щоб, скільки гарячої води виходить з теплого котла в гарячий, стільки ж її натікало з холодного в теплий; а склепіння під ваннами будуть нагріватися загальною підпільною піччю[2].

  •  

...Сторони, куди повинні бути звернені священні храми безсмертних богів, встановлюються так: якщо ніякі обставини не перешкоджають і надається свобода вибору, то храм разом з статуєю, поміщають в целлі, повинен бути звернений до вечірньої сторони неба, щоб погляди тих, що приходять до вівтаря для жертвоприношень або здійснення богослужіння, звернені були до східної частини неба і до статуй, що знаходяться в храмі і, таким чином, ті, що дають обітниці, споглядали храм і схід неба, а самі статуї представлялися слухаючими і дивилися на тих, що просять і моляться, чому і вважається за необхідне, щоб всі вівтарі богів були звернені на схід[2].

  •  

... Тепер ми пояснимо, як слід розташовувати різного роду приміщення і в сенсі їх призначення, і по відношенню до сторін світу. Зимові столові повинні виходити на зимовий захід, тому що в них доводиться користуватися вечірнім світлом, а крім того, сонце, що заходить, направляючи прямо в них свій блиск при ослабленій спеці вечірньою порою, м'яко нагріває цю сторону. Спальні та бібліотеки повинні виходити на схід, тому що призначення їх вимагає ранкового світла, а також для того, щоб в них не псувалися книги. Бо в бібліотеках, що виходять на південь і на захід, в книгах заводяться черви і вогкість, так як їх породжують і живлять сирі вітри, що доносяться сюди, і, наповнюючи сувої сирим подувом, покривають їх цвіллю[2].

  •  

... Весняні і осінні столові — на схід, тому що, коли вони звернені вікнами на цю сторону, сонце, проходячи по своєму шляху на захід, нагріває їх помірно на той час, коли ними прийнято користуватися. Літні столові — на північ, так як ця сторона, коли під час сонцестояння інші через спеку робляться жаркими, завдяки тому, що вона не звернена до сонячного шляху, завжди буває прохолодна і при користуванні нею сприяє і здоров'ю, і задоволенню. Це ж відноситься до картинних галерей і вишивалень, а так само і до майстерень художників, для того щоб при роботі, завдяки постійності освітлення, фарби їх не змінювали своїх відтінків[2].

  •  

Розміри форуму повинні бути узгоджені з кількістю жителів, щоб він не був занадто тісний або не здавався порожнім через нестачу народу. Ширина ж його визначається так: довжину його треба розділити на три частини і дві з цих частин взяти на ширину. Так він вийде довгастим і зручно розташованим для видовищ[2].

  •  

... Кругові проходи, очевидно, слід робити відповідно до висоти театру і так, щоб висота їх була не більша ширини проходів. Бо, якщо вони будуть вищими, вони будуть своєю верхньою частиною відображати і відкидати голос і не дадуть закінченням слів з повною виразністю доходити до вух тих, які сидять на місцях, що знаходяться над круговими проходами. Коротше кажучи, треба розраховувати так, щоб лінія, проведена від найнижчого до найвищого сидіння, стосувалася всіх вершин і кутів ступенів, — тоді голос не зустріне перешкод[2].

  •  

Воду легше добувати, якщо є відкрито текучі джерела. Якщо ж вони не випливають назовні, треба відшукувати під землею джерела і з'єднувати їх разом. Їх слід вишукувати таким чином: треба перед сходом сонця розтягнутися на землі ниць в тому місці, де відбуваються розшуки, і, спершись підборіддям на землю, оглянути околиці. Дійсно, в такому положенні, раз підборіддя буде нерухомим, погляд не підніметься вище, ніж слід, але обдивиться місцевість на рівній, точно обмеженій висоті. Тоді в тих місцях, де з'являться хвилясті випаровування, що піднімаються в повітря, там і треба рити. Бо в сухому місці цього явища не може відбуватися[2].

  •  

... Кіновар підробляють, домішуючи в нього вапно. Тому, якщо бажано переконатися в тому, що він не підроблений, треба поступати так: взяти залізний лист, покласти на нього кіновар і тримати на вогні, поки лист не накалиться. Коли колір кіновара від накалу зміниться і він почорніє, треба лист зняти з вогню; і якщо по охолодженні колір кіновару відновиться, це доведе, що в ньому немає підробки, якщо ж він залишиться чорного кольору, то це вкаже, що він підроблений[2].

Примітки[ред.]