Перейти до вмісту

Ярошинська Євгенія Іванівна

Матеріал з Вікіцитат
Євгенія Ярошинська
Стаття у Вікіпедії
Роботи у Вікіджерелах
Медіафайли у Вікісховищі

Євге́нія Іва́нівна Яроши́нська (18 жовтня 1868, Чуньків, нині Заставнівський район, Чернівецька область — 21 жовтня 1904, Чернівці) — українська феміністська письменниця, перекладачка, етнографка, фольклористка, освітянка, громадська діячка на Буковині.

Цитати[ред.]

  •  

Моє образованє було виключно німецьке, бо хоть в нашім домі говорилось по-руськи, то, пішовши до шкіл в Чернівцях, не чула-м нічого про руськість, бо там все було німецьке[1].

  •  

При сій наго­ді відкрився мені весь скарб народної словес­ності, вся краса народної мови і поезії. Я пізнала, що сей наш народ мав великі інтелектуальні здібності[1]. — Про збирання фольклорних матеріалів

Про Євгенію Ярошинську[ред.]

  •  

Любов до української літератури Ярошинська відкрила завдяки україномовній газеті “Буковина”, яку заснувало літературне товариство «Руська бесiда» на чолі із Юрієм Федьковичем в Чернівцях. Цей часопис згуртував навколо себе найкращих письменників Буковини[1]. — «Євгенія Ярошинська – одна з перших феміністок Буковини»

  — Мар'яна Шевелєва
  •  

У 1880-90-х роках письменниця окрім пісень почала збирати зразки народно-прикладного мистецтва – малюнки вишивок, писанки, предмети одягу. До цієї колекції також додалися народні описи про небесні світила, легенди, календар народних свят і навіть гербарій лікарських рослин із детальним описом і поясненнями. Замальовки з української вишивки, які копіювала Ярошинська, неодноразово публікувалися в чеських та німецьких журналах[1]. — «Євгенія Ярошинська – одна з перших феміністок Буковини»

  — Мар'яна Шевелєва
  •  

Влітку 1891 року Євгенія разом із діячами української культури Галичини поїхала до Праги на етнографічну виставку. У чеській столиці Ярошинську вразили місцеві мешканки, які були реалізовані не тільки в побутовій сфері, а і в соціальній та культурній. Приклад чешок надихнув фольклористку зайнятися громадською діяльністю. Євгенія стала однією із найактивніших членкинь товариства «Жіноча громада». Окрім цього, організувала центри жіночого руху в селах[1]. — «Євгенія Ярошинська – одна з перших феміністок Буковини»

  — Мар'яна Шевелєва
  •  

Натхнення для своєї творчості вона черпала з криниці народної поезії та неповторних українських образів. Творчий спадок Євгенії налічує оповідання, казки, новели, нариси й повісті. А також статті на фольклорно-етнографічну тематику, збірки пісень тощо.
У неї було ще так багато задумів, натхнення й бажання працювати, але доля вкрай несправедливо обійшлася з молодою жінкою. Їй було всього 36 років, коли за лічені дні згоріла від перитоніту[1]. — «Євгенія Ярошинська – одна з перших феміністок Буковини»

  — Мар'яна Шевелєва

Примітки[ред.]