Перейти до вмісту

Скалецька Зоряна Степанівна

Матеріал з Вікіцитат
Скалецька Зоряна Степанівна
Стаття у Вікіпедії

Зоряна Степанівна Скалецька (9 серпня 1980) — український юрист у галузі медичного права, доктор права, доцент. Міністр охорони здоров'я України (29 серпня 2019 — 4 березня 2020)[1].

Цитати[ред.]

  •  

Чи можна говорити щось про те, що я думаю, що я збираюся робити, не поговоривши зі мною або не будучи мною? Всі роки, які я після закінчення університету займалася дослідженнями у сфері охорони здоров’я, скільки я напрацьовувала різних матеріалів, витрачаючи свій час на різних громадських обговореннях, виписуючи будь-які документи — це було тільки для України і тільки для покращення. Оскільки моя експертиза полягала у вивченні міжнародного порівняльного аспекту, як у різних країнах це робиться, я розуміла, що це також реалістично в Україні. Тому я писала законопроект про автономізацію і про ті реформи, які на сьогодні втілені. Я їх писала без грошей, тільки на своїй власній ініціативі. І, власне, ця несподіванка, коли в якийсь певний момент з’ясувалося, що так або ні - йти в міністерство, я розуміла, що за стільки років — так. — про ставлення Уляни Супрун в інтерв'ю НВ Про Супрун, легалізацію медичного канабісу та скандал у МОЗ. Головне з інтерв'ю Зоряни Скалецької НВ (2 жовтня 2019 року)

  •  

Він був складний, оскільки необхідно було одночасно, знаючи і так багато про систему, дізнаватися дуже багато, що оперативно більшість речей у міністерстві треба робити вручну, системи операційних механізмів як таких, щоби вона працювала сама як налагоджений механізм, дуже в багатьох сферах немає; дуже багато треба просто реально вручну вирішувати, тобто сам міністр має вирішувати, хто, що, де має бути, замість заступників міністра. Знову ж таки, якщо в багатьох інших міністерствах тільки звільняли, коли заміняли, то в мене їх одразу не було. — про перший місяць роботи в інтерв'ю НВ Про Супрун, легалізацію медичного канабісу та скандал у МОЗ. Головне з інтерв'ю Зоряни Скалецької НВ (2 жовтня 2019 року)

  •  

Нічого не буде мінятися. Тому що все, що є зараз, воно в нас було розписано, пілоти були ще до цього, і зокрема законопроектна діяльність, куди я залучалась, це все теж розписує. Тільки одна справа — ідея, друга справа — наскільки вона буде детально і максимально професійно втілена. І тому, звичайно, ми маємо «вторинку» запустити. Вона, правда, згідно проекту бюджету, буде з першого квітня, а не з першого січня. Однією з ключових речей є зміна фінансування самих лікарень на «вторинці» — вони будуть отримувати оплату вже за певні послуги, а не просто, як раніше, приходило фінансування на лікарні. І дійсно по направленню. Одне з питань, яке нам потрібно ще проговорювати з громадянами, — це те, що будуть відтворюватися черги. Такі, які в Європі, такі, які всюди. Тоді, коли скажуть, що «гаразд, в нас є фінансування на вашу планову операцію», планову, я не говорю про екстрені, і ви стоїте в черзі, місяці через три ви будете. На сьогодні такі черги існують, які не регульовані для складних хворих. По онкології можуть бути, ще по чомусь. А тепер це стане більш закономірним, особливо ближче до кінця року, коли фінансування може бути десь вже не вистачати. — про другий етап медреформи в інтерв'ю НВ Про Супрун, легалізацію медичного канабісу та скандал у МОЗ. Головне з інтерв'ю Зоряни Скалецької НВ (2 жовтня 2019 року)

  •  

Якщо ми говоримо про медичні форми канабісу, звичайно, це потрібно. І ми маємо дуже багато різних захворювань, в котрих це може допомогти. Це насправді є певними нашими зобов’язаннями згідно міжнародних актів. І єдине, що для того, щоб це не стало сферою зловживань. І коли в нас на сьогодні більшість лікарів бояться переслідування правоохоронних органів, то це означає, що ми маємо системно до рішення підійти для того, щоб завтра пацієнти, навіть якщо ми приймемо рішення чи закон, дійсно мали доступ до них. Тобто ми повинні зараз більше думати про системне напрацювання і взаємодію з правоохоронними органами, як це має відбуватися. Я скажу, що в певних країнах, де лікар виписує препарат, котрий контрольованого обігу, його привозять додому працівники поліції. І ми знімаємо з лікаря досить значну кількість питань, типу, «я свою функцію „виписати і призначити“ виконав». Це у країнах є такий досвід. Ми маємо свій напрацювати, оскільки це для контрольованих ліків, не тільки для канабісу є на сьогодні справді проблемою доступу. — про легалізацію марихуани в медичних цілях в інтерв'ю НВ Про Супрун, легалізацію медичного канабісу та скандал у МОЗ. Головне з інтерв'ю Зоряни Скалецької НВ (2 жовтня 2019 року)

  •  

У нас є дуже хороші кваліфіковані молоді лікарі, так само, як і трапляються досить сумнівної кваліфікації і люди, які пропрацювали в системі багато років. Це більше питання перевірки якості. Вважається, що на сьогодні перехід на контрактування може привести так — якщо лікар неякісно лікує, то по сарафанному радіо пацієнти скажуть: «Отам нирки краще не оперувати, бо там отой лікар зробив так чи інакше». Я про інше, я про те, що в нас немає того компоненту, котрий є в більшості країн Європи — у нас немає лікарського самоврядування. Коли ми говоримо про відносини в охороні здоров’я, ми говоримо насправді, що зі всіх 100 відсотків 40 ми можемо не регулювати: протоколи, ліки, відповідальність. Але відсотків 60 — це пацієнти скажуть: подивилась не так, нахамила, накричала, виписала, не захотіла слухати. Це ті речі, які у всьому світі регулюються етичними медичними кодексами. Медичний етичний кодекс не є нормативним документом, котрий може прийняти міністерство, і чиновник не може оцінювати. Для цього в усьому успішному світі і навіть у багатьох інших країнах, які будують свою систему охорони здоров’я, навіть які розвиваються, існує лікарське самоврядування, існує доступ до професії, існують лікарські етичні кодекси і комісії. Ми будемо над цим працювати, сподіваюся, разом із парламентом, із медичною спільнотою, котра на сьогодні, здається, все більше і більше готова до цього. — про підготовку фахівців у інтерв'ю НВ Про Супрун, легалізацію медичного канабісу та скандал у МОЗ. Головне з інтерв'ю Зоряни Скалецької НВ (2 жовтня 2019 року)

  •  

Згідно проєкту Держбюджету реформа вторинки буде розпочата 1 квітня 2020-го року. У нас є не два місяці, а ще плюс три. Необхідні законодавчі зміни для продовження спрощеної автономізації (медзакладів – УП). Законопроект готовий до реєстрації і подання.

Друге питання: наші партнери аналізували спроможність закладів, наскільки вони готові до контрактування. В багатьох ще є питання забезпеченості комп’ютерами.

Є питання, наскільки місцева влада готується до цього. 5 місяців достатньо, якщо поставити задачі. Наскільки мені відомо, регіони в основному поінформовані. Є ті, що саботують, але це не така велика кількість, як була на початку. Робота має вестися. Ми пообіцяли методологічну підтримку. Потрібно багато підзаконних актів прийняти, є питання, по яких експерти ще дискутують.

Люди чують про якісь цифри по контрактуванню вторинки і "Ууу, там все неправильно зроблено", і з погляду власного бачення починають оцінювати. Якщо відкриємо максимально цей процес, з прикладами, як ми це рахуємо, буде менше людей, які сумніватимуться.

Рішення компромісні, щоб з одного боку покрити максимальну кількість населення, а з другого – вкластися в ті ресурси, які є. Треба одночасно забезпечити усім населення, і ще бути в процесі реформування. Це як жити в квартирі, де йде ремонт. — про початок реформи вторинки Як підняти зарплати лікарям, медреформа у 2020 році та конфлікт у МОЗ: інтерв'ю міністерки Зоряни Скалецької (18 жовтня 2019 року)

  •  

Верховна Рада своїм рішення 4 березня відправила у відставку склад Кабінету Міністрів, в якому я мала честь працювати. Особисто для мене головним питанням є не посада, а продовження реформ в Україні. Зокрема, найважливішої та найскладнішої з них – реформи системи охорони здоров’я. Тому для мене надзвичайно важливо, щоб на цю посаду була призначена людина, яка відстоюватиме продовження зміни в нашій системі. Адже ця реформа є неминучою та вкрай необхідною як елемент національної безпеки, як гарантія збереження здоров'я українців. — про звільнення з посади міністра Скалецька прокоментувала свою відставку (4 березня 2020 року)

Примітки[ред.]