Поль Валері

Матеріал з Вікіцитат
Поль Валері
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Поль Валері — французький поет і філософ.

Цитати[ред.]

Про поему «Юна парка»[ред.]

 •  

Ця поема — дитя суперечності. Це сновидіння, персонаж якого, водночас із самим його предметом, являє собою свідомість, що себе усвідомлює. Уявіть, що ви прокидаєтеся посеред ночі, і що все життя оживає і промовляє, звертаючись до себе самого… Чуттєвість, спогади, краєвиди, емоції, відчуття власного тіла, глибина пам'яті, світло або небеса, бачені колись, і таке інше. Це нитка, що не має ні початку, ні кінця, тільки вузли, і з них я зробив монолог, на який попередньо наклав формальні обмеження…[1]

Інші цитати[ред.]

 •  

Війна — це акція, завдяки якій люди, які не знають один одного, один одного вбивають заради слави і вигоди людей, які знають один одного і один одного не вбивають.

 •  

Лише крайність повідомляє світу його ціну, лише середній рівень — стійкість.

 •  

Вітер здіймається! .. Отже жити намагайся!

 

Le vent s'élève!.. Il faut tenter de vivre!

 •  

Філософів я читаю неохоче, вони надто багатослівні, їхня мова викликає в мене антипатію.[2]

 •  

Історія є найнебезпечнішим витвором хімії інтелекту. Її властивості добре відомі. Вона снує марення, вона п’янить народи, вона творить для них хибні спогади, перебільшує їхні прагнення, роз’ятрює давні рани, вабить сновидіннями, спричиняє манію величі або шал переслідування, робить народи жовчними, пихатими, нестерпними й зарозумілими.
Історія виправдовує будь-що. Вона геть нічого не навчає, бо містить у собі все і подає приклади будь-чого[3]. — «Погляди на сучасний світ» (Regards sur le monde actuel), 1931.

 

L’Histoire est le produit le plus dangereux que la chimie de l’intellect ait éla-boré. Ses propriétés sont bien connues. Il fait rêver, il enivre les peuples, leur en-gendre de faux souvenirs, exagère leurs réflexes, entretient leurs vieilles plaies, les tourmente dans leur repos, les conduit au délire des grandeurs ou à celui de la persécution, et rend les nations amères, superbes, insupportables et vaines.
L’Histoire justifie ce que l’on veut. Elle n’enseigne rigoureusement rien, car elle contient tout, et donne des exemples de tout[4].

 •  

Компетентна людина — та, яка помиляється за правилами.

 

фр. Un homme compétent est un homme qui se trompe selon les règles.[5]

 •  

У майбутнє ми входимо, озираючись на минуле[6].

Примітки[ред.]

 1. Цит. за виданням P. Valéry, Oeuvres, Vol.1, Gallimard, 1975, p. 1636.
 2. P. Valéry, Cahiers, Vol.1, Gallimard, 1973, p. 197.
 3. Наталя Яковенко Вступ до історії
 4. Paul Valéry Regards sur le monde actuel
 5. Paul Valéry. Œuvres. — Gallimard, 1960. — Т. 2. — С. 887. — ISBN 9782070105779
 6. Мудрість тисячоліть, 2019, с. 16

Джерела[ред.]

 • Мудрість віків: вибр. афоризми / упоряд. М. О. Пушкаренко. — К.: Богдана, 2009. — С. 54.
 • Уклад. Л. В. Лапшина. Мудрість тисячоліть. Притчі та афоризми. — Харків: Віват, 2019. — 320 с. — ISBN 978-617-7151-54-7