Перейти до вмісту

Лешек Бальцерович

Матеріал з Вікіцитат
Лешек Бальцерович
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Ле́шек Генрик Бальцеро́вич (пол. Leszek Henryk Balcerowicz; 19 січня 1947, Ліпно, Влоцлавське воєводство, ПНР) — польський економіст і політик, представник монетаризму.

Організатор та ідейний натхненник польських економічних реформ (так званої «шокової терапії» або «Плану Бальцеровича») — перетворення країни з плановою економікою на країну з ринковою економікою.

Цитати

[ред.]
  •  

«Те, що була введена заборона експорту України до Росії, - це був великий удар, який викликав рецесію. І в цих важких обставинах була загроза краху і бюджету, і банківської системи. І завдяки політиці Уряду Арсенія Яценюка цей крах не стався». — про те, що за два роки перед тим в Україні була дуже важка економічна ситуація через «спадщину» Януковича і економічну агресію Росії після зустрічі з представниками партії «Народний фронт» під час засідання фракції в інтерв'ю журналістам Бальцерович розповів, завдяки чому Україна уникла економічного краху (17 жовтня 2016 року)

  •  

«Було важко, я знаю, це було важко. І через удар Росії, і спадщину економіки. А тепер в цьому році починається повільне економічне зростання, яке може бути і повинно бути укріплене реформами, які не є болючими для суспільства». — про оцінку реформ в Україні після зустрічі з представниками партії «Народний фронт» під час засідання фракції в інтерв'ю журналістам Бальцерович розповів, завдяки чому Україна уникла економічного краху (17 жовтня 2016 року)

  •  

«Найголовніше - що почалося економічне зростання. Воно потребує зміцнення - зміцнення шляхом реформ, які не болючі для суспільства». — про перспективи реформ в Україні після зустрічі з представниками партії «Народний фронт» під час засідання фракції в інтерв'ю журналістам Бальцерович розповів, завдяки чому Україна уникла економічного краху (17 жовтня 2016 року)

  •  

«Без капіталізму немає демократії. Це означає, що без пріоритету приватної власності жодна демократія не втримається. Ми знаємо, що всі соціалістичні країни, зараз це Куба, Північна Корея, а до того ми належали до Радянського Союзу, тож всі країни без капіталізму є одночасно й диктатурами. Вони закриті та базуються на залякуванні своїх громадян. Тому захист демократії охоплює також захист приватної власності та ринкової економіки, але разом із тим і захист верховенства права – це означає незалежності судів, незалежності прокуратури, свободи ЗМІ, незалежного громадянського суспільства». — про те, що власне демократія та економіка однаково важливі для розвитку в інтерв'ю телеканалу Еспресо Лешек Бальцерович: про важливість реформ, престиж та післявоєнну Україну (29 липня 2023 року)

  •  

«То не була якась постійна співпраця, я мав ближчі контакти вже після 2014 року, через певний час. Але у Польщі з різних причин, зокрема й політичних, почалися економічні реформи, і можна сказати, що це просто був випадок, так не мусило трапитися, але з якихось причин вийшло. Я мав таке хобі, як молода людина у 1980-х роках, я створив команду з інших молодих людей, реформаторів, які працювали над найважливішими проблемами економічного зростання та стабільності. Без надії, що це буде впроваджене у життя. Але виявилося, що ми були єдиною групою, яка працювала системно, і коли в Польщі 1989 року настав політичний перелом, утворився перший демократичний уряд Тадеуша Мазовецького, то він звернувся до мене. Я якраз мав виїжджати до Великої Британії, проте залишився в Польщі та очолив економічну політику, а в рамках цього радикальну стабілізацію, бо мали в Польщі 89 року інфляцію 20-30% за місяць, а разом із тим радикальних змін свобод в економіці. І до певної міри це була доля випадку, тому це не показує характеру народу. Інколи трапляється так, що є група людей, яка отримує шанс, а буває і так, що є така група, яка не отримує шансу. Але в кожному суспільстві є потенціал». — про консультували український уряд за Леоніда Кучми в інтерв'ю телеканалу Еспресо Лешек Бальцерович: про важливість реформ, престиж та післявоєнну Україну (29 липня 2023 року)

  •  

«Фактично у кожній країні, за невеликими винятками, більшість людей не розуміють для чого потрібне радикальне лікування. Якщо вони хворі, то вони добре розуміють, що треба йти до лікаря, але коли хвора економіка, то менше людей розуміють це. Але робити потрібно. Ніколи не вдасться здобути підтримку 90% в демократії, але коли є 50-60% – то вже багато можна зробити. Я проводив радикальні реформи від 1989 до кінця 1991 року, і пізніше. Було багато критики, але я переміг на виборах 1997 року. Тому це можливо зробити. Тут важливо донести до людей, повинна бути комунікація. Я, наприклад, коли був у уряді і до того, й після того, регулярно виступав у медіа. Зараз теж це роблю. Щотижня писав фейлетони до найпопулярнішого тижневика у Польщі. Дуже важливо показувати людям правдивий вибір, говорити, що маємо таку й таку ситуацію, і маємо такі й такі варіанти, якщо ми толеруватимемо хворобу, наприклад інфляцію чи розтрати, тоді немає шансів на одужання економіки. Якщо ж ми візьмемося за лікування тих хворіб, тоді ситуація виправиться, хоч і не завжди одразу. Представляти, показувати людям вибір у спілкуванні дуже важливо в політиці». — про роль радикальних реформ для економіки держав у інтерв'ю телеканалу Еспресо Лешек Бальцерович: про важливість реформ, престиж та післявоєнну Україну (29 липня 2023 року)

  •  

«Але світові медіа відзначають, що попри війну українська влада впроваджує деякі дуже важливі економічні реформи. Я можу зацитувати The Economist. Найважливіший тижневик у світі пише, що Україна закінчила програму з Міжнародним валютним фондом, що продовжує реформи, що збільшила прозорість щодо приватної власності. Україна показує, що попри війну їй це важливо». — про проведення економічних реформ владою України під час війни в інтерв'ю телеканалу Еспресо Лешек Бальцерович: про важливість реформ, престиж та післявоєнну Україну (29 липня 2023 року)

  •  

«Я не маю достатньої військової компетенції, але якби мені довелося визначати головне, то це є та ситуація, коли Путін не матиме засобів для продовження агресії. Треба пам’ятати, що його позиція у самій Росії не є дуже міцною. А чим сильнішою є позиція України у боротьбі з російською агресією, тим слабшою буде позиція Путіна в Росії». — про те, як як бачить перемогу України у війні в інтерв'ю телеканалу Еспресо Лешек Бальцерович: про важливість реформ, престиж та післявоєнну Україну (29 липня 2023 року)

Примітки

[ред.]