Джеймс Клерк Максвелл

Матеріал з Вікіцитат
Джеймс Клерк Максвелл
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Дже́ймс Клерк Ма́ксвелл (англ. James Clerk Maxwell, 13 червня 1831, Единбург, Шотландія — 5 листопада 1879, Кембридж, Англія) — шотландський вчений, який створив теорію електромагнітного поля і на підставі її зробив висновок, що змінні електричне і магнітне поля тісно пов'язані одне з одним, утворюючи єдине електромагнітне поле, яке поширюється у вигляді електромагнітних хвиль зі швидкістю світла.

Цитати[ред.]

  •  

Коли яке-небудь явище можна описати як окремий випадок якого-небудь загального, застосовного до інших явищ принципу, то кажуть, що це явище отримало пояснення[1].

  •  

...Для розвитку науки потрібно в кожну дану епоху не тільки, щоб люди мислили взагалі, але щоб вони концентрували свої думки на тій частині великого поля науки, яке в даний час вимагає розробки[1][2].

  •  

З усіх гіпотез... вибирайте ту, яка не суперечить подальшому мисленню про досліджувані речі[1].

  •  

Щоб цілком правильно вести наукову роботу за допомогою систематичних дослідів і точних демонстрацій, потрібне стратегічне мистецтво[1][2].

  •  

... Історія науки не обмежується перерахуванням успішних досліджень. Вона повинна сказати нам про безуспішні дослідження і пояснити, чому деякі з найздібніших людей не змогли знайти ключа знання і як репутація інших дала лише велику опору помилкам, в які вони впали[1].

  •  

Будь-яка велика людина є єдиною у своєму роді. В історичному ході вчених у кожного з них своя певна задача і своє певне місце[1].

  •  

Дійсне вогнище науки — не томи наукових праць, але живий розум людини, і для того щоб просувати науку, потрібно направити людську думку в наукове русло. Це можна зробити різними способами: оголосивши якесь відкриття, відстоюючи парадоксальну ідею, або винаходячи наукову фразу, або виклавши систему доктрини[1].

Примітки[ред.]