Перейти до вмісту

Боголюбов Олексій Миколайович

Матеріал з Вікіцитат
Боголюбов Олексій Миколайович
Стаття у Вікіпедії

Олексій Миколайович Боголю́бов (12 (25) березня 1911, м. Ніжин, нині Чернігівська область — 2 листопада 2004, м. Київ) — український учений у галузі історії математики й теорії механізмів.

Цитати[ред.]

  •  

Найплідніші математичні ідеї сучасності характерні для «місць дотикання» математики з іншими науками природничого циклу

  Й. 3. Штокало, О. М. Боголюбов[1]
  •  

У своєму розвитку математика виходить із конкретних практичних потреб і, здійснюючи за допомогою абстрагування теоретичні узагальнення і відкриття, використовує одержані результати знову ж таки на практиці, причому на вищому рівні. Цей незамкнений прогресуючий цикл характеризує діалектичний взаємозв'язок математичної теорії та життєвої практики, той творчий взаємозв'язок, що гарантує математику від скочування до ізольованого практицизму і разом з тим огороджує її від так званої чистої науки, відірваної від життя.

  Й. З. Штокало, О. М. Боголюбов[1]
  •  

Зведення декотрими зарубіжними математиками математичних абстракцій в абсолют, відірваний від життєвої практики, призводить до ідеалістичних концепцій. За приклад цього можуть правити висловлювання деяких французьких математиків, що виступають під псевдонімом Бурбакі: «Неясно і, можливо, назавжди лишиться нерозв'язаною задачею, яким чином результати математики знаходять застосування на практиці», або французького вченого П'єра Бутру: «Якщо математика майже точно узгоджується з емпіричними умовами, то це результат не її внутрішніх властивостей, а лише зовнішніх обставин. Виявилося, що порівняно проста наука спроможна пояснити явища природи. Це — щаслива випадковість, яка зовсім не обов'язково мала настати».

  Й. 3. Штокало, О. М. Боголюбов[1]
  •  

Обов'язковим є чергування практичних (як вихідного, так і прикінцевого) і теоретичних етапів у математичому дослідженні, однак теоретичний етап може містити в собі цілу серію взаємозалежних і взаємовизначальних математичних досліджень.

  Й. З. Штокало, О. М. Боголюбов[2]

Примітки[ред.]

Джерела[ред.]

Математика в афоризмах, цитатах і висловлюваннях / Н. О. Вірченко. — Київ: Вища школа, 1974. — 272 с.