Перейти до вмісту

Аспасія

Матеріал з Вікіцитат
Аспасія
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Аспасія (грец. Ἀσπασία; бл. 470 — 400 до н.е.) — афінська гетера, що прославилася красою і розумом. Одна з найвідоміших жінок Стародавньої Греції. Коханка, а згодом — дружина афінського державного діяча Перікла (450 д н.е). Мала власний салон (за іншими даними — бордель), що став інтелектуальним центром Афін і де збиралися провідні політики, діячі культури і мислителі того часу, такі як Сократ. Деталі її біографії невідомі. Незначні згадки про неї є у Плутарха, Платона, Арістофана, Ксенофонта та інших. Ряд сучасних істориків сумніваються у історичності такої особи, зважаючи на суперечливість і недостатність джерел. Втім, ці поодинокі згадки проливають світло на роль жінки у грецькому суспільстві V ст. до н. е.

Про Аспасію[ред.]

  •  

Чи знаєте ви, пане, ким була Аспасія?.. Хоча вона жила в епоху, коли жінки ще не мали душі, вона була душею; рожево-фіолетова душа, гарячіша за вогонь, холодніша за світанок. Аспасія була істотою, в якій поєдналися дві крайності жінки; була богинею-повією.

  — Віктор Гюго
  •  

Аспасія, мабуть, була надзвичайною жінкою, і можна припустити, що вона справді мала значний вплив на Перікла, а отже, і на його політику. Вона була мудрою, сміливою і користувалася відмінною репутацією серед вельмож того часу, яку пам'ятає історія.

  — Магдалена Ґойк. Жінки в літературі , Шкільне видавництво PWN, Варшава – Бельсько-Бяла 2010, ISBN 978-83-262-0214-8 , стор. 245.
  •  

Що стосується Аспасії, то, оскільки на повагу і шану вона все одно не могла розраховувати, на відміну від решти гречанок, вона робила те, що хотіла, а точніше, влаштувала відомий салон в будинку Перікла. Там зібралися всі відомі особистості того часу, такі як Геродот, Софокл, Фідій, Фукідід, Еврипід, Анаксагор і Сократ. У вільні від проведення таких зустрічей хвилини Аспасія повинна була консультувати Перікла з питань державного значення, а також допомагати в підготовці його знаменитих промов. Тому їхній зв'язок реалізувався в інтелектуальному плані і його сміливо можна назвати єдністю розумів.[1]

  — Вілл Каппі. «Життя та падіння майже кожного». 2005. с. 45
  •  

Кажуть, ім'я цієї Аспасії стало настільки відомим і славетним, що навіть Кир, який воював з перським царем за правління Персією, дав ім'я Аспасія своїй найулюбленішій наложниці.[1]

  Плутарх. Порівняльні життєписи.
  •  

Що стосується Аспасії, то Перікл, як твердить дехто, відчув до неї потяг як до жінки розумної і тямкої в державних справах.[1]

  Плутарх. Порівняльні життєписи.
  •  

Вона мала вплив на найчільніших державних діячів і домоглася того, що навіть філософи не скупилися на похвали для неї.[1]

  Плутарх. Порівняльні життєписи.
  •  

Цю жінку іноді відвідували Сократ і його учні, і ті, хто відвідував її, приводили до неї своїх дружин, щоб вони почули її розмову, хоча професія, яку вона виконувала, не була ні чесною, ні поважною: вона навчала молодих гетер.

  — Плутарх. Порівняльні життєписи
  •  

Вона була красивою, незалежною, блискучою дотепною молодою жінкою, здатною вести розмову з найкращими умами Греції, а також обговорювати та висвітлювати будь-яку тему зі своїм чоловіком.

  — Дональд Каган. Перікл з Афін і народження демократії, 1991

Примітки[ред.]

  1. а б в г Перікл, 24 // Плутарх. Порівняльні життєписи... С. 24.