Перейти до вмісту

Апеп

Матеріал з Вікіцитат
Змій Апеп
Вікіпедія
Вікіпедія
Дивіться у Вікіпедії:

Апе́п (Апо́п, дав.-гр. Апо́фіс) — злий демон в релігії стародавнього Єгипту, втілення хаосу, одвічний ворог бога сонця Ра. У віруваннях єгиптян Нового царства Апеп щоночі намагається перемогти Ра, але той щоразу перемагає, завдяки чому настає новий день.

Цитати про битву Ра та Апопа[ред.]

 •  

Пітьма і зло породили велетенського змія, щоб, урешті-решт, запанувати над світом. То було небачене страховисько, могутнє та спритне. Понад усе змій, якого звали Апопом, не любив сонце. Чи може пітьма любити сонце? А змій був дитям пітьми...[1]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Скрізь це ненависне сонце! Я мушу позбутися Ра! — не тямлячи себе від люті, вигукнув Апоп. — Тільки тоді, коли на землі не стане цього бога, пітьма і зло запанують над світом! [1]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Апоп надимає черево й припадає до підземних вод. Він п'є довго, води в Нілі стає все менше та менше. От і все...[1]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Та богові замало вбити Апопа. Спочатку треба примусити його повернути підземні води.[1]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Змій Апоп, що не змирився з поразкою, знову нападе на Ра, а сонячний бог ще раз доведе свою непереможність.[1]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Боги! Я бачу печеру Апопа. Готуйтеся до бою! – вигукнув Ра. [2]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Глибоко в підземеллі, в темній печері живе дракон Апоп. Страшний величезний змій, кільцями вигинає він свй довгий тулуб, звивається і сичить огидне плямисте чудовисько. Величезний Апоп – його тіло 450 ліктів у довжину. [2]Міф про Ра та Апопа.

 •  

За скелею почулося ревіння, від якого з уступів з гуркотом посипалося каміння вниз. Це ревів Апоп – повелитель злих сил, ворог сонця. Щоночі підстерігає він Човен біля підземних скель. Помітив Апоп Човен, випив всю воду підземної річки і влігся на піщаній косі, що утворилася, чекаючи наближення Ра і залишаючись в пітьмі. І щоночі бог Ра і його свита б’ються з велетенським змієм, щоб вранці сонце знову зійшло на небосхил. [2]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Читає заклинання Упуаута, починає чаклувати бог Тот. Силою заклинань Апопа позбавляють його могутності. [2]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Всі боги допомагають Ра в боротьбі і проколюють списами тіло Апопа.
– Тремти, Апоп! Згинь, Апоп! Пропади, Апоп! – кричать вони, б’ючись із ним.
Але не здається Апоп, велетенським хвостом він збиває з ніг богів, що наближаються. Битва триває із перемінним успіхом. На допомогу Апопу приходять чудовиська темряви і злі демони. [2]Міф про Ра та Апопа.

 •  

Із переможеного безголового Апопа назад витікає вся вода підземної ріки, яку той проковтнув. [2]Міф про Ра та Апопа.

 •  

А наступної ночі, коли гігантський змій Апоп із допомогою темних сил і чаклунства оживає, знову починається боротьба. [2]Міф про Ра та Апопа.

Цитати про Апопа[ред.]

 •  

РА був, ймовірно, найстаріший з богів, яким поклонялися в Єгипті, і ім'я його відноситься до часів настільки давніх, що його значення невідоме. Він завжди вважався видимим образом Бога і богом цієї землі, котрому щодня приносилися подарунки та жертви. Час почав існувати, коли при створенні світу Ра з'явився над горизонтом у вигляді Сонця, і в давнину життя порівнювалося з його щоденним шляхом. Вважалося, що Ра подорожував небесами у двох човнах: зі сходу сонця до півдня — в човні АТЕТ або МАТЕТ, а з півдня до заходу сонця — в човні СЕКТЕТ. Під час сходу на нього нападав АПЕП, могутній «дракон» або змій — уособлення зла та пітьми. З цим чудовиськом Ра бився доти, поки вогняні дротики, які він кидав у тіло Апепа, не спалювали змія. Демони, які супроводжували страшного ворога, теж знищувалися вогнем, а їхні тіла розрубувалися в шматки. Ця історія повторюється в легенді про битву Гора і Сета, і спочатку в обох випадках вона представляла боротьбу між світлом і пітьмою, що відбувалася щодня. Однак пізніше, коли Озіріс зайняв місце Ра і Гор, який уособлював божественну міць, збирався помститися за жорстоке вбивство свого батька і зло, заподіяне йому, поняття справедливості та несправедливості, добра і зла, правди та неправди, що стосуються області моралі, були перенесені також на світло та пітьму, тобто на Гора та Сета. [3]

  — Волліс Бадж
 •  

Коли Ра запанував на земному престолі, одвічний ворог Сонця Апоп — жахливий змій в 450 ліктів завдовжки, напав на сонячного бога, щоб повалити і знищити його. Ра вступив у бій зі змієм. Битва тривала цілий день, від сходу до заходу, і, нарешті, Владика усього сущого повергнув свого ворога. Але Апоп не був убитий: важко поранений, він пірнув у Річку і поплив в Дуат. Відтоді Апоп живе під землею і щоночі нападає на Човен Вічності під час її плавання крізь підземний Ніл із заходу на схід. [4]

 •  

Апоп (за єгипетською міфологією) — уособлення усього злого, поганого, ненависного і страшного. Згідно із переказом, єгипетський бог Апоп щоночі випиває з Нілу усю воду, щоб світлий бог Ра застряг серед мулу на своєму човні. Єгиптяни, щоб показати усю свою відразу до Апопу, зображували його у вигляді жахливої змії, і наділяли його усіма найжахливішими якостями, які тільки існують.
Між Апопом і Ра постійно йде боротьба, і не на життя, а на смерть. Тому так багато малюнків, на яких зображені сцени битви між цими богами. У боротьбі із Злом, тобто з Апопом богові Ра допомагають і інші боги. [5]

 •  

Навіть Сет, який теж вважається богом пітьми і чорноти, допомагає побороти злісну змію. Єгипетський бог Апоп і Сет — це дві міфічні істоти, які загрожують стабільності усього сущого, тому з ними в постійній конфронтації боги Добра і Світла. Але єгипетський бог Апоп вічний — адже він явився зі всесвітнього хаосу, з вічності, ні з чого. Тому і на Землі він залишиться навіки, живлячись результатами своїх руйнувань і продовжуючи сіяти вселенський жах. [5]

 •  

Єгипетський бог Апоп з’явився в міфології порівняно недавно — вже після початку будівництва пірамід.
Особливість культу Апопа в тому, що єгиптяни не поклонялися йому, а створювали ритуали на захист проти нього. Розроблені ритуали і магічні заклинання згадуються в Текстах пірамід, Книзі мертвих, Текстах Саркофагів. [5]

Примітки[ред.]

 1. а б в г д Ніколенко О. М.. Світова література для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. — Київ, "Грамота", 2014. — С. 37.
 2. а б в г д е ж Міф про Ра та Апопа.
 3. Уоллис Бадж. «Египетская религия». Представления египтян о загробной жизни.. — Москва, Алетейа, 2000.
 4. Ра і Апоп. Боротьба Ра з силами мороку і пітьми. Єгипетська міфологія.
 5. а б в Єгипетський бог Апоп. Міфологія Давнього Єгипту.