Перейти до вмісту

1938 в Українській РСР

Матеріал з Вікіцитат
Вікіпедія
Вікіпедія

1938 в Україні — цитати про події, що відбуваються у 1938 році в Україні.

Цитати

[ред.]
  •  

Масові репресії як засіб політичної боротьби з опонентами були однією з важливих умов становлення та функціонування радянського тоталітарного режиму. Ворогами ставали усі незручні, підозрілі чи зайві: так звані куркулі, іноземці, буржуазні націоналісти. Апогею більшовицькі чистки дійшли у 1937–1938 роках: за цей час, тільки за офіційними даними, органи НКВС на території України заарештували понад 267 тисяч осіб[1]. — Зі статті «Індустрія терору: Як СРСР знищував небажаних у 1920–1930 роки»

  — Олег Бажан
  •  

У січні 1938 року змінили керівний склад УРСР. Новий нарком внутрішніх справ Олександр Успенський активізував ліквідацію українського «правотроцькістського центру». Масштабно проходила чекістська операція з розгрому «основних кадрів військово-фашистської змови» в Україні. У першій половині 1938 року заарештували 2209 військовослужбовців. Понад 24 тисячі осіб звинуватили у причетності до «широкого підпілля українського націоналістичного центру».
‍Лише наприкінці 1938 року репресивна машина трохи пригальмувала: Раднарком СРСР і ЦК ВКП(б)У ухвалили постанову, яка забороняла будь-які масові операції, пов’язані з арештом і висланням громадян, встановлювала персональну відповідальність працівників НКВС та прокуратури за кожен незаконний арешт.
Поштовхом до цього стало розпорядження Сталіна вжити заходів щодо очищення органів НКВС від співробітників, які не заслуговували політичної довіри. Новим наркомом внутрішніх справ СРСР став Лаврентій Берія, було усунуто майже всіх керівників республіканських, крайових та обласних НКВС[1]. — Зі статті «Індустрія терору: Як СРСР знищував небажаних у 1920–1930 роки»

  — Олег Бажан

Див. також

[ред.]

Примітки

[ред.]