Перейти до вмісту

Янош Адер

Матеріал з Вікіцитат
Янош Адер
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Я́нош А́дер (9 травня 1959, Чорна, Дьєр-Мошон-Шопрон) — угорський політик і юрист, колишній голова угорського парламенту, депутат Європарламенту, президент Угорщини з 10 травня 2012 до 9 травня 2022 року.

Цитати[ред.]

  •  

«Ми зацікавлені у побудові таких упорядкованих і спокійних відносин, які у нас склалися з іншими нашими сусідами. Адже Україна є найбільшою за чисельністю населення сусідньою державою. Ми готові до цього. Водночас я дав зрозуміти, що закарпатські угорці просять не більше ніж дотримуватися закріплених у Конституції і взятих на себе у міжнародних угодах зобов’язань». — про співпрацю з новообраним Президентом України Володимиром Зеленським Президент Угорщини назвав обнадійливими перші переговори із Зеленським (20 травня 2019 року)

  •  

«Ми зацікавлені у побудові таких упорядкованих і спокійних відносин, які у нас склалися з іншими нашими сусідами. Адже Україна є найбільшою за чисельністю населення сусідньою державою. Ми готові до цього. Водночас я дав зрозуміти, що закарпатські угорці просять не більше ніж дотримуватися закріплених у Конституції і взятих на себе у міжнародних угодах зобов’язань». — про пропозицію Президенту України Володимиру Зеленському створити спільну комісію для обговорення всіх спірних питань Президент Угорщини назвав обнадійливими перші переговори із Зеленським (21 травня 2019 року)

  •  

«Угорщина рішуче засуджує напад Росії на Україну... Напад Росії на Україну – одна з найбільших військових дій у Європі з часів 2 світової війни, але 1956 року Угорщина була змушена пережити подібне». — про засудження нападу Росії на Україну Президент Янош Адер: “Угорщина рішуче засуджує напад Росії на Україну” (26 лютого 2022 року)

  •  

«З угорської сторони через наші традиційні відносини ми зробили все можливе для заохочення тверезості та стриманості в московському керівництві. На жаль, у нас не вийшло, тому що, як тепер стало ясно, з російського боку реалізована заздалегідь намічена програма, яка супроводжується умисним введенням в оману міжнародних партнерів». — про передумови російської агресії Президент Янош Адер: “Угорщина рішуче засуджує напад Росії на Україну” (26 лютого 2022 року)

  •  

«Щодо нашої позиції, я підтверджую, що Угорщина є частиною позиції ЄС та НАТО і продовжуватиме робити це для себе. Ми рішуче засуджуємо російську атаку, яка (…) більш, ніж погана: трагічна...

Ми також розглядаємо російську атаку як серйозне порушення міжнародного права та глузування з міжнародних зобов’язань Москви». — про оцінку російської агресії Президент Янош Адер: “Угорщина рішуче засуджує напад Росії на Україну” (26 лютого 2022 року)

  •  

«Протягом нашої тисячолітньої історії ми часто зазнавали випадків, коли велика держава нав’язує нам свої правила. Саме це відбувалося під час правління Османської імперії, Австро-Угорської імперії. Це сталося у 1956 році, коли угорці намагалися позбавити себе кайданів, які на них наклав радянський режим... Дві третини території Угорщини, її населення були відірвані від неї внаслідок цих дій. Угорці опинилися у складі інших держав, хоча й не хотіли цього. І ніхто ніколи в них не запитував, в якій країні вони хотіли жити. Угорці, які опинилися у складі меншин в інших державах, страждали протягом багатьох століть, тому що в них відібрали їхні школи, домівки. Вживалися всі заходи для того, аби вони не могли вивчати власну мову.

...у пам’ять про угорців, які втратили свої життя, і в пам’ять про трагедію Тріанонського договору ми можемо сказати, що знаємо напевне, чому анексія Криму – це така чутлива, незагоєна рана для українців». — про те, що Угорщина на власному досвіді переконалася, як зовнішні сили свавільно перекроюють кордони в Європі Янош Адер: угорці розуміють, чому анексія Криму – це незагоєна рана для українців 23 серпня 2021 року)

Примітки[ред.]