Шарлемань Микола Васильович

Матеріал з Вікіцитат
Шарлемань Микола Васильович
Стаття у Вікіпедії
Роботи у Вікіджерелах

Микола Васильович Шарлемань (до 1917 року: Едуард Шарлемань) (24 січня (6 лютого) 1887, м. Кременчук — 29 квітня 1970, м. Київ) — український зоолог, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка й Українського наукового товариства у Києві, автор коментарів до «Слова о полку Ігоревім».

Цитати[ред.]

Охороняймо рідну природу! (1918)[ред.]

  •  

Хто кохає батьківщину — мусить кохати і її природу.

  •  

Головною перешкодою для природоохоронних інституцій України в справі утворення заповідників, заказників, національних парків є неосвіченість населення в напрямку ідей охорони природи, взагалі відсутність у народних масах "обережного" відношення до Дарів природи. А велику допомогу в цій справі можуть дати ті інтелігентні люди, що близько "торкаються до народу": народні вчителі, позашкільні інструктори, агрономи, лісоводи. Це місцеві культурні сили, котрі можуть побороти в селянства байдуже або зовсім погане ставлення до справи природоохорони.

  •  

Степи мусять мати для нас велику вартість ще і в національно-історичному відношенні, позаяк вони являють собою останні живі пам'ятки тої природи, серед котрої складалося вільне козацьке життя.

  •  

Зараз ще неможливо сказати, коли у нас будуть улаштовані "національні парки", і як би не сталося, що "доки сонце зійде — роса очі виїсть". Через те кожна приватна освічена людина повинна взяти участь в охороні рідної природи. Де тільки можливо, треба пояснювати про значення багатств природи, про необхідність обережного відношення до її дарів. Велику подяку заслужать ті, що допоможуть в охороні названих вище місцевостей. Тим, що прийматимуть участь у праці по пропаганді та проведенню в життя ідей охорони природи, треба пам'ятати, що ця праця має велике державне, національне, наукове, сільськогосподарське, педагогічне та естетичне значення. Треба поспішати, час біжить, природа даремно марнується, а ми ще маємо, по виразу академіка Бородіна, такі природні скарби, котрі можливо порівняти з малюнками Рафаеля: зруйнувати їх не важко, а відроджувати нема можливості...

  •  

Україна має в своїх межах багато місцевостей, у яких повинні бути утворені національні парки або окремі зразки природи, що охороняються.

Охорона природи (1921)[ред.]

  •  

Ми будемо йти до того, щоб усім стало ясно, що справа охорони природи в інтересах науки і практичного життя не повинна бути забутою.

Джерела[ред.]

  • Шарлемань М. Охороняйте рідну природу! — Х., 1918. — 32 с.