Рогач Іван Андрійович

Матеріал з Вікіцитат
Рогач Іван Андрійович
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Іван Андрійович Рогач (1914 — 1942) — український громадський і військовий діяч. Член Головної Команди і військовий писар «Карпатської Січі», секретар Президента Карпатської України А. Волошина, член проводу ОУН.

Цитати[ред.]

  •  

Ми вже не покірні раби, чи всякі карпато-татро-лемко-бойко-роси, а свідомі українці! Не будемо лизати руку, що нас б'є. Осуджуємо тутешняцьке руснацтво й хочемо духової й культурної єдности з цілим українським народом. Ми всі тут присягаємо перед Богом і світом, що не зречемося ні крихітки наших національних прав, а за свою українську мову і культуру і за правду радше дамо розпнятись, ніж мали б ми зрадити свій український нарід.

  промова на Всепросвітянському з'їзді Закарпаття, Ужгород, 17 жовтня 1937

Про Рогача[ред.]

  •  

Найрадикальнішим провідником «Карпатської Січі» є Іван Рогач, 26-літній невисвячений теолог. Він є ідеологічним вождем, який заохочує, підбадьорює в серцях молоді вогненні почування. Він є прекрасним промовцем та ще кращим демагогом у найкращому розумінні цього слова. Має просто демонічний вплив на серця та розум не тільки молодих, але й старших. Своєю глибокою, безкомпромісовою вірою сіє в серцях мас, коли ці його слухають на яких-небудь зборах, повне переконання, що остаточна перемога української нації мусить прийти. Вдень він є елегантним секретарем монсеньйора Волошина, приймає журналістів і депутатів, але ввечері цілковито перемінюється. Іде між молодь, на засідання, говорить, переконує, аґітує.

  — чеська газета «Робітничі Вісті» (Прага), початок 1939[1]

Примітки[ред.]

  1. Стерчо П. Карпато-Українська держава: До історії визвольної боротьби карпатських українців у 1919–1939 роках. — Львів: За вільну Україну, 1994. — С. 82