Перейти до вмісту

Пролетаріат

Матеріал з Вікіцитат
Вікіпедія
Вікіпедія
Гасло «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» на гербі СРСР

Пролетаріа́т (від лат. proletarius — нижчий клас у Стародавньому Римі) — нижчий, бідніший соціальний клас суспільства, який не має власності на засоби виробництва і для якого основним джерелом засобів для життя є продаж власної робочої сили.

Цитати[ред.]

  •  

Пролетарі всіх країн, єднайтеся!

  Карл Маркс і Фрідріх Енґельс, завершальний лозунг «Маніфесту комуністичної партії», 1848
  •  

Нехай пануючі класи тремтять перед комуністичною революцією. Пролетарям ні́чого втрачати в ній крім своїх кайданів. А здобудуть вони цілий світ.

  Карл Маркс і Фрідріх Енґельс, «Маніфест комуністичної партії», 1848
  •  

Батьківщиною пролетаря є соціалістичний інтернаціонал.[1]Повніша цитата: «Батьківщиною пролетаря, батьківщиною, для захисту якої він повинен пожертвувати всім, — є соціалістичний інтернаціонал».[2]

 

Das Vaterland der Proletarier ist die sozialistische Internationale.

  Роза Люксембурґ, «Криза соціал-демократії»
  •  

Дивіденди ростуть, а пролетарі падають.[3]

 

Dividenden steigen, und die Proletarier fallen.

  Роза Люксембурґ
  •  

Історія давно і безповоротно засудила російський царизм. Але він існує і буде існувати доти, поки та ж історія не заготовити достатньо сил для виконання свого вироку. Вона діяльно заготовляє їх, беручи їх з усіх усюд. Пролетаріат — наймогутніша з нових суспільних сил, які вона створила. Пролетаріат — це той динаміт, за допомогою якого історія підірве російське самодержавство.[4]

 

История давно и безвозвратно осудила русский царизм. Но он существует и будет существовать до тех пор, пока та же история не заготовит достаточно сил для исполнения своего приговора. Она деятельно заготовляет их, беря их отовсюду. Пролетариат — самая могучая из создаваемых ею новых общественных сил. Пролетариат — это тот динамит, с помощью которого история взорвет русское самодержавие.

  Георгій Плеханов

Примітки[ред.]

Джерела[ред.]