Перейти до вмісту

Норвезька література

Матеріал з Вікіцитат
Вікіпедія
Вікіпедія
«Велика Четвірка» норвезької літератури (зліва за годинниковою стрілкою) : Юнас Льє, Александр Хьєланн, Генрік Ібсен, Б'єрнстьєрне Б'єрнсон

Норвезька література — література, створена норвезькою мовою, або написана норвезькими авторами (на букмолі чи новонорвезькою мовою).

Цитати

[ред.]
  •  

В нашій літературі є цілий ряд серйозних і поважних імен, зі старшого покоління назву романіста Дага Сульстада й лірика Ельдрід Люнден, а з молодшого – це, скажімо, письменниця Ганне Ерставік і поет Стайнар Опстад. Проте жоден з названих авторів не зажив особливої слави за межами Норвегії. Хоча, як на мене, то існує досить слабкий зв’язок поміж літературною якістю та популярністю творів в іншому мовному середовищі. Ще додам, що зараз в Норвегії почали писати більше драматичних творів[1].

  Юн Фоссе, Нобелівський лауреат з літератури 2023 року
  •  

Література для Норвегії надзвичайно важлива. Історично склалося так, що найвідомішим норвежцем поза межами своєї країни був і залишається саме письменник, – Генрік Ібсен. Та й перші вагомі історичні відомості про Норвегію теж черпали з літератури – це і норвезько-ісландські саги, і королівські пісні Снорре. Водночас, норвезька література дуже багатоманітна. Тут пишуть чимало романів, – а в тому числі і детективів, – що користуються неабиякою популярністю в Норвегії та, незрідка, за кордоном[1].

  — Юн Фоссе, Нобелівський лауреат з літератури 2023 року
  •  

Норвезька література починається задовго до Генріка Ібсена і Бйорнстєрне Бйорнсона, але якщо називати топ-авторів, то я б почала навіть не з Ібсена, а з Бйорнсона. І не з його драматичних творів, які більш відомі читацькому загалу, а з прозових. Саме в прозі проявився Бйорнсон-класик, Бйорнсон-патріарх норвезької літератури[2].

  Наталя Іваничук

Примітки

[ред.]