Найкраще, що не купиш за гроші

Матеріал з Вікіцитат

«Найкраще, що не купиш за гроші» (англ. The Best that Money Can't Buy: Beyond Politics, Poverty & War) — книга Жака Фреско 2002 року, що містить критику сучасного суспільства і світової економіки.

Цитати[ред.]

 •  

Більшість людей позбавлено осмисленого існування. Ми тримаємося за роботу, яку ненавидимо, щоб купувати усе більше дрібничок, які нам не потрібні, або працюємо понаднормово, накопичуючи відгули, щоб втекти від тих причин, за якими нам, власне, і потрібна відпустка.

 •  

Представники науки оприлюднять свої відкриття незалежно від того, подобаються вони людям чи ні. Найчастіше ризикуючи кар'єрою, соціальним статусом і навіть власним життям, вони твердо дотримуються своїх ідей про те, що Земля не плоска і не є центром Всесвіту, про вірність теорії еволюції і про те, що хвороби не є наслідком прокляття богів або демонів. Ця позиція радикально відрізняється від позиції політиків, які прагнуть суспільного визнання, пристосовуючись до домінуючих цінностей свого часу. Ми бачимо подібні приклади в таких популярних сферах питань, як сімейні цінності, націоналізм і релігія.

 •  

Коли держава щорічно витрачає 500 мільярдів доларів на оборонну промисловість і лише два мільярди на дослідження середовища нашого існування, варто задуматися, чи дійсно на Землі існує розумне життя.

 

When we as a nation spend nearly five hundred billion dollars annually on defense and only two billion on understanding our environment one must question whether there is actually intelligent life on Earth.

 •  

Більшість церков вселяють людям почуття провини за природні людські схильності, ставлячи їх в залежність від церковного відпущення гріхів. Релігія концентрує увагу на невирішених людських проблемах, а саме: незахищеності, сорому, страху і пропонує надію на чудове виконання бажань і на краще життя в іншому світі. Наука пропонує людям інструменти розуму і знань, що дають впевненість в своїх силах й звільняють людей від міфів. Людина має потенціал розробляти власні концепції та творити свій власний рай чи пекло тут, на Землі. Але ті, хто намагається втекти від реальності, не розуміють справжній стан речей, що, не докладаючи величезних зусиль, неможливо реалізувати свої бажання і мрії, зрозуміти світ, в якому ми живемо.

 

Most churches make people feel guilty about natural human inclinations, making them feed dependent on the church for forgiveness. Religion focuses on unresolved human problems of insecurity, shame, fear, and wish fulfilment, and offers hope for a better life in the next world. Science offers people the tools of reason and knowledge to help build self-reliance and free people from mythology and simple wish fulfilment. Human beings have the potential to develop their own concepts, and to make their own heaven or hell here on earth. But there is no way for refugees from reality to perceive the actual state of affairs without tremendous effort and inquiry on order to translate their wishes and dreams into reality.

 •  

Однією з ознак божевілля є постійне повторення однієї і тієї ж помилки в очікуванні інших кінцевих результатів. І в цьому сенсі наше суспільство можна з легкістю визнати божевільним.

 •  

Порожні розмови про те, чого ми не розуміємо, не збільшують наш багаж знань.

 •  

Деякі батьки намагаються забезпечити майбутнє своїх дітей за рахунок вигідного шлюбу. Це різновид проституції або продажу товару особі, яка запропонувала найвищу ціну.

 •  

Ми вільні лише в межах нашої купівельної спроможності.

 •  

Якщо вчені будуть чіплятися за старі уявлення, їх дослідження приречені на провал. Якби наші предки ігнорували нові ідеї, природничі науки навряд чи відкрили б що-небудь досконаліше критому возу.

 •  

Наука та освіта, позбавлені соціальної свідомості й турботи про проблеми екології і людини, не мають сенсу.

 •  

Неправильне застосування та витрачання ресурсів суспільством, орієнтованим на гроші, створює їх штучний дефіцит.

 •  

Щоб зрозуміти людей, що живуть в інших країнах, ми повинні відкинути наші традиційні очікування щодо їх поведінки й не виносити суджень, керуючись звичними для нас цінностями.

 •  

Різниця між вченим і метафизиком полягає в тому, що вчений задається питанням і починає експериментувати з метою виявлення природи матеріального світу. Ці досліди повинні бути підтверджені й іншими дослідниками, при цьому отримані результати повинні бути такими ж. Метафізик вигадує відповіді, емоційно прийнятні й які не потребують перевірки. Даний процес суб'єктивний і не має ніякого контакту з реальним або матеріальним світом.

 

The difference between a scientist and a metaphysician is that a scientist asks question and engages in experiments to determine the nature of the physical world; this process also requires that the experiments be verified by others who must get the same results. In contrast, metaphysicians fabricate answers that are emotionally pleasing and require no verification, a process that is subjective and not in touch with the “real” or physical world.

 •  

Наші уряди на словах прославляють демократичні свободи. А на ділі підтримують економічний порядок, що все більше обтяжує своїх громадян заборгованостями.

 •  

Кожне вчинене або не вчинена нами дія, ухвалене або не ухвалене рішення позначається на майбутньому.

 •  

На жаль, поки ми чекаємо, що хтось зробить все за нас, ми відмовляємо собі в свободі вибору і дій.

Переклад[ред.]

В. Ліпатова, 2013

Література[ред.]

The Best that Money Can't Buy: Beyond Politics, Poverty & War Venus, Fla.: Global Cyber-Visions. 2002.