Перейти до вмісту

Лучко Клара Степанівна

Матеріал з Вікіцитат
Лучко Клара Степанівна
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Клара Степанівна Лучко (1 липня 1925, Чутове, Полтавська область — 26 березня 2005, Москва) — радянська російська акторка театру і кіно українського походження. Народна артистка СРСР (1985). Лауреат Сталінської премії ll ступеня (1951). До числа найвідоміших фільмів акторки потрапили «Кубанські козаки» (1949), «Велика родина» (1954), «Дванадцята ніч» (1955), «Червоне листя» (1958), «Циган» (1979), «Скринька Марії Медичі» (1980), «Ми, що нижче підписалися» (1981) і «Повернення Будулая» (1985).

Цитати

[ред.]
  •  

«Мій тато працював директором радгоспу під Полтавою, мама — головою колгоспу в іншому районі, а я виховувалась неписьменною бабою Килею, моєю тіткою. Вона мене завжди питала: Ти уроки зробила? - "Так". — «Тоді я тобі посмажу карасика». Ось і все виховання. Я була закохана у Тамару Федорівну Макарову, навіть думала, що на неї схожа. У мене був цвях, і я над гасом його нагрівала і накручувала волосся. Половина залишалася на цьому цвяху, але я розчісувалася, одягала мамині туфлі на високих підборах і говорила: «Здрастуйте, Тамара Федорівно!»

Коли я вступила до ВДІКу на курс Герасимова, то якось уже в середині навчального року під час роботи над етюдами раптом відчинилися двері й увійшла Тамара Макарова. Я не могла й слова сказати! Вона потім багато зі мною займалася, казала: "З квітів ти мені нагадуєш петунію". Поруч із ВДІКом була клумба, і я попросила показати мені її. Бачу — хирлявий, засохлий, блідо-бузковий грамофончик, що пробивається з землі, що розтріскалася. І зрозуміла, що мій педагог мала на увазі мій характер. Адже коли я вступила до інституту, мені було вже не важливо, де живу, сплю, що їм…» — про народження в Україні [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Дуже важко. Адже я з 16 років сама жила в Москві, знімала куток, дві години добиралася до інституту трьома видами транспорту. Часто п'яти копійок не було на метро. Іноді йду і дивлюся під ноги: "Невже ніхто п'ять копійок не втратить?" Бувало, знаходила...» — про навчання в Москві [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«У "Кубанських козаках" я грала себе. Адже я теж козачка, тільки запорізька. Щось є в характері таке, що дає розправити спину, так і відчуваю життя — мене важко зігнути. Щоб я звання чи ордени просила? Та не потрібні вони мені. Головне, що тебе приймають глядачі – їх не обдуриш.

Пам'ятаю, коли починалася перебудова, якийсь журналіст написав: "Я не бачив фільм "Кубанські козаки", але я вірю в те, що це лакування дійсності". Тоді проти фільму велася кампанія. Але ж це оперета. Які можуть бути вимоги до оперети? Люди й тепер дивляться цей фільм. Ось учора був вільний від зйомок день, і я з однією актрисою гуляла Невським. Так до мене на вулиці підходили за автографом молоді люди років 17-18. Знаєте, у старих картинах є відчуття щастя, бо ти любиш, а не просто спиш — займаєшся сексом. Духовність зникає з життя, і це дуже шкода». — про своє полтавське походження [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Автор книги Анатолій Калінін, коли вирішувалося питання, хто гратиме у фільмі, сказав: «Хочу, щоб Клавдію грала Лучко». А хто буде Будулаєм? І почали куштувати — грузинів, вірмен, азербайджанців… Дійшли до Джигарханяна. Але на той час він не міг приїхати на проби. І раптом приїжджає якийсь артист: з хвилястим волоссям, великим носом, маленькі такі ніжки, плічка. На пробах говорили: «Він такий схожий на Ісуса Христа!» — «Але ж я маю любити земну людину. А я не можу його любити», — у відчаї відповіла я. І раптом згадую, що до цього у Молдавії знімалася у фільмі «Корінь життя» з актором Волонтиром. Він мені показував фотографію — сцену зі своєї вистави: широкий капелюх, груди навстіж, з бородою. Я говорю режисеру: «Стоп! Дуже прошу запросіть на пробу Волонтира. Мені здається, він підходить». Але найцікавіше, що на пробах він грав молдавською мовою, а я російською. Але в його молдавській була якась загадковість, романтичність. Його затвердили. І він дуже серйозно поставився до роботи. Там є сцена в кузні, і доки він не навчився кувати підкови, не став зніматися. Він мені подарував свою першу підкову. Романтичний, ідеальний герой, у ньому було добре. І я його кохала. В кіно! Хоча багато хто вважав, що у нас роман. Багато було розмов... Мене постійно питали: "А як там твій?" Але немає. Граючи кохання, я ідеалізую свого партнера. Закінчується зйомка – ми друзі. І все». — про зйомки у картині "Циган" разом із актором Міхаєм Волонтиром [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Наприклад, у «Дванадцятій ночі». Шекспір і одразу дві ролі. Навіть Вів'єн Лі, знімаючись у цьому фільмі у Голлівуді, грала лише Віолу, а її брата Себастьяна – інший актор. А я обидві ролі грала одна. Пам'ятаю, ми з Аллою Ларіоновою граємо якусь сцену, зайдемо за декорацію та давай плакати від напруження. Нам здавалося, що виходить не так. Коли картину закінчили, мене запросили із фільмом на Единбурзький фестиваль. Картина мала гучний успіх – я була така щаслива. Адже я весь час сумнівалась у собі — а тут чудові рецензії на батьківщині Шекспіра, і скрізь мої портрети, портрети, портрети… Думаю, за роль у «Дванадцятій ночі» мені 2000 року й надали звання «Жінка тисячоліття». Було засідання Автобіографічного інституту при Кембриджському інституті, де розглядали безліч акторів з усього світу. Мені потім казали: «Ви не думайте, це дуже серйозно, тому що наступне присвоєння буде лише за тисячу років!»» — про те, чи були особливо вистраждані ролі [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Адже я не просто одягаю шикарну сукню, потім знімаю її, одягаю просто і в ній знімаюся. Оскільки моя мама була головою колгоспу, я навчилася доїти корів. І коли на зйомці привели корову, я сіла і подоїла її. Можу обмазати грубку — це було в іншій картині. Все це я просто роблю. Пам'ятаю, для зйомок у фільмі «Тітка Маруся» мені приготували костюми: «Погляньте, скільки чудових суконь ми вам пошили». А я знайшла стареньку, вилинялу та кажу: «Я дуже хотіла б грати в ошатних сукнях, але тоді я не буду тіткою Марусею». Коли я вперше одягла костюм для «Дванадцятої ночі» - шпори, що обтягують лосини, плащ, взяла шпагу - зрозуміла, що для цієї ролі потрібна інша хода, пластика. Тому брала костюм додому і там у ньому ходила, доки не відчула себе в ньому легко.

Після прем'єри фільму «Ларець Марії Медічі» мені зателефонував Євген Матвєєв: «Уявляєш, у титрах було написано «Мадам Лакар — Клара Лучко». І я засумнівався: "Ну, яка вона француженка?" Але я вражений. Перепрошую, що міг так подумати. Ти абсолютна француженка! Для мене це було найдорожче». — про те, як чудово носила костюми всіх своїх героїнь - і паркетних, і простонародних [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Із Ліозновою ми разом навчалися на курсі Герасимова. На час зйомок ми з нею не бачилися років двадцять. Я всю ніч захоплено читала сценарій «Ми, що підписалися нижче» і подумала: «Що б на пробах вона зі мною не робила, все виконуватиму. Я хочу це зіграти. І довго не знала, чи затвердили мене чи ні. І раптом дзвонять: Ви можете пофарбувати волосся і стати блондинкою? — «А що, вже була худрада?» - "Ні". — «Спочатку вирішите це питання, потім обговорюватимемо». Через місяць Ліознова нас зібрала і дуже суворо сказала: Так склалося, що саме вас я затвердила. Але інші актори були не гіршими. Так що не уявляйте! І коли після однієї сцени Ліознова зайшла до мене в гримерку і сказала: "Клара, у тебе був маленький шедевр", це було просто диво. А коли ми закінчили роботу і сиділи, святкуючи, вона підняла келих і сказала: «Я все думала, коли Клара Степанована вибухне? Цього не сталося. За це я її поважаю. Адже Ліознова викликала мене на 7 ранку, а знімала наприкінці зміни. Я не могла ні сісти, щоб не пом'яти сукні, ні поїсти… Але жодного разу не сказала жодного слова». — про те, як у 1981 році зіграла дві абсолютно різні ролі у режисерки Тетяни Ліознової у фільмах «Ми, що підписалися нижче» і «Карнавал». [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Про таку роль я навіть не мріяла. Я граю бабу Одарку, главу великої родини. Моя героїня нагадує мою бабу Кілю, яка виховала не тільки мене, а й мою дочку, онука Сашка. Пам'ятаю, як вона перестала ходити. І раптом наш малюк (ми його Комариком називали) каже: Баба Кіля, недобре, що ти всі вдома сидиш. Давай ми з тобою погуляємо». І ось він іде, малесенький такий, на тонких ніжках, а вона згорблена, з паличкою. Він її обіймає та веде. Це було так зворушливо! Люди просто плакали. Ось і я зараз, як моя баба Кіля, намагаюсь віддати життя своїй родині». — про роль у фільмі «Розведені мости» [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«Коли мене щось вражає і все раптом валиться, я собі говорю: «Клара, сьогодні не треба. Прокинусь і подумаю про це спокійно». Як це допомагає! А поезія! У хвилини суєти та розпачу раптом спливають вірші Лесі Українки: «Ні, я буду крізь сльози сміятися… Жити хочу, геть думи сумні». Який внутрішній стрижень це дає! Не побачите у мене ні сліз, ні поганого настрою. Ні, я сміятися. Я, звісно, жила заради мистецтва. У мене вийшла книга «Чи я винна». Так, я, мабуть, винна. Винувата перед донькою, якої багато чого не додала, їдучи в експедиції і постійно знімаючись. Не пам'ятаю, як вона написала перший твір, перші вірші… Але я не могла поділити себе — у цьому був сенс мого життя. І так досі. Скільки зможу, стільки зніматимуся: знімальний день — 12 годин, будь ласка, 20 — будь ласка. Навіть слова не скажу. Я не маю права пограти погано. Все, що я маю, вкладаю в роль. Не шкодую себе. І я щаслива. Якщо все це відібрати, я помру». — про ситуації, коли хотілося сказати словами героїні «Винесених вітром»: «Я про це подумаю завтра» [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

  •  

«У Москві сім'я та багато, багато років життя. Мені подобається шум, гам московський. Але дуже люблю й Україну. Вона в мені. Коли я там, у моїй душі щось трапляється, заспокоюється. Я врівноважуюсь. Все часу немає, все відкладаю і сама себе за це не поважаю. Зараз я пов'язана фільмом, навесні туди поїду, взимку снігу багато…» — про любов до України [https://fakty.ua/56104-narodnaya-artistka-sssr-klara-luchko-quot-rabota-v-kino---smysl-moej-zhizni-esli-u-menya-eto-otobrat-ya-umru-quot Народная артистка ссср клара лучко: «работа в кино — смысл моей жизни. Если у меня это отобрать, я умру»(1 квітня 2005 року)

Примітки

[ред.]