Перейти до вмісту

Кісь Роман Ярославович

Матеріал з Вікіцитат
Кісь Роман Ярославович
Стаття у Вікіпедії

Рома́н Яросла́вович Кісь (9 травня 1949, Львів - 13 грудня 2020) — український філософ, антрополог, етнолінгвіст і поет.

Цитати[ред.]

  •  

Не треба удавати, начебто вибір засобу порозуміння — справа суто приватна і в кожному окремому разі індивідуальна. [...]
Кожна людина свідомо чи підсвідомо співмірює себе з картиною світу та мережею смислів тієї референтної групи, що до неї вона належить (чи бажає належати), а також з очікуваними (типовими) реакціями довкілля. Віддзеркалене у такий спосіб «Я», немов стрілка компаса узалежнюється від «магнітного поля» середовища. Так само мовленнєва поведінка в місті сільчанина-переселенця, коли він опиняється в ситуації буцімто більше однієї можливості, визначається силовим полем взірців і стереотипів[1].

  •  

Щораз більша насиченість дискурсів (навіть у студентській субкультурі та в інтелігенських колах) лексикою та фраземами, що мають блатне походження й ще 5-7 років тому функціонували тільки в межах російської вуличної та кримінальної субкультур. Вони ще небезпечніші, ніж суржик, бо за ними тягнеться довгий шлейф не просто мовленнєвих одиниць, а негуманних ритуалів і мовнопсихічних побудов, які проникаючи в глибини розуму, руйнують самі підвалини культурного досвіду — міняють сам триб життя, стиль поведінки[2].

Примітки[ред.]

  1. Мова - це теж батьківщина / Упорядн.: Н. Николин. — Львів: Видавництво "Свічадо", 2008. — С. 69
  2. Мова - це теж батьківщина / Упорядн.: Н. Николин. — Львів: Видавництво "Свічадо", 2008. — С. 64

Джерела[ред.]

  • Мова — це теж батьківщина / Упорядн.: Н. Николин.. — Львів: Видавництво "Свічадо", 2008. — 80 с. — ISBN 978-966-395-148-5