Перейти до вмісту

Карл фон Клаузевіц

Матеріал з Вікіцитат
Карл фон Клаузевіц
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Карл фон Клаузевіц (1780–1831) — пруський генерал, військовий реформатор та військовий теоретик.

Цитати[ред.]

 •  

Ми не повинні боятися, що нас зовсім завоюють, — скоріше ми повинні сподіватися на це. Нам треба боятися, що незалежність і гідність держави будуть втрачені, а обивательському благополуччю ніщо не загрожуватиме.

  Свечин А. А. Эволюция военного искусства. Том II. — М.-Л.: Военгиз, 1928 (224 с.)
 •  

Війна — це продовження політики іншими засобами.

  Ашукин Н. С., Ашукина М. Г. Крылатые слова. – Москва, 1955. – С. 93
 •  

Не існує більш природної властивості задля того аби керувати й надавати життя стратегічній діяльності, як хитрість. Хитрість передбачає якийсь прихований намір і, отже, протиставляється прямому, простому, тобто безпосередньому, образу дій.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Під поняттям «сила характеру» йдеться про тверде відстоювання переконань, байдуже, чи є останні висновками чужої або власної системи поглядів, чи виникнуть з принципів, норм, миттєвих вражень і будь-яких інших проявів розуму.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Державний діяч який бачить, що війна неминуча, і не може зважитися завдати удару першим, винен у злочині проти своєї країни.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Якби від кожного з бійців ми зажадали, щоб він в більшій чи меншій мірі був військовим генієм, то наші армії були б дуже нечисленні.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Добросердечні люди можуть, звичайно, вважати, що існує якийсь оригінальний спосіб обеззброювати та перемагати противника без пролиття великої кількості крові, вони вільні також думати, що саме в цьому і полягають справжні досягнення мистецтва воювати. Звучить це привабливо, але на ділі є обманом, який необхідно викрити. Війна є вкрай небезпечна справа, в якій найгірші помилки походять від доброти.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Ніколи не воюйте з одним противником занадто довго — він пристосується до вашої тактики.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Насильство використовує винаходи мистецтва і наукові відкриття, щоб протистояти насильству ж. Непомітні, ледь гідні згадки обмеження, які воно само на себе накладає у вигляді звичаїв міжнародного права, супроводжують насильство, не ослаблюючи насправді його ефекту.

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

При будь-якому сумніві триматися своєї початкової думки і відмовлятися від неї лише після отримання цілком переконливих данних. — щодо оцінки розвідувальних відомостей

  Карл Клаузевиц «О войне»
 •  

Критика полягає не лише в одній оцінці. Не можна засуджувати одну тактику, якщо не можеш вказати на іншу — кращу.

  Карл Клаузевиц «О войне» // Ч. 2 Глава 5
 •  

Горе уряду, який зі своєю половинчастою політикою і скутим військовим мистецтвом натрапить на противника, який не обтяжує
себе обмеженнями, подібно суворій стихії, для якої немає законів і яка підпорядковується тільки властивим їй самій силам.

  Карл Клаузевиц «О войне» // Ч. 3 Глава 16

Примітки[ред.]