Перейти до вмісту

Греки

Матеріал з Вікіцитат
(Перенаправлено з Елліни)
Вікіпедія
Вікіпедія
Дивіться у Вікіпедії:

Гре́ки, самоназва Елліни (грец. Έλληνες) — етнонім, що у різні часи мав різні значення. В стародавні часи — населення Балканського півострова і сусідніх островів (Мала Греція) або земель, які входили до сфери впливу держав, які розташовувались на цих землях (Велика Греція).

Цитати[ред.]

Діти в грецькому народному вбранні
 •  

 Греки розсілися по берегах Середземного моря, як жаби навколо болота.[1]

  Платон
 •  

 Греки залишили нам у спадок найпрекрасніше слово нашої мови: «ентузіазм», від «ен тео», що означає «бог, який всередині».[1]

  Луї Пастер
 •  

 Ми набагато менше греки, ніж ми думаємо. Ми розташовані не на лавах амфітеатру і не на сцені, а в паноптичній машині, ми захоплені проявами влади, які доводимо до себе самі, оскільки служимо коліщатками цієї машини.[1]

  Мішель Фуко
 •  

 Щоб бути дійсно середньовічним, у людини не повинно бути тіла. Щоб бути дійсно сучасним, у людини не повинно бути душі. Щоб бути справжнім греком, потрібно бути голим.[2]

  Оскар Вайлд
 •  

 Римляни мали владу, греки мали уяву.[2]

  — Марті Рубін
 •  

 Я боюся греків, навіть коли вони приносять подарунки. [3]

  Вергілій
 •  

 У стародавньому світі й, перш за все, серед греків, людська природа дуже шанувалася.[3]

  Ілля Мечников
 •  

Значним центром українських греків був Ніжин, де грецькі купці ініціювали щорічні ярмарки, що сприяло розквіту цього міста. Чимало греків було в Переяславі та Києві, де з ХVIII ст. до 1917 р. існував грецький Катерининський монастир.
У другій половині 1930-х років почалися репресії, національні райони ліквідували, школи закрили, письменників розстріляли.[4] Історія грецької діаспори в Україні початку ХХ століття складна та трагічна.

  — А. Ленчовська, К. Крейдерман, М. Грінберг
 •  

Кримських греків, як і кримських татар, болгар, вірмен депортували в 1944 році, але на відміну від татар, яких звинуватили в зраді СРСР, греків ні в чому не звинуватили. Депортували мовчки та без пояснення, головним чином до Узбекистану, де дозволили видавати газету грецькою мовою, що не без чорного гумору була названа «Неос дромос» - «Новий шлях».[4]  історія ставлення радянської влади до національних менших є несправедливою та подекуди трагічною.

  — А. Ленчовська, К. Крейдерман, М. Грінберг
 •  

За переписом 2001 року в Україні є майже 92 тисячі осіб, які визнали себе греками. Греки найбільш зрусифікована національна меншина України. Російську визнали рідною мовою 88,5% представників цього народу, 4,8% - визнали рідною українську і лише 6,4 – грецьку мову.[4]  вплив Росії на свідомість та ідентичність національних меншин протягом багатьох років незалежності України  був високим.

  — А. Ленчовська, К. Крейдерман, М. Грінберг

Див. також[ред.]

Примітки[ред.]

 1. а б в Цитати про греків на citaty.net
 2. а б Цитати про греків на goodreads.com
 3. а б Цитати про греків на brainyquote.com
 4. а б в А. Ленчовська, К. Крейдерман, М. Грінберг.. навчально-методичний посібник «Полікультуріка: як організувати виховання міжкультурної толерантності у школі та позашкільній діяльності». — ТОВ «Майстерня книги», м. Київ, 2011. — С. 285.