Перейти до вмісту

Деніел Деннет

Матеріал з Вікіцитат
Денієл Деннет
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Де́нієл Кле́мент Де́ннет (англ. Daniel Clement Dennett; 28 березня 1942, Бостон — 19 квітня 2024, Портленд) — американський філософ та когнітивіст. Основні теми його досліджень належать до таких напрямків, як філософія свідомості, філософія науки та філософія біології. Професор філософії та співдиректор Центру когнітивних досліджень Університету Тафтса[1].

Цитати[ред.]

  •  

Автономія – це синонім свободи волі, і я не хотів би навіть думати, що ми зможемо надати штучному інтелекту повну автономію, адже технології мають певну невразливість, якої ми, люди, не маємо. Ви можете щось скопіювати і знову скласти докупи або зробити нову копію в понеділок, але якби нас, людей, так само можна було копіювати і відновлювати, це б драматично змінило природу людських відносин. Я не хочу, щоб щось подібне сталося, і думаю, що багато людей теж цього не хочуть[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Алан Тюринг, один з моїх героїв усіх часів, зробив якось те, чого не слід було робити. Знаменитий тест Тюринга винагороджує обман, адже у ньому потрібно переконати людей, що вони спілкуються з людиною, а не роботом. Це була справді хороша ідея, але відтоді преміями нагороджують тих, хто здійснює те, що я називаю «діснеїфікацією» штучного інтелекту, тобто роблять його дедалі подібнішим на людей. Але це загалом хибна реклама. Коли ми говоримо про «Сірі», «Ватсона» чи щось схоже, то усі вони мають цей дуже тонкий, наче папір, користувацький інтерфейс, який вводить в оману, буцімто вони щось там розуміють. Але це хибна реклама. Це слід не винагороджувати, а радше критикувати та засуджувати[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Інколи говорять, що філософи – це ті, хто кажуть: «ми знаємо, що це можливо на практиці, тож потрібно з’ясувати, чи це можливо в принципі». На жаль, вони часто витрачають дуже багато часу на роздуми про логічні проблеми, які абсолютно незначні в усіх інших аспектах. Тож дозвольте мені запам’ятатися фразою: так, я думаю, що свідомий штучний інтелект можливий, оскільки чим же зрештою є ми самі? Ми свідомі. Ми – роботи, зроблені з роботів, які зроблені з інших роботів. Ми актуальні. Теоретично нас можна зробити з інших матеріалів[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Коли я почав міркувати про роботу мозку, то мав цю просту й елегантну модель «логічних нейронів» Маккалоха-Піттса. Я думав, що розумію, як це працює, і не хотів, щоб ця модель ставала складнішою. Але тепер вона ускладнилася на багато порядків. Коли тепер стає зрозуміло, що навіть віруси беруть участь у роботі мозку, ви розумієте, наскільки спрощеними є наші теоретичні моделі[3]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Ми дедалі більше відходимо від індивідуального розуму і маємо справу натомість з розпорошеним розумінням, в якому жодна людина не розуміє результатів дослідження, а лише команда науковців. Це змінює структуру науки і може зробити те саме навіть з філософію. Можливо, у майбутньому навіть перестануть давати Нобелівські премії[3]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Один з найбільших страхів перед майбутнім, на мою думку, полягає у тому, що перш ніж ми дійдемо до суперінтелекту, настане епоха людей, які будуть дуже залежними від не-суперінтелекту, причому настільки, що ми станемо дуже вразливими. Можна сказати, що проблема GPS в майбутньому дуже підсилиться. Люди більше не вміють читати карти і гадки не мають, як кудись заїхати без GPS. Я впевнений, що ця залежність від технологій у житті багатьох людей в майбутньому лише зростатиме[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Чимало проєктів штучного інтелекту, які можливі в принципі, не вартують того, щоб їх втілювати. А деякі ми узагалі не повинні створювати, адже вони принесуть набагато більше проблем, ніж користі[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  •  

Щоб добути квадратний корінь, усе, що вам тепер потрібно, це лише натиснути кнопку на калькуляторі. Багато важливих сьогодні талантів атрофуються і житимуть хіба в руках дивакуватих ремісників, як, наприклад, тих, які і досі знають, як викувати підкову. Лише поодинокі люди в майбутньому знатимуть, як читати карти, керувати автомобілем і робити ще інші «дивні» речі, які більшість на той момент вже забуде. Саме це мене й турбує[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

Про Денієла Деннета[ред.]

  •  

Багато філософів, які міркували про розум, займалися також і штучним інтелектом. Ден – найкращий тому приклад. Він є одним з провідних філософів розуму на нашій планеті, а велика частина його досягнень походить саме від міркувань про штучний інтелект. Це була одна з основних філософських тем кількох останніх десятиліть[2]. — «Чи ж суперінтелект неможливий?» (Is Superintelligence Impossible? On Possible Minds: Philosophy and AI with Daniel C. Dennett and David Chalmers. Edge, 4.10.2019)

  Девід Чалмерс

Примітки[ред.]