Басілашвілі Олег Валеріанович

Матеріал з Вікіцитат
Олег Басілашвілі
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Оле́г Валеріа́нович Басілашві́лі — радянський і російський актор театру та кіно, суспільний діяч.

Цитати[ред.]

  •  

Чому такий жах став можливим? Тому що народ потурає: подобалося, коли є цар-господар. Навіть якщо господар параноїк, він все одно господар. Але найстрашніше: знаючи, що у в'язницях та таборах томляться сотні, тисячі матерів, батьків, братів, сестер, безплатно працюють, будують будинки, заводи, електростанції, ліс пиляють, золото миють, помираючи від голоду та холоду, – ми «всі були щасливі». Усією країною! Співали пісні: «Добре в країні Радянській жити!» Знищено еліту російської інтелігенції, селянство… 60 мільйонів загиблих у сталінських таборах – інші ж йшли на Червону площу і кричали: «Хай живе великий Сталін!» Боляче і соромно.

 

Почему подобный ужас стал возможным? Потому что народ попустительствует: нравилось, когда есть царь-хозяин. Даже если хозяин параноик, он все равно хозяин. Но самое страшное: зная, что в тюрьмах и лагерях томятся сотни, тысячи матерей, отцов, братьев, сестер, бесплатно работают, строят дома, заводы, электростанции, лес пилят, золото моют, умирая от голода и холода, – мы «все были счастливы». Всей страной! Распевали песни: «Хорошо в стране Советской жить!» Уничтожены элита русской интеллигенции, крестьянство… 60 миллионов погибших в сталинских лагерях – а остальные шли на Красную площадь и кричали: «Да здравствует великий Сталин!» Больно и стыдно.[1]

  •  

Невипадково нині так сильно змінилося ставлення до особистості Сталіна, до його ролі у нашій історії. Я запропонував би тих людей, які підтримують політику Сталіна і вважають, що вона була позитивною стосовно країни, на місяць відправити в табори, з точним зобов'язанням — випустити їх через місяць. І табори мають бути сталінського типу: з тією годівлею, з тими роботами, з вошами, зі смертями, з розстрілами — з усіма цими справами... Згадаймо, якою кров'ю дісталися нам досягнення сталінської епохи: мільйонів людських жертв коштували всі Біломорканали, сибірські будівництва й так далі. Хіба це перемога Сталіна?

 

Не случайно сейчас так сильно переменилось отношение к личности Сталина, к его роли в нашей истории. Я бы предложил тех людей, которые поддерживают политику Сталина и считают, что она была положительной по отношению к стране, на месяц отправить в лагеря, с точным обязательством — выпустить их через месяц. И лагеря должны быть сталинского типа: с той кормежкой, с теми работами, со вшами, со смертями, с расстрелами — со всеми этими делами... Вспомним, какой кровью достались нам достижения сталинской эпохи: миллионов человеческих жертв стоили все Беломорканалы, сибирские стройки и так далее. Разве это победа Сталина?[1]

  •  

Думаю, це одна із найбільш значимих цінностей нашого сьогоднішнього життя - розмаїття книг у крамницях, можливість читати, порівнювати, робити самостійні висновки.

  •  

Але так само, як отруєне повітря отруює людей, збуджуючи хвороби, так і потворна та хвора моральна атмосфера калічить душі людей, інколи впливаючи навіть на зовнішність.

  •  

У людей з'являється роздратування проти тих, хто поводить себе неординарно. Тому були вбиті Пушкін, Столипін і Маяковський, свистом і насмішками зведений у могилу Сахаров. Навіщо? Їх вбиває сам народ. Щоб, мовляв, не видрючувався, не підкреслював чиюсь сірість. Але неординарні і "незгодні" з'являються знову.

Про Олега Басілашвілі[ред.]

  •  

 


Примітки[ред.]

Література[ред.]