Ян Амос Коменський

Матеріал з Вікіцитат
Ян Амос Коменський
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі
Via Lucis', 1668

Ян Амос Коменський (1592 — 1670) — чеський педагог, мислитель і письменник. Один із основоположників дидактики.

Цитати[ред.]

  •  

Хочеш упізнати добре освічену людину — спостерігай за її діями і рухами, за її мовою і навіть мовчанням, а також — за її ходою, поставою, очима, руками і за всім, що стосується її; усюди просвічуватимуть пристойність, гідність і люб'язність; всюди вона буде вірна сама собі; у всьому витончена й акуратна. Хочеш чути її мову? Вона буде розмірковувати про що завгодно, не виявляючи ні в чому ганебного невігластва[1].

  •  

Про істинну рятівну освіту я додам, що ніхто не може зробитися освіченим без виховання і піклування. Якщо ж скажуть або подумають, що духовне обдаровання є дар Божий і вкладено в нас його правицею, то чи може людина вдосконалити дар Божий? На це я відповім: ті справи Божі, які творець вилучив із нашої влади, дійсно не можуть бути змінені, ані тим більше удосконалені нами, як наприклад, зовнішній вигляд світу, рух зірок, небесні явища тощо. Все ж те, що він вклав у нашу душу або руку, він як би підпорядкував нашій владі, так що від нашого розсуду залежить пристосувати все це до наших потреб і з цією метою переміщувати, переробляти, відшліфовувати, тобто взагалі вдосконалювати все навколо нас[1].

  •  

Освіта не просто Божий дар, вона природний стан людини, те, що відрізняє її від всіх інших істот. Але якщо вже необхідно так буває, що люди, негідні цього імені, відхиляються від свого призначення — блаженного життя, то краще б їм зовсім не народитися, або, точніше, краще народитися не людьми, а німою тварюкою, ніж народжуватися такими людьми, які жодною людською освітою не підносяться до справжньої людяності[1].

  •  

Основне завдання освіти — навчати всіх, всьому і ґрунтовно. Нездар треба навчати, щоб вони давали яку-небудь користь. А обдарованих — для того, щоб через надмірну рухливість розуму вони не вдалися в зло і не загинули від власних помилок. Хороших освіта оберігає від пороку, а у поганих — виправляє природні недоліки[1].

  •  

Не женись за похвалою, а з усіх сил намагайся діяти похвально.[2]

  •  

Діти завжди охоче будь-що роблять, бо їхня жива кров не може залишатися в спокої. Це дуже корисно, тому не тільки не варто заважати цьому, а й потрібно вживати заходів для того, щоб вони завжди мали що робити. Тільки те в людині міцне й надійне, що всмокталося в її натуру в перші роки життя.[2]

Примітки[ред.]

  1. а б в г «Вчитель мудрості та людяності»
  2. а б Большая книга афоризмов / сост. А. П. Кондрашов, И. И. Комарова. — Москва: РИПОЛ классик, 2008. — С. 474.