Перейти до вмісту

Медуза (міфологія)

Матеріал з Вікіцитат
Горгона Медуза
Медуза на картині Арнольда Бекліна, бл. 1878 р.
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Меду́за, Медуса (грец. Μέδουσα) — в античній міфології одна з найвідоміших горгон, які були дочками бога моря Форкія та богині глибин Кето. Після перетворення Медузи на страшне чудовисько Афіною, вона жила з сестрами на острові в найдальшому океані далеко від земель, заселених смертними. Медуза мала крила, кігті та палаючі очі, а на голові змій замість волосся. Ті, хто її бачили, або на кого дивилася вона, перетворювалися на камінь. Персей обезголовив Медузу, з її тіла вийшли воїн Хрісаор і крилатий кінь Пегас. За допомогою голови Медузи Персей перетворив на камінь Атланта, Полідекта і його гостей. З головою Медузи також пов'язується виникнення коралів.

Цитати про Медузу[ред.]

  •  

Джейн Гаррісон зазначала (у «Пролегомені до вивчення грецької релігії»), що Медуза колись сама була богинею, ховаючись за застережною маскою горгони: огидним обличчям, яке повинне віднадити профанів від посягання на її Таємниці.

 

Harrison has pointed out (Prolegomena to the Study of Greek Religion) that Medusa was once the goddess herself, hiding behind a prophylactic Gorgon mask: a hideous face intended to warn the profane against trespassing on her Mysteries.

  Роберт Грейвс[1]
  •  

Персей відсікає голову Медузі: це означає, що елліни захопили головні святині богині, зняли з її жриць маски горгон і заволоділи священними кіньми — в Беотії було знайдено раннє зображення богині з головою горгони та тілом кобили. — Про історичну основу міфу про Медузу

 

Perseus beheads Medusa: that is, the Hellenes overran the goddess’s chief shrines, stripped her priestesses of their Gorgon masks, and took possession of the sacred horses — an early representation of the goddess with a Gorgon’s head and a mare’s body has been found in Boeotia.

  — Роберт Грейвс[1]
  •  

Телевізор — той підступний звір, та Медуза, яка щовечора заморожує мільярд людей, що каменіють, нерухомо дивлячись, та Сирена, яка волала, співала і обіцяла так багато, а дала, зрештою, так мало.

 

The television, that insidious beast, that Medusa which freezes a billion people to stone every night, staring fixedly, that Siren which called and sang and promised so much and gave, after all, so little.

  Рей Бредбері[2]
  •  

Боязнь Медузи — це боязнь кастрації, прив'язана до споглядання чого-небудь. Волосся на голові Медузи часто зображається у творах мистецтва як змії, і вони знову-таки походять від комплексу кастрації.

 

The terror of the Medusa is thus a terror of castration that is linked to the sight of something. The hair upon the Medusa's head is frequently represented in works of art in the form of snakes, and these once again are derived from the castration complex.

  Зигмунд Фрейд[2]
  •  

Ти читав які-небудь грецькі міфи, малюче? Про горгону Медузу зокрема? Мені було цікаво, що може бути настільки жахливим, що ти не зможеш вижити, навіть поглянувши на це. Поки я трохи не подорослішав і не зрозумів очевидну відповідь. Усе.

 

You read any Greek myths, puppy? The one about the gorgon Medusa, particularly? I used to wonder what could be so terrible that you couldn't survive even looking at it. Until I got a little older and I figured out the obvious answer. Everything.

  — Майк Кері та Пітер Ґросс[2]

Примітки[ред.]

  1. а б Robert Graves – The Greek Myths. Процитовано 22.10.2021.
  2. а б в ThoughtCo. Medusa Quotes: What Do Writers Say About Medusa?. Процитовано 20.10.2021.