Перейти до вмісту

Кошарна Ольга Павлівна

Матеріал з Вікіцитат
Кошарна Ольга Павлівна
Стаття у Вікіпедії

О́льга Павлівна Коша́рна (8 жовтня 1955, м. Картали, РРСР) — українська хімічна науковиця та експертка у галузі атомної енергетики. Здобула освіту в Московському хіміко-технологічному інституті ім. Менделєєва та звання кандидата хімічних наук у 1985 році. Працювала в різних українських наукових та державних інституціях, спеціалізувалася на питаннях енергетичної безпеки та ядерного регулювання. У 2023 році увійшла до рейтингу Forbes «50 лідерок України»[1]

Цитати

[ред.]
  •  

«Коли росіяни окупували ЗАЕС 4 березня 2022 року, то одразу почали мінувати берегову лінію Каховського водосховища, тобто територію навколо станції, будувати фортифікаційні споруди й таке інше. А військову техніку та тентовані вантажівки вони завели на промисловий майданчик (а там же машинні зали, турбіна, дуже багато олії, водень) у серпні, коли почалися обстріли. Вони обстрілювали лінії 750 кВ, щоб був привід перемикнути ЗАЕС на російську енергосистему. Мої джерела з персоналу повідомили, що отримали план про це ще в липні 2022 року. Але не вийшло. Чому? Вони відновили лінію 750 кВ, яка йшла з Кримського перешийку до підстанції «Каховська» і яка була пошкоджена в грудні 2015 року кримськими татарами». — про найгірший сценарій в ситуації навколо ЗАЕС в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Відомо, що вони одночасно мали окупувати ЗАЕС і Південноукраїнську АЕС. Ця ідея належить Сергію Кирієнку, який з 2005 до 2016 року був головою держкорпорації «Росатом». Колона від Мелітополя розділилася на дві частини. Одну завдяки діям генерала Марченка зупинили в Вознесенську, вже в межах міста, за 40 кілометрів до Південноукраїнської АЕС. А та, що йшла в напряму ЗАЕС, стояла в степу дві доби. Можна було б Bayraktar вдарити й розбомбити її. Але цього не сталося. Тому впевнена, що ЗАЕС здали. Взагалі у мене таке враження, що у нас дехто готувався здати країну.

Звісно, росіяни планували виробляти на ЗАЕС електроенергію. Тому що на той час наші зруйнували газову свердловину в Чорному морі, з якої постачали газ для нових ТЕС, які вони збудували вже після анексії Криму. На півострові досі дефіцит електроенергії, хоча провели кабель з Краснодарського краю по дну моря. Тим не менш вони перемикнули Енергодар на свою об'єднану енергосистему — протягнули лінію Мелітополь-Молочанськ-Енергодар. З минулого року не надають дозволу експертам місії МАГАТЕ (Міжнародне агентство з ядерної енергії) оглянути відкритий розподільчий пристрій Запорізької теплової електростанції, яка розташована поряд. Явно вони щось там роблять». — про бажання росіян захопити АЕС в Україні в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Але, на мою думку, росіяни не залишили планів запустити її. Тому що коли гендиректор МАГАТЕ Гроссі 7 лютого цього року був на ЗАЕС, окупаційна адміністрація станції повідомила, що планує ввести в експлуатацію якийсь енергоблок на ЗАЕС з нагоди 40-річчя введення в експлуатацію першого енергоблоку. Думаю, що вони це зроблять, бо люблять символічні дати. Та ще й з пропагандистською метою, безумовно.

В березні Гроссі літав до путіна в Сочі, на зустрічі був присутній і директор «Росатому» Ліхачов. Путін підтвердив Гроссі, що вони планують запустити ЗАЕС. Потім Гроссі й Ліхачов зустрічалися в Калінінграді. Однак там, за словами Гроссі, вони дійшли згоди, що в даних умовах (це ключове) це неможливо, тому що не вистачає води через підрив Каховської греблі у 2023 році». — про плани запустити ЗАЕС рф в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Щодо питання, що може бути, я впевнена, що вони не стануть підривати реактор або, наприклад, сховище відпрацьованого ядерного палива (це дуже міцні бетонні контейнери). Навіть якщо спеціально замінують це все, якщо станеться вибух, все радіоактивне залишиться в межах промислового майданчика. Хоча можуть бути сколи.

Реактори вони теж не будуть обстрілювати. Ці споруди міцні. Як і дахи. Але можуть замінувати трубопроводи для води, яку постачають для охолодження реакторів. І навіть не на майданчику, а ті ж басейни. Наступне. Чому експерти наполягали на переведенні всіх енергоблоків в холодний зупин? Тому що це найбільш безпечний стан в цій ситуації. Не гарячий зупин і не робота на мінімально контрольованої потужності. В холодному зупині вже йде розпад радіонуклідів типу йод-131, який найбільш небезпечний в разі радіаційної аварії.

Які сценарії розглядають фахівці? Наприклад, окупанти будуть вимушені покинути ЗАЕС, а потім дистанційно підірвуть трубопроводи для охолодження. Води не буде. І тоді запас часу до розплавлення активних зон реакторів від восьми діб, якщо наші військові зайдуть разом з атомниками і якщо все залишиться в холодному зупині. А якщо росіяни виведуть енергоблок на потужності, — тоді до чотирьох-п'яти годин. Тому що ця активна зона охолоджується водою. Там температура 280 градусів, а в холодному зупині — 180 градусів, і тиск інший». — про можливий сценарій підриву ЗАЕС рф в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Наші вчені з Академії наук разом з працівниками «Укргідромета» прорахували можливе розповсюдження радіонуклідів в різних середовищах в разі тяжкої аварії з розплавленням активної зони, зокрема в повітрі залежно від конкретних погодних умов. Торік вони публікували це на офіційних сторінках Держатомрегулювання. Розроблена така система моделювання і реагування на радіаційні аварії «РОДОС». Після Фукусіми нашого відомого професора Марка Железняка японці запросили впровадити цю систему в них. Так от, наприклад, якщо вітер західний, вся ця біда полетить на Краснодарський край. Якщо південно-східний, то відповідно на Україну, Болгарію, Туреччину й т. д.

Ситуація буде залежать не тільки від вітру, температури повітря, а й від опадів. Наприклад, якщо в Краснодарському краї буде дощ, то цезій-137 випаде на ґрунт. І тоді їхні землі будуть не придатні для сільгоспроботи 300 років. І це все розрахували за умови аварії лише на одному енергоблоці». — про можливе розповсюдження радіонуклідів в разі тяжкої аварії на ЗАЕС в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Ремонти бувають капітальні, середні, короткочасні та аварійні. Є нормативно-правові акти, де чітко визначено, як часто кожний вид треба проводити. Україна в грудні 2023 року направила офіційну ноту про те, що на ЗАЕС за час окупації провели лише третину від необхідних ремонтів. Тобто ризики — відмова обладнання і ще якісь форс-мажори — збільшуються через їх відсутність». — про різні види ремонтів на АЕС в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Переключити не важко технічно. Ми ж відключилися від об'єднаної енергосистеми білорусі й росії та синхронізувалися з ЄС.

Якщо їм вдасться ввести в експлуатацію один енергоблок, звісно, що вони не зацікавлені, щоб ця електроенергія йшла в об'єднану енергосистему. Вони зроблять переключення.

До речі, ЗАЕС не приносить економіці росії грошей. «Росатом» вже витратив 20 мільярдів рублів на неї й планує на три роки ще 90 мільярдів. А в Енергодарі вони вкладають гроші в реконструкцію басейну, шкіл, ще чогось. Я читаю місцеві Telegram-канали. Мешканці пишуть, що місто в занепаді, що зараз у них перебої з електрикою, а населення майже немає. Усі, хто міг, виїхали». — про економічні збитки рф від захоплення ЗАЕС в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«Я вважаю, що такі величезні проєкти не потрібні взагалі. Ми ж не знаємо, що залишиться після Перемоги від промисловості й скільки населення буде в державі. Нашому системному оператору «Укренерго» дуже складно робити прогнози про майбутнє споживання.

Звісно, що для розвитку економіки потрібна електроенергетика. Так в сучасних умовах треба розробляти мікс різних видів генерації. Під час війни будувати величезні блоки з великими капітальними вкладаннями — це божевілля. І як децентралізація, про яку Галушенко розповідає, корелюється з цією гігантоманією? Ми побудуємо на Хмельницькій АЕС чотири блоки, щоб знову була найвеличніша АЕС в Європі? Ми вже бачили одну таку АЕС». — про перспективи будівництва АЕС в Україні в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«По-перше, я підтримую розвиток ядерної енергетики після Перемоги. По-друге, вважаю, що майбутнє ядерної енергетики України — це малі й середні модульні реактори. Зараз це тренд у світі. Коли ми переможемо, десь вже працюватимуть якісь малі та середні реактори. В Канаді є державна програма на цю тему. Перший їхній реактор почне працювати у 2028 році.

Вважаю, що майбутнє — це співдружність між атомною і відновлюваною енергетикою. У відновлювану входять і гідроелектростанції. Треба буде прорахувати цей мікс. Бо у нас є зобов'язання за Паризькою кліматичною угодою. Зараз «завдяки» цим атакам ми достроково виконали зобов'язання зупинити вугільні енергоблоки теплових станцій. У нас їх немає. Ахметов залишився без цього бізнесу. Бурштинська, Добротвірська, Курахівська, Зміївська — все під нуль. І треба розвивати газову теплову генерацію як маневрову, яка буде працювати на ринку додаткових послуг. Тобто підключатися в пікові часи споживання. Я так бачу.

А будувати щось велике — це таке шахрайство. Вони навіть не оновили вартість будівництва. Все ж дорожчає — бетон, арматура та інше. Ми бачимо, скільки їжа коштує зараз. Треба мінімум п’ять мільярдів доларів, а то й більше на один енергоблок». — про те, як Захід допомагає посилити стійкість енергосистеми України в інтерв'ю «Фактам» «З кожним днем окупації збільшуються ризики аварії на ЗАЕС», — експертка Ольга Кошарна (15 липня 2024 року)

  •  

«е не вплинуло на радіаційний стан на майданчику. Тому що градирня - це така споруда для охолодження води. Тобто радіаційних та ядерних матеріалів там немає і ніколи не було. Вона розташована в 1,5 км від енергоблоків. У конструкції є форсунки для розпилювання води. І є або азбестові листи, або пластикові листи для уловлювання крапель або вологи.

Я вчора отримала інформацію зі своїх джерел, що там в градирні був розташований мобільний дизель-генератор для живлення засобів радіоелектронної боротьби. І, відповідно, запаси палива для цього генератора. Ось ці РЕБи вони встановлювали на дахах реакторних відділень, на деяких будівлях, промислових майданчиках. Зрозуміло, що градирня - це дуже гарне місце для встановлення цих РЕБів, щоб гасити наші дрони, які прилітають з нашої території – Нікополя, Марганця тощо». — про те, що ввечері 11 серпня у Нікопольскій адміністрації оприлюднили фото великого стовпа диму на території станції в інтерв'ю УНІАН "Пожежа в градирні ЗАЕС пов'язана з бойовими діями в Курській області. Росіяни – ядерні терористи", - експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна (14 серпня 2024 року)

  •  

«Бо азбест або пластик підтримували горіння після того, як сталася пожежа з генератором і паливом. Пожежні машини не могли приїхати, тому що берегова лінія Каховського водосховища і все, що навколо градирень - все заміновано. Мінування почалося ще в березні 2022 року. Вони не могли під’їхати швидко.

Але вчора (12 серпня) на офіційній сторінці МАГАТЕ написали, що команда провела радіаційний моніторинг, підтвердила відсутність ознак підвищення рівня радіації. Команда підтвердила, що не було жодних ознак уламків дрону, попелу або сажі. Тобто ні шин, ні дронів вони не побачили. Швидше за все, цей дим був викликаний горілим пластиком.

Тобто це провокація Росії. Я вважаю, що пожежа в градирні 11 серпня пов'язана з бойовими діями в Курській області. Росіяни хочуть використовувати всі майданчики міжнародних організацій: Раду Безпеки ООН, МАГАТЕ і таке інше. Вони – ядерні терористи, тому що порушили все, що можна». — про те чому був такий густий чорний дим під час пожежі в інтерв'ю УНІАН "Пожежа в градирні ЗАЕС пов'язана з бойовими діями в Курській області. Росіяни – ядерні терористи", - експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна (14 серпня 2024 року)

  •  

«Я не коментую Курську АЕС. Чи її будуть захоплювати, чи ні. Але мені відомо з російських джерел, що ще 8-го чи 9-го серпня був виведений персонал з майданчика, де йде будівництво нових блоків на Курській АЕС. А це десять тисяч людей. Їм було рекомендовано взяти відпустки і вивозити дітей. Що стосується охорони, то вони споруджують зараз фортифікаційні споруди навколо Курської АЕС, посилили охорону національної гвардії Росії. Що стосується реакторів. Реактори там чорнобильського типу. Вони небезпечні. Це одноконтурні реактори. І якщо б я була керівником Курської АЕС, я би їх перевела в гарячий зупин. На всяк випадок би зупинила. Бо вони не мають герметичний дах». — про особливості Курської АЕС в інтерв'ю УНІАН "Пожежа в градирні ЗАЕС пов'язана з бойовими діями в Курській області. Росіяни – ядерні терористи", - експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна (14 серпня 2024 року)

  •  

«Одразу інтегрувати її в українську енергосистему точно не вийде. По-перше, там все заміновано. Промисловий майданчик дуже великий, навколо вони теж все замінували. Розмінування потребує часу. Це величезна станція. Шість енергоблоків, сховище відпрацьованого ядерного палива, багато цехів, сховища для свіжого ядерного палива. Все це треба перевірити. Вони розграбували вже навчально-тренувальний центр. Там є мобільні-насосні станції, які були куплені після аварії на Фукусімі, мобільні дизель-генератори на кожний блок. Вони будуть красти все, що можна зняти.

Більше того, ГУР наш писав, що після підриву Каховської греблі, окупанти замінували шандору. Це такі запірні ворота на ставку-охолоджувачі. Якщо підірвати ці запірні ворота, то вся вода рухне вниз. А це 46 мільйонів кубометрів. Саме тому вони підірвали Каховську греблю без узгодження з Росатомом. Тому що вони через цю повінь зупиняли тодішній контрнаступ України.

Тобто не виключено, що окупанти замінували ЗАЕС на випадок, якщо вони будуть вимушені покинути станцію - аби дистанційно її підірвати. Але підірвати не реактори, а, наприклад, трубопроводи, по яким постачається вода для охолодження реактора.

Я впевнена, що там все заміновано. Є такі басейни-розприскувачі, і мої джерела кажуть, що бачили на них не характерні дроти, яких раніше не було. І багато чого іншого. Градирня – це допоміжне обладнання, яке вже пошкоджене. Градирня потрібна, коли енергоблоки працюють на всі потужності, особливо влітку. Вони пошкодили вже три парогенератори. Це дуже дороговартісне обладнання. Тобто вони будуть робити максимальну навмисну шкоду для обладнання, якщо вони будуть змушені звільнити ЗАЕС. Тому не відомо, скільки років буде тривати відновлення та перевірка станції. Якщо хоча б один енергоблок буде працювати на мінімально контрольованій потужності і окупанти підірвуть трубопровід, то через п’ять годин буде важка аварія з радіаційними наслідками. Далі все буде залежати від напрямку вітру та погодних умов». — про те коли Україна відновить контроль над Запорізькою АЕС, які кроки необхідно буде зробити Україні для того, щоб привести її до ладу в інтерв'ю УНІАН "Пожежа в градирні ЗАЕС пов'язана з бойовими діями в Курській області. Росіяни – ядерні терористи", - експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна (14 серпня 2024 року)

Примітки

[ред.]
  1. 50 лідерок України — Forbes.ua (uk) (2023-05-02). Процитовано 2025-01-02.