Конституція свободи
«Конституція свободи» — книга Фрідріха Гаєка, вперше опублікована в 1960 році видавництвом Чиказького університету . Багато вчених вважають «Конституцію свободи» найважливішою працею Гаєка.
Українське видання: Гаєк Ф. А. Конституція свободи / Пер. з англ. Мирослави Олійник та Андрія Королишина. — Львів: Літопис, 2002. — 556 с. (ISBN 966-7007-44-7)
Переднє слово
[ред.]Вступ
[ред.]Частина I. ЦІННІСТЬ СВОБОДИ
[ред.]Розділ перший. Свобода і свободи
[ред.]- Свободи з'являються тільки тоді, коли відчувається нестача свободи: вони є спеціяльними привілеями, що можуть набувати групи та особи, доки решта більшою чи меншою мірою невільна. В історії шлях до свободи пролягав через досягнення окремих свобод. Те, що дозволено робити деякі речі, не є свободою, однак воно може нею називатися; і хоча свобода толерує обмеження робити якісь речі, вона не існує, коли для більшості потрібний дозвіл на те, що може робити окрема людина. Різниця між свободою і свободами така ж, як між умовою, за якої дозволено все, що не забороняють загальні правила, і умовою, за якої заборонено все, що не дозволено (С.27)
Розділ другий. Творчий потенціял вільної цивілізації
[ред.]Саме через те, що свобода означає відмову від прямого керування зусиллями індивідів, вільне суспільство здатне використати небагато більше знань, аніж міг би осягнути розум наймудрішого правителя (С.38).
Розділ третій. Здоровий глузд проґресу
[ред.]Якщо маси після реалізації їхньої теперішньої мети хотітимуть того, що стане доступним тільки незабаром, то необхідно, щоб розвитком, який принесе плоди за двадцять чи п ятдесят років, керували ті люди, які вже зараз отримують задоволення від цих плодів (С.51).