Перейти до вмісту

Влад Філат

Матеріал з Вікіцитат
Влад Філат
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Володимир «Влад» Філат (рум. Vladimir «Vlad» Filat; 6 травня 1969, Лепушна, Молдавська РСР) — молдовський політик, лідер Ліберально-демократичної партії, прем'єр-міністр Молдови з 25 вересня 2009 до 25 квітня 2013 року. 28—30 грудня 2010 виконував обов'язки президента Молдови.

Цитати[ред.]

  •  

«Республіка Молдова не раз наголошувала на своїй зацікавленості до встановлення відкритого і конструктивного діалогу з Україною, до розвитку і зміцнення двосторонніх відносин, заснованих на принципах добросусідства і стратегічного партнерства. Ці принципи молдавсько-українського співробітництва закріплені в Програмі діяльності Уряду Молдови на 2011-2014 роки.

Україна завжди займала одне з провідних місць серед зовнішньополітичних партнерів Молдови, і ми маємо намір продовжувати по відношенню до наших сусідів проведення зваженої, прагматичної, вигідної обом країнам політики. Я радий, що такий підхід повністю поділяється нашими українськими партнерами. І мій офіційний візит в Україну, що відбувся 2-3 лютого, ще раз переконав мене в цьому.

У ході проведених у Києві зустрічей з керівництвом України було детально обговорене широке коло питань, що стосуються нинішнього стану двосторонніх відносин і, що особливо важливо, перспектив подальшого розвитку молдавсько-українського діалогу, включаючи і конкретні кроки із втілення в життя досягнутих домовленостей у різних сферах співробітництва.

Ми наголосили на необхідності додаткових узгоджених заходів із збільшення взаємного товарообігу. Сьогоднішні показники, незважаючи на значну динаміку зростання, не відповідають реальному потенціалу наших держав. Отже, необхідно зосередити спільні зусилля на створенні сприятливих умов для ведення двосторонньої торгівлі, а в разі необхідності - на усуненні бар'єрів, що виникають на шляху збільшення її обсягів. Найближча наша мета - довести обсяги товарообігу до рекордної позначки в 1 млрд євро.

З метою обговорення всього комплексу названих питань, було ініційоване проведення в рамках візиту Форуму представників молдавських і українських ділових кіл, який дав змогу вивчити наявні можливості для розробки і просування спільних проектів. Ми маємо намір продовжити і в майбутньому таку практику.

Ще одним кроком стане детальний аналіз виконання рішень, прийнятих на останньому засіданні Міжурядової молдавсько-української комісії з торговельно-економічного співробітництва, що відбулося в листопаді минулого року в Кишиневі, а також ретельна і серйозна підготовка чергового, вже чотирнадцятого, засідання Комісії, яке пройде в Києві. Ми з моїм колегою Миколою Азаровим дали відповідні доручення галузевим міністерствам і відомствам наших країн.

Для Республіки Молдова й України особливо важливими є питання забезпечення власної енергетичної безпеки, а також розвитку енергетичного сектору. В цьому сенсі я бачу великі перспективи для нашого співробітництва, як на двосторонньому, так і на регіональному рівні, включаючи і ряд спільних проектів, що реалізовуються в контексті інтеграції енергетичних систем Молдови й України в енергетичну європейську мережу ENTSO-E.

Як відомо, нинішній рік є ювілейним для сучасної історії наших держав - 20 років тому між Республікою Молдова й Україною були встановлені дипломатичні відносини і підписано Договір про добросусідство, дружбу і співробітництво. В зв'язку з цим, було досягнуто домовленостей про організацію, як у Молдові, так і в Україні, ряду спільних заходів, приурочених до дат, що відзначаються. Зокрема, детально обговорювалося питання, що стосується проведення Днів української культури в Молдові, і молдавської культури в Україні». — про перспективи молдовсько-українського співробітництва в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспондентові УКРІНФОРМу в Молдові Україна залишається провідним зовнішньоекономічним партнером Молдови - Влад Філат (15 лютого 2012 року)

  •  

«У ході проведених у Києві зустрічей пріоритетна увага, і це цілком природно, була зосереджена на обговоренні питань, які на даний момент, внаслідок різних причин, ще не знайшли свого остаточного вирішення. Це питання, пов'язані із завершенням робіт з демаркації державного кордону, а також процесу взаємного визнання прав власності, зокрема, функціонування Дністровського комплексного гідровузла й охорони екології річки Дністер.

Думаю, поки що рано робити якісь висновки і говорити про конкретні домовленості. Але, на мою думку, дуже важливо те, що шляхи вирішення зазначених спірних питань шукаються, і є загальне розуміння необхідності досягнення розумного компромісу для їх урегулювання, на основі довірчого і конструктивного діалогу.

У зв'язку з цим, ми з Прем'єр-міністром України дали доручення відповідним міністерствам і відомствам наших країн докласти максимум зусиль для прискорення знаходження взаємоприйнятних рішень. Молдавська сторона, з урахуванням того, що на сьогодні існують всі передумови і необхідні умови для компромісного рішення, пропонує, як один з варіантів, паралельну підготовку на експертному рівні двосторонніх документів з усіх перерахованих питань, які поки що чекають пошуку рішень, з їх подальшим одночасним підписанням». — про те над чим ще потрібно працювати, щоб досягти компромісу в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспондентові УКРІНФОРМу в Молдові Україна залишається провідним зовнішньоекономічним партнером Молдови - Влад Філат (15 лютого 2012 року)

  •  

«Наше бачення вирішення придністровської проблеми міститься в Програмі діяльності уряду, і воно не може змінюватися залежно від подій, що відбуваються на лівому чи на правому березі Дністра. Наша принципова позиція полягає в тому, що придністровську проблему потрібно вирішувати на основі суверенітету і територіальної цілісності Молдови.

Що стосується змін на лівому березі Дністра, то, як Ви знаєте, нещодавно в Одесі, при посередництві України і безпосередньо міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, відбулася перша моя зустріч з новим лідером Придністров'я Євгеном Шевчуком.

У рамках зустрічі ми обмінялися думками з ряду важливих питань, а також досягли принципової домовленості вирішувати існуючі проблеми спільними зусиллями в інтересах людей по обидва боки Дністра. І, що особливо важливо, продовжити наш діалог і надалі. Відкритість, виявлена з обох сторін під час зустрічі, дає привід для оптимізму в тому, що стосується подальшого розвитку ситуації, пов'язаної з вирішенням придністровської проблеми». — про пожвавлення діалогу в рамках трикутника Київ-Кишинів-Тирасполь в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспондентові УКРІНФОРМу в Молдові Україна залишається провідним зовнішньоекономічним партнером Молдови - Влад Філат (15 лютого 2012 року)

  •  

«Точніше, буде сказати, що в Молдові не політична, а конституційна криза. Конституційна реформа, яку було розпочато в 2000 році і яка передбачає запровадження в Молдові парламентської форми правління, не була доведена до кінця. І це неминуче спричинило проблеми, що стосуються процедури обрання президента, визначення повноважень глави держави та багатьох інших, що, власне, і стало здебільшого причиною існуючого сьогодні стану справ. А говорячи конкретніше, країна вже більш як два роки «в стані обрання президента».

До речі, з 2000 року і донині було здійснено більш як десять спроб обрання президента, і тільки дві з них були успішними - в 2001 році, коли у партії влади була конституційна більшість, і в 2005 році, коли ряд депутатів від опозиції погодилися підтримати кандидатуру тогочасного президента, щоб уникнути політичної кризи. Це сумна статистика.

Механізм обрання президента 61 голосом депутатів зі 101, на мій погляд, недосконалий. Відмова комуністів від конструктивного діалогу щодо обрання президента в останні більш як два роки призвела до того, що Молдова встановила своєрідний світовий рекорд - майже два з половиною роки країна живе без законно обраного президента.

Тому для нас дуже важливо зараз не тільки обрати президента, а й внести відповідні зміни в Конституцію (або через референдум, або через парламент), щоб уникнути надалі таких ситуацій. Я дуже сподіваюся, що нам вдасться вирішити це питання в найближчому майбутньому, після чого розпочнемо роботу над внесенням змін до Конституції». — про реальний шлях виходу Молдови з політичної кризи в ексклюзивному інтерв'ю власному кореспондентові УКРІНФОРМу в Молдові Україна залишається провідним зовнішньоекономічним партнером Молдови - Влад Філат (15 лютого 2012 року)

Примітки[ред.]