Брамагупта

Матеріал з Вікіцитат
Брамагупта
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Брамагу́пта (Брамагупта, санскр. ब्रह्मगुप्त; 598 — 668) — давньоіндійський математик і астроном, який написав важливі роботи з математики та астрономії: теоретичний трактат Brāhmasphuṭasiddhānta («Перегляд системи Брами») та більш практичний текст Khaṇḍakhādyaka. Трактати написані у віршованій формі, що було досить популярним явищем серед індійських математиків. Брамагупта першим ввів правила обчислення з нулем.

Цитати[ред.]

  •  

У міру того як сонце затьмарює зірки від її краси, так знання людини затьмарить славу інших зібрань людей, якщо вона пропонує алгебраїчні завдання, а ще більше, якщо вона їх вирішує[1].

  •  

7.1. Якби Місяць був вище Сонця, то її ближня до Сонця половина завжди була б освітлена.
7.2. Аналогічно, освітлену Сонцем частину Місяця завжди було б видно, а неосвітлена частина залишалася б невидимою.
7.3. Яскравість [освітленої частини Місяця] збільшується у напрямку до Сонця. Наприкінці світлого півмісяця ближча половина освітлена, а інша половина темна. Відтак, висоту рогів півмісяця можна обчислити[2].

  •  

Навпаки, якби це було не так, то Земля не могла б зберігати свою форму навіть протягом хвилин. […] Усі важкі речі притягуються до центру землі […] Земля однакова з усіх боків. Всі люди на Землі стоять, і всі важкі речі падають на землю за законом природи, так влаштована природа Землі, щоб притягувати та тримати речі, так як природа води — текти, вогню — горіти, вітру — приводити в рух… Земля — це єдина низька річ, всі предмети завжди повернуться до неї з будь-якого напрямку, куди б ви їх не кинули, і ніколи не піднімуться вгору від землі[3]. — Про кулясту форму Землі.

  •  

Тіла падають на землю, оскільки це в природі Землі — притягувати їх, так само як в природі води — текти[4].

Примітки[ред.]

  1. Brahmagupta - Mathgreats and great math
  2. Plofker, Kim (2007). "Mathematics in India". The Mathematics of Egypt, Mesopotamia, China, India, and Islam: A Sourcebook. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-11485-9.
  3. Брамагупта, Брахма-спхута-сіддханта (628) (cf. al-Biruni (1030), Indica)
  4. Thomas Khoshy, Elementary Number Theory with Applications, Academic Press, 2002, p. 567. ISBN 0-12-421171-2.