Перейти до вмісту

Барбі

Матеріал з Вікіцитат
Барбі
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Ба́рбі (англ. Barbie, зменшувальне від Barbara) — лялька виробництва компанії Mattel, одна з найпродаваніших іграшок і водночас найвідоміших ляльок масової культури. Барбі була створена Рут Гендлер у 1958 році на основі німецької ляльки Lilli, призначеної для дорослих. Барбі дебютувала 9 березня 1959 року на Нью-Йоркському ярмарку іграшок. З кінця 1980-х років бренд розширився до мультимедійної франшизи, включаючи відеоігри, комп’ютерні анімаційні фільми та живі ігрові фільми. Барбі та її друг Кен вважаються двома найпопулярнішими ляльками у світі.

Цитати

[ред.]
  •  

Вся моя філософія Барбі полягала в тому, що через ляльку маленька дівчинка може стати ким захоче. Барбі завжди представляла той факт, що у жінки є вибір.[1]

  — Рут Гендлер
  •  

Мені подобається одягатися як лялька Барбі.[2]

  Ванна Вайт
  •  

Але врешті-решт Барбі схожа на принцесу Діснея, непохитну дитячу фантазію, непроникну для фемінізму та реальності, ультраоброблену їжу дитячих іграшок, яка викликає невгамовний апетит до більшого. Аргументи про те, чи вона вчить дівчат, як жінки мають виглядати, чи дівчат інстинктивно тягне до блондинок і красивих образів жіночності, є аргументами курки та яйця. Точніше, вони не мають значення, тому що обидва твердження вірні.[3]

  — Гедлі Фрімен, журналістка The Sunday Times
  •  

Барбі була інструментом, який навчив широкоплечих, коротконогих, товстих жінок, справжніх жінок усюди, зневажати свої тіла, як ми зневажаємо свої, щоб змусити їх витрачати гроші, які можна було б витратити на покупку книг чи комп'ютери чи велосипеди в продукти «краси», що виготовлені дешево та продаються в дорогій упаковці. Після розпаду СРСР перші західні магазини, які відкрилися в старих радянських містах, були косметичними франшизами, так що раніше, ніж купити апельсин або банан, росіянка могла купити фірмову помаду.

  Жермен Ґрір
  •  

Барбі була нашою іконою. Її успіх залежав від ідеального тіла, незалежно від професії та віку. Барбі завжди була бездоганною і піднесеною. Барбі завжди була гетеросексуальною і заміжньою. Барбі завжди була щасливою і успішною. Отже, життя, представлене у світі Барбі, було міфічним і недосяжним. Дівчата мого покоління виросли з вірою в те, що все можливо і що достатньо «хотіти», щоб «змогти». Барбі могла це зробити; чому б і ми не могли це зробити? Зрештою, вам просто потрібно було навчитися «контролювати» себе: контролювати своє тіло, контролювати свої емоції, контролювати свої потреби.

  Мікела Марцано
  •  

Що не так з Барбі? Чому більшість письменниць, наприклад, висловлюють свою ненависть до неї у віршах і оповіданнях? Тривожна не стільки та передчасна спокусливість, скільки її заперечення, те, що вона сексуальна, як доросла, і асексуальна, як іграшка: Барбі — це гібрид, народжений від схрещування паперових ляльок із гардеробом для вирізання та секс-іграшки. Вона демонструє дві запаморочливі груди, але вони лише належним чином підтримують її декольте, тому що вони штучні, гладкі, без сосків. Вона представляє жінку в чоловічому розумінні: позбавлену тих «таємних і страшних» частин, які так обурювали мислителів і отців Церкви багато століть тому. Вона втілює ідеальну жіночність, мовчазну та запечатану.

  Лоредана Ліпперіні
  •  

Так, Барбі змінила все. А потім знову все змінив. Усі ці жінки — це Барбі, а Барбі — це всі ці жінки. [...] Оскільки Барбі може бути ким завгодно, жінки можуть бути ким завгодно, і це відображається на житті жінок сьогодні в реальному світі. Маленькі дівчатка стають жінками, які можуть досягти будь-якої мети, яку поставлять перед собою. Завдяки Барбі всі проблеми фемінізму та рівноправності були вирішені. Принаймні так думають Барбі... — Пролог до фільму «Барбі» (2023)

Примітки

[ред.]