Перейти до вмісту

Ільхам Алієв

Матеріал з Вікіцитат
Ільхам Алієв
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Ільга́м Гейдар-огли́ Алі́єв (азерб. İlham Heydər oğlu Əliyev, 24 грудня 1961, Баку, Азербайджанська РСР, СРСР) — азербайджанський державний і політичний діяч, чинний президент Азербайджану з 31 жовтня 2003 року.

Багатьма дослідниками режим Алієва характеризується як диктаторський[1][2][3][4][5][6]. Успадкував владу від батька, Гейдара Алієва, високопоставленого чиновника КДБ Азербайджанської РСР, що згодом керував країною з невеликою перервою майже 30 років (як Перший секретар ЦК КП Азербайджанської РСР 1969—1982, як Президент Азербайджану 1993—2003). П'ять разів перемагав на президентських виборах (розкритикований опозицією та Венеційською комісією конституційний референдум 2009 року скасував обмеження президентських термінів і дозволив Ільхаму Алієву балотуватись у третій, четвертий та п'ятий рази).

Цитати[ред.]

 •  

«Так, я був оптимістично налаштований щодо термінів, тому що ми кілька разів обмінювалися з Вірменією пропозиціями щодо початкового проекту мирного договору, який Азербайджан розробив сам. Після цього шість разів відбувався обмін зауваження між двома країнами. І коли я говорив про це востаннє на «Євроньюсі», то сподівався, що Вірменія не затягуватиме процес оцінки наших коментарів. Останні з них ми надіслали їм 11 вересня, а відповідь на коментарі отримали лише два дні тому. Тобто майже два з половиною місяці вони оцінювали проект договору, який складається з кількох сторінок. Що це означає? Це означає, що хочуть штучно затягнути процес. Нині вже кінець листопада. Звичайно, оптимізму з приводу досягнення миру та підписання мирного договору до кінця року поменшало». — про те, що мир з Вірменією може бути досягнутий до кінця року Президент Ільхам Алієв дав інтерв'ю телеканалу "Євроньюс" (9 грудня 2023 року)

 •  

«Тепер, після закриття «карабахського портфоліо», гадаю, Вірменія охоче піде на угоду з нами. Тому що після відновлення нашого суверенітету та ліквідації незаконного сепаратистського режиму в Карабаху, думаю, головного фактора, який заважав Вірменії бути сміливішим у переговорному процесі, більше не існує». — про пропозицію підписати мирний договір та розпочати роботу з делімітації з Вірменією Президент Ільхам Алієв дав інтерв'ю телеканалу "Євроньюс" (9 грудня 2023 року)

 •  

«Наша підтримка територіального суверенітету і цілісності України є непорушною і це не зміниться. Ми, як країна, яка потерпала від окупації, чудово розуміємо вашу ситуацію і бажаємо миру українцям та Україні». — про підтримку територіальної цілісності обох держав зустріч на полях Мюнхенської безпекової конференції. (17 лютого 20124 року)

 •  

«Якщо Вірменія покладе край територіальним домаганням до Азербайджану та внесе зміни до конституції та інших нормативно-правових документів, то можна буде досягти миру». — про те, що мир з Вірменією буде можливий тільки після того, як до вірменської конституції внесуть зміни
 Президент Азербайджану назвав умовою укладення миру зміну конституції Вірменії (2 лютого 2024 року)

 •  

«Але для того, щоб довести цей процес до логічного завершення, необхідно підписати мирний договір та покласти край територіальним претензіям Вірменії до Азербайджану». — про те, що між країнами вже де-факто є мир, і на їхньому кордоні кілька місяців "панує мирна обстановка"
 Президент Азербайджану назвав умовою укладення миру зміну конституції Вірменії (2 лютого 2024 року)

 •  

«Крім того, в інших нормативно-правових документах Вірменії також є територіальні претензії до Азербайджану, у багатьох конвенціях, до яких приєдналася Вірменія, і в інших документах є численні застереження, які не визнають суверенітет Азербайджану над Карабахом». — про те, що що Декларація про незалежність Вірменії "містить прямі заклики до об'єднання Карабаського регіону Азербайджану з Вірменією та порушення територіальної цілісності Азербайджану, а посилання на цей документ також відображені в конституції Вірменії" Президент Азербайджану назвав умовою укладення миру зміну конституції Вірменії (2 лютого 2024 року)

 •  

«В Азербайджані немає цензури. Є вільний інтернет. Активно працюють сотні медіа. Тому було б несправедливо критикувати Азербайджан за його кроки, спрямовані на перешкоджання розвитку ЗМІ. Якщо інтернет безкоштовний, про які обмеження ми можемо говорити». — відповідь на запитання про арешт журналіста Імрана Алієва на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем у Берліні 26 квітня «В Азербайджані немає цензури»: Алієв заперечив переслідування журналістів у країні (27 квітня 2024 року)

Примітки[ред.]

 1. Turp-Balazs, Craig (2021-03-17). Alexander Lukashenko is a dictator, but he is not Europe's last (en-US).
 2. Neukirch, Ralf (4 січня 2012). A Dictator's Dream: Azerbaijan Seeks to Burnish Image Ahead of Eurovision. Der Spiegel (англ.). ISSN 2195-1349. Процитовано 19 січня 2022.
 3. Rubin, Michael (2021-10-22). Azerbaijan's Aliyev is a strategic liability, not an asset (en).
 4. French court backs media description of Aliyev as a "dictator" (en-GB).
 5. Autocrats take advantage of coronavirus (en).
 6. Hunder, Max. Azerbaijan's dissenting voices face imprisonment and worse. Kyiv Post. Процитовано 10 квітня 2023.