Перейти до вмісту

Гальшка Острозька

Матеріал з Вікіцитат
Єлизавета (Гальшка) Острозька
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Гальшка Іллівна (Єлизавета, Євдокія) Острозька (1539, Острог — 1582, Дубно) — княгиня, яка походила з давньоукраїнського князівського роду Острозьких, меценатка культури, засновниця Острозької академії.

Цитати

[ред.]
  •  

…на шпитал і академію Острозскую, на монастир святого Спаса неподалік Луцка над рікою Стиром і на селі Дорогиню шест тисячей личби литовської[1]«Заповіт княжни Гальшки Острозької»

Про Гальшку Острозьку

[ред.]
  •  

Доля вилила на цю жінку повну чашу скорботи. Не було в неї ні хвилини щастя.[2]

  — історик, сучасник Гальшки Островської
  •  

Така краса народжується впродовж століть, здобуває собі славу подібно до генія, і пам’ять про неї зберігається у нащадків. Така краса — найвищий дар природи — може бути приводом і причиною великих і часто кривавих подій.[3]«Княжна Острозька»

 

Такая красота родится веками, приобретает себе славу, подобно гению, и память о ней сохраняется в потомстве. Такая красота — высочайший дар природы — может служить поводом и причиной великих и часто кровавых событий.

  Всеволод Соловйов
  •  

Панно з вустами спілої вишні,
панно з очима карими,
дайте вгадаю, що з того вийшло, -
вас бо покарано.
Вас бо посаджено в вежу муровану,
грізна сторожа,
для світу сього вас немає. Заховано
панночку гожу.[4]«Привид Гальшки Острозької»

  — Іванна Голуб'юк
  •  

Люди середньовіччя були зорієнтовані на відмолювання гріхів - вважалося, якщо даєш гроші на церкву, щоб за тебе молилися, то твоя душа може мати вічне спасіння. А вона ці гроші дає не на церкву - можливо її життя було настільки важким, що вона вважала, що за життя очистилася, і вирішила віддати гроші на таку неординарну для того часу справу.[5]

  Кралюк Петро Михайлович

Примітки

[ред.]
  1. Заповіт княжни Гальшки Острозької 1579 р., березня 16. / Острозька давнина: Дослідження і матеріали. — Л., 1995. — Вип. 1. — С. 110–111.
  2. Гальшка Острозька - Чорна Княгиня. Нещасливі шлюби найбагатшої нареченої
  3. Вс. Соловйов «Княжна Острозька»
  4. Іванна Голуб'юк «Привид Гальшки Острозької»
  5. «Таємниця Чорної княгині: чаша скорботи»