Перейти до вмісту

Валдас Адамкус

Матеріал з Вікіцитат
Валдас Адамкус
Стаття у Вікіпедії
Медіафайли у Вікісховищі

Ва́лдас Ада́мкус (лит. Valdas Adamkus; нар. 3 листопада 1926, Каунас, Литва) — литовський політик. Президент Литовської Республіки (1998—2003, 2004—2009).

Цитати[ред.]

  •  

«Україна, без сумніву, має славетну історію, окрім того, ви дійсно можете пишатися деякими справді видатними лідерами. Ви завжди боретеся за свободу і незалежність. Ви також зробили величезний культурний внесок. Україна нам дуже близька. Я усвідомлюю це, коли, наприклад, згадую Тараса Шевченка. Всі знають, хто це і який внесок він зробив. Але ми особливо пишаємося тим, що він юнаком кілька років прожив у Литві». — про осмислення узагальнювальних відомих фактів про Україну в інтерв’ю Радіо Свобода, присвяченому 20-річчю незалежності України «Світ постійно дивиться на Україну» – Валдас Адамкус (18 серпня 2011 року)

  •  

«На жаль, у вільному світі Україна не відіграє нині особливої ролі. Внутрішня політична боротьба, яка тривала до Помаранчевої революції, тривала під час неї і триває нині, не дає можливості Україні мати той вплив у світі чи в Європі, який вона могла б мати. Але важливо, що багато українців справді хочуть, щоб їхня країна утвердила свою роль на міжнародній арені, щоб вона демонструвала вільне суспільство». — про те, яку роль Україна зараз відіграє у світі в інтерв’ю Радіо Свобода, присвяченому 20-річчю незалежності України «Світ постійно дивиться на Україну» – Валдас Адамкус (18 серпня 2011 року)

  •  

«Почнімо з того, що 20 років з погляду історії – це ніщо. Водночас за 20 років ви пережили багато політичних змін. Але варто пишатися тим, що молоде покоління дійсно хоче бачити Україну частиною вільного, демократичного світу. Коли я бачу, що відбувається в Україні зараз, мене це дуже засмучує. Однак я сподіваюся, що ви подолаєте це, і врешті матимете міцне, об’єднане демократичне суспільство». — про те, що 20 років для країни – це юний вік в інтерв’ю Радіо Свобода, присвяченому 20-річчю незалежності України «Світ постійно дивиться на Україну» – Валдас Адамкус (18 серпня 2011 року)

  •  

«Та політична боротьба, яка триває зараз в Україні, не дає можливості відігравати належну роль у політиці чи культурній сфері світової спільноти. Україна ніби застрягла у цій політичній боротьбі. Це викликає співчуття. Чим швидше у країні стабілізується ситуація, тим швидше ви зможете належно скористатися своїм потенціалом. Я маю тісні стосунки з українськими політичними лідерами, з деякими представниками уряду, я реально бачу, який потенціал має Україна. Але потрібно знайти спосіб говорити в один голос. Потрібно позбутися непорозумінь, щонайменше внутрішньопартійних. Треба подумати про єдність, яка могла б дійсно стати внеском для всього світу.

Я особисто сподіваюся, що Україна якнайшвидше повернеться до міцності і стане рівним членом світової спільноти. Я не маю ніяких сумнівів, що це станеться одного дня, попри те, що зараз відбувається. Ми спостерігаємо за подіями в Україні з надією, що це матиме результати, сприятливі для українців. Майбутнє має бути дуже ясним – для вас, для нас і для всіх інших. Майбутнє – це сильна Україна, над якою має працювати кожен.

Пам’ятайте, що світ постійно дивиться на Україну, особливо в час відзначення 20-ліття. Наше найбільше побажання вам – об’єднати зусилля, бути сильними і бути серед лідерів». — про прогнози щодо України та побажання їй в інтерв’ю Радіо Свобода, присвяченому 20-річчю незалежності України «Світ постійно дивиться на Україну» – Валдас Адамкус (18 серпня 2011 року)

  •  

«Проблеми, про які ви кажете, викликані насамперед браком довіри до України. Країни ЄС готові діяти, але вони також мають бачити певні зміни в Україні. Йдеться, звісно, про реформи. Про все це треба говорити, оскільки головна проблема — брак комунікації.

Україна має чітко висловити свою позицію і пояснити її. Якщо ви зможете звернутися до нас, європейських країн, і відкрито заявити: ось наша головна мета, саме у цьому напрямі ми хочемо рухатися, — думаю, це багато що змінить. Хочу підкреслити, що саме наполегливість і активна комунікація з країнами Євросоюзу необхідна сьогодні Україні». — про обговорення з лідерами країн Європи інтеграції України до ЄС чи НАТО в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«По-перше, це невпевненість у тому, що в Україні є стабільність, а стабільність — одне з ключових питань у свідомості людей в ЄС. По-друге, декларація вашого президента, що Україна не ставить за мету інтеграцію до НАТО, підірвала віру прихильників вашої держави у те, що Україна рухається в євроатлантичному напрямі свідомо і що вона справді хоче стати також рівноправним членом Європейського Союзу. Звісно, НАТО і Європейський Союз — це дві різні структури, але вони дуже тісно взаємопов’язані. Я б навіть сказав, що одна не може існувати без іншої. НАТО — це вже не той мілітаристський блок, яким він був після Другої світової війни. Деякі європейці запитують, чому вони мають приймати Україну до ЄС, якщо вона, висловлюючи бажання бути серед них, відмовляється долучитися до структур, які гарантують їхню безпеку». — про те, у чому реальна причина того, що деякі держави Євросоюзу не бажають відкрити Україні перспективу членства в ЄС в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«Моя відповідь — однозначно так. Але є одна річ, якої не слід забувати. Критерії членства мають бути виконані обов’язково, без жодних альтернатив. Проте певна допомога, голос громадськості з боку ЄС дозволить прискорити цей процес.». — про те. що доклав багато зусиль до того, щоб на Бухарестському саміті НАТО у 2008 році було прийняте рішення про перспективу членства України і Грузії в Альянсі та чи справді б це прискорило інтеграцію України до Євросоюзу в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«Знаєте, вам ніколи не вдасться передбачити індивідуальні кроки кожної особи. Я ріс, виховувався і здобував освіту у демократичному суспільстві, що й позначилося на моєму відчутті відповідальності. Це стало частиною мене, і я вже не можу змінитися. Я просто вірю у щось, що справді вважаю важливим. Тому для мене сформульоване вами питання стоїть так: мені треба обманути самого себе, якщо я хочу обманути закон, скориставшись своєю владою. Я справді вірю в конституційні принципи, і це є одним із ідеалів мого життя. Конституція і закони — дар суспільству, яким має користуватися кожен. Але це питання суто особисте. Не можна навчитися демократії, поважання прав людини за підручниками, читаючи газети чи книжки. Ви маєте вирости в демократичному суспільстві, тоді демократичні принципи поваги до особистості, рівноправності автоматично стануть частиною вашого життя. Якщо ви не вірите в них — немає значення, наділені ви владою чи ні». — про те, що двічі був президентом Литви та що стримувало від зловживання владою в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«Мені здається, у вас є люди з такими переконаннями. Вони відкриті до демократичних цінностей, добре розуміють, що є добре, а що зле. Вони поки що мовчать, проте за першої-ліпшої нагоди розкриються. Серед молодшого покоління таких людей кілька десятків. Однак зараз, і особливо зараз (не зрозумійте мене неправильно), я не бачу в Україні необхідних умов для того, щоб такі особистості могли розкритися. Я вірю в молоде покоління, вірю в таких людей, як ви. Створімо такі умови, щоб ваші голоси були почуті, — і ви прийдете до того, до чого прийшла й Литва. Ви маєте йти до молодого покоління, воно має почути вас і приєднатися до вас. Саме так можна виховати нову інтелектуальну еліту, молодих ідеалістів, які справді приймуть цінності демократії і житимуть за демократичними принципами». — про те, чи потрібно запросити на керівні посади людей, котрі виховувались у демократичних державах в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«Це цікавить і мене. Я неодноразово сам запитував: що сталося після помаранчевої революції у спілкуванні двох людей — Юлечки та Віктора? Досі не можу в це повірити. І ніхто мені не може дати чіткої, зрозумілої відповіді. Ніхто!» — про те, що саме пішло не так після Помаранчевої революції в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«Я не міг цього уявити. У мене не було ані найменших підстав так думати! Якщо ж говорити про те, що сталося після помаранчевої революції, то, на мій погляд, головною причиною внутрішньополітичного розколу в Україні були зовнішні сили. Чесно кажучи, мені здається, що Москва досі докладає всіх зусиль, аби зберегти в Україні нестабільність. Кілька років тому я почув від когось таку думку і, зізнаюся щиро, не звернув на неї уваги. А тепер, коли спостерігаю за тим, що відбувається в Україні, дедалі більше й більше схиляюся до такого здогаду. Можна сказати, я впевнений не на 100%, а на 80%: Росія з Україною — це Російська імперія, Росія без України — середня, пересічна держава. Уже навіть цієї причини достатньо, щоб Російська Федерація намагалася втримати Україну у сфері свого впливу, віддаляючи її від західного світу. Таке втручання у політичне життя України, із залученням усіх можливих засобів, і призвело до розколу між ідеалістами, які виступили за демократію під час помаранчевої революції. Але це моя теорія, я не маю жодних доказів на її користь». — про те, чи міг уявити у 2004 році, що через п’ять років Віктор Янукович стане президентом України в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

  •  

«Росія вдаватиметься до всіх видів маневрування, щоб тільки тримати Україну якомога далі від НАТО. Вона застосує економічний шантаж. Росіяни скористаються своєю перевагою в енергетичних ресурсах, обіцяючи вигідні нафтові та газові контракти в обмін на політичні поступки України. Не сподівайтеся, що Росія заспокоїться і зменшить свою активність в українському питанні. Подобається нам це чи ні, але політичний вплив Росії на Україну найближчим часом матиме відчутну вагу. Якщо ви не згодні з такою ситуацією, слід із цим боротися». — про те, чи може Україна стати членом НАТО без членства Росії в Північноатлантичному альянсі в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» ВАЛДАС АДАМКУС: «НЕ СПОДІВАЙТЕСЯ, ЩО РОСІЯ ЗАСПОКОЇТЬСЯ». Він мав добрі стосунки з Леонідом Кучмою, він затоваришував із Віктором Ющенком, він ніколи не міг уявити, що наступним президентом України стане Віктор Янукович... (3 грудня 2010 року)

Примітки[ред.]