Карл Маркс

Матеріал з Вікіцитат
Перейти до: навігація, пошук
Карл Маркс
Marx3.jpg
Wikipedia-logo-v2.svg Стаття у Вікіпедії
Commons-logo.svg Галерея зображень у Вікісховищі

Карл Маркс (1818–1883) — німецький філософ, ідеолог соціалізму.

Цитати[ред.]

 • Релігія — опіум для народу.
 • Будь-яка нація може і мусить вчитися від інших.
 • Вихователь сам повинен бути вихованим.
 • В історії економічних учень старогрецькі мислителі виявляють таку саму геніальність і оригінальність, як і в усіх інших галузях. Історично їх світогляд створює теоретичні вихідні пункти сучасної науки.
 • Великі видаються нам великими лише тому, що ми самі стоїмо на колінах.
 • Революції — локомотиви історії.
 • Ми страждаємо не лише від живих, але й від мертвих.

Економіко-філософські рукописи[ред.]

 • Якщо ви любите без пробудження взаємності, тобто, якщо ви не здатні проявом себе в якості люблячої людини зробити себе людиною любимою, то ваша любов безсила і становить нещастя.
  Джерело: Economic and Philosophical Manuscripts // Erich Fromm (1961). Marx's Philosophy of Man. p. 168.
 • Що менше ви їсте, п'єте, купуєте книг, ходите до театру чи на бали, чи до шинку, і що менше ви думаєте, кохаєте, теоретизуєте, співаєте, малюєте, фехтуєте тощо, то більше ви зможете заощадити і більше зростатиме ваш скарб, який не сточить ні міль, ні іржа — ваш капітал. Що мізерніше ваше буття, що менше ви проявляєте своє життя, то більший ваш статок, то більше ваше відчужене життя, то більше ви накопичуєте своєї відчуженої сутності. Все що економіст відніме у вас у вигляді життя та людяності, він відшкодує вам у вигляді грошей та багатства. І все те, чого не зможете ви, зможуть для вас ваші гроші: вони можуть їсти, пити, ходити на бали та до театру, вони можуть придбати мистецтво, освіту, історичні цінності, політичний вплив; вони можуть подорожувати. Все це вони можуть привласнити, все це вони можуть придбати; вони — справжнє багатство. Та хоча вони можуть робити це все, вони бажають лише творити самих себе, купувати самих себе, адже все інше їм підпорядковано. Коли хто має пана, він має і слугу, і йому нема діла до слуги пана. Отже всі пристрасті та вся діяльність мусить втонути у зиску. Робітник мусить мати лише те, що йому необхідно, аби хотіти жити, і мусить хотіти жити лише для того, аби те мати.
  Джерело: Economic and Philosophical Manuscripts // Erich Fromm (1961). Marx's Philosophy of Man. pp. 144–145.

Про Маркса[ред.]

 • Подібно до того, як Дарвін відкрив закон розвитку органічного світу, так Маркс відкрив закон розвитку людської історії…
   — Фрідріх Енгельс під час виступу на могилі Маркса (Нова історія. Частина II. — Київ: Радянська школа, 1976. — С. 191)
 • Атеїзм Маркса — це найпрогресивніша форма раціональної містики, ближча до Майстера Екгарта чи дзен-буддизму за більшість тих борців за Бога та релігію, які звинувачують його у «безбожності».
   — Еріх Фромм (Marx's Philosophy of Man. Ch. 6., 1961)

Див. також[ред.]

Джерела[ред.]

 • Большая книга афоризмов / сост. А. П. Кондрашов, И. И. Комарова. — Москва: РИПОЛ классик, 2008. — С. 1001